Розробка уроку для учнів 7 класу в школах з профільним навчанням суспільно-гуманітарного напряму.
Тема уроку: Хімічні властивості кисню: взаємодія з металами та неметалами. Реакції сполучення. Поняття про оксиди.
Мета: ознайомити учнів з хімічними властивостями кисню на прикладі його взаємодії з вуглецем, сіркою, фосфором; закріпити й розширити знання учнів про хімічні реакції; удосконалювати уміння складати рівняння хімічних реакцій; дати уявлення про реакції сполучення; сформувати уявлення про оксиди як складні речовини. Показати міжпредметні зв’язки.
Тип уроку: Дослідження
Форми роботи: розповідь, демонстраційний експеримент, фронтальне опитування.
Обладнання: порошок сірки, вугілля, червоний фосфор, ложка для спалювання речовин, спиртівка.
Хід уроку
І. Організація класу.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Хімічний диктант.
1 Хімічний символ елемента Оксиген.
2 Відносна атомна маса.
3 Валентність у сполуках.
4 Формула простої речовини - кисню.
5 У вигляді якої ще простої речовини Оксиген зустрічається в природі?
6 Відносна молекулярна маса кисню.
7 Відносна молекулярна маса озону.
8 Основне джерело одержання кисню в природі.
9 Основний спосіб промислового одержання кисню.
10.Запишіть основні способи одержання кисню в лабораторії.
11.До якого типу належать реакції одержання кисню?
12.Які речовини називаються каталізаторами?
13.Що таке інгібітори?
14.Назвіть основні фізичні властивості кисню.
15.В який спосіб можна зібрати кисень?
16.Як перевірити наявність кисню в склянці?
При цьому використовуються фізичні чи хімічні властивості кисню?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У 1937 році фашистська Німеччина для демонстрації військової переваги над світовою спільнотою вирішила продемонструвати військову могутність відкривши повітряний шлях з Європи до Америки через Атлантичний океан, побудувавши великий дирижабль «Гінденбург», який легко здійснив трансконтинентальний переліт. Даний політ ввійшов в історію повітроплавства, як невдалий. І на тривалий час всі країни відмовились від використання приладів легших за повітря, ось чому (див. відео «крах Гінденбургу»).
Дана трагедія дала початок дослідження причин аварії й висновки правильності досліджень даної комісії ми сьогодні перевіримо.
На побудову дирижабля було використано нові (сучасні) на той час матеріали. Балони для водню виготовлено з високоякісного каучуку вистеленого з середини надтонкою алюмінієвою фольгою. Остов (каркас) лайнера з високоякісної сталі й так далі.
IV. Вивчення нового матеріалу. Аварія почалась з того моменту, коли розвертаючись навантаження на корпус перевищило норму, й лопнув натяжний трос, кінець якого розірвав балон з воднем випустивши його на «волю». Інший кінець вдарившись об металеву балку викресав іскру, яка й підпалила водень - а в подальшому реакція вийшла з під контролю (відео - «Горіння водню»).
Дослід 1. Взаємодія водню з киснем.
Записуємо хімічне рівняння горіння водню.
2Н2+О2=2Н2О
Водень в залежності від чистоти горить по різному. Суміш водню з повітрям вибухає, а чистий - горить спокійно з виділенням великої кількості теплоти, яка витратилась на нагрівання металевої конструкції (алюмінію, що вистеляв внутрішню поверхню балону), підпаливши її. В результаті згоряння об’єму водню, що був у дирижаблі утворилась певна кількість води, яка пролилась на голови обслуговуючого персоналу у вигляді рясного, але не тривалого дощу.
Переглянемо дослід горіння алюмінію та запишемо рівняння реакції (відео Горіння алюмінію в повітрі).
4Аi+3O2=2Ai2O3
Під час горіння алюмінію виділилось багато теплоти, яка пішла на нагрівання заліза.
Дослід 2. Взаємодія заліза та магнію з киснем (відео «Горіння металів»).
Підпалюємо за допомогою вуглини залізну дротину, поміщаємо в посудину з киснем. Магнієві ошурки закріплюємо в щипцях, нагріваємо в полум’ї пальника і спостерігаємо реакцію горіння. Записуємо рівняння:
Записуємо рівняння реакції горіння заліза та магнію.
4Fe+3O2=2Fe2O3
Mg+O2=MgO
Оболонка самого дирижабля виготовлена з сполук карбону та сірки - які також не байдужі до кисню.
Дослід 3. Взаємодія кисню з сіркою (відео «Кисень»).
У ложку для спалювання речовин набираємо сірку, спалюємо на повітрі й у кисні. На повітрі блакитнувате полум’я стелиться на поверхні сірки, процес протікає повільніше. У кисні - яскраве полум’я, процес швидший. Заповнюємо склянку водою, підфарбованою індикатором метиловим оранжевим, вода змінює колір.
Спостерігаємо - яскраве горіння сірки з виділенням великої кількості теплоти, достатньої для розплавлення посудини.
Записуємо рівняння хімічної реакції:
S+O2=SO2
Дослід 4. Горіння вугілля в кисні (відео «горіння вугілля в кисні) .
У ложку для спалювання речовин кладемо вугілля і вносимо його в полум’я спиртівки. Вугілля розігрівається, але не загоряється. У суміші з азотом повітря кисень взаємодіє з вугіллям повільно.
Тепер внесемо ложку з розігрітим вугіллям у склянку, заповнену киснем. Вугілля швидко згоряє. У колбі нічого не залишається.
Куди поділося вугілля?
Наллємо в ту ж склянку вапняної води, вона стає каламутною. Ця реакція використовується для виявлення вуглекислого газу CO2:
Записуємо рівняння реакції:
С+O2= CO2 СО2+Са(ОН)2=СаСО3
Висновок. Кисень, унаслідок нагрівання, енергійно взаємодіє з неметалами та металічними елементами, при цьому виділяється тепло і світло.
Такі реакції називаються реакціями окиснення.
Окиснення - це хімічна реакція взаємодії речовин (простих і складних) з киснем.
Горіння - це хімічна реакція, за якої відбувається окиснення речовин з виділенням тепла і світла.
У більшості випадків у результаті цих реакцій утворюються оксиди.
Оксиди - це складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген з валентністю II ( ЕnOm – загальна формула оксидів ).
Розгляньмо ще приклади взаємодії кисню з простими речовинами.
Висновок. У чистому кисні реакція горіння відбувається інтенсивніше.
До якого типу можна віднести реакції взаємодії простих речовин з киснем?
Реакції сполучення - це реакції, в результаті яких із двох речовин утворюється одна складна.
Висновок: кисень взаємодіє з металами й неметалами.
Проблемне запитання.
А що утвориться внаслідок горіння складних речовин, наприклад природного газу метану?
CH4+O2→
Два оксиди - CO2 і H2O.
Дописуємо рівняння і розставляємо коефіцієнти.
CH4+2O2 → CO2+2H2O
Самостійно:
CS2+3O2→CO2+2SO2
V. Закріплення матеріалу.
Завдання за варіантами для самостійної роботи із взаємоперевіркою. У процесі виконання вчитель консультує окремих учнів.
Запитання. В результаті якого процесу утворюється кисень у природі?
Весь кисень виник і зберігається на планеті завдяки процесу фотосинтезу.
Проблемне запитання. Чи відома вам ще одна проста речовина, утворена Оксиґеном.
V. Підбиття підсумків.
Запитання.
1. Яку нову інформацію ви отримали на сьогоднішньому уроці?
2. Що вам найбільше запам’яталось?
3. Чи було досягнуто поставлених цілей?