Користувацький вхід

Розробка уроку для 7 класу в школах з профільним навчанням природничо-математичного напряму «Хімічні властивості кисню: взаємодія з металами та неметалами. Реакції сполучення. Поняття про оксиди»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0
Розробка уроку для учнів 7 класу в школах з профільним навчанням природничо-математичного напряму
Тема уроку: Хімічні властивості кисню: взаємодія з металами та неметалами. Реакції сполучення. Поняття про оксиди

Мета: ознайомити учнів з хімічними властивостями кисню на прикладі його взаємодії з вуглецем, сіркою, фосфором; закріпити й розширити знання учнів про хімічні реакції; удосконалювати уміння складати рівняння хімічних реакцій; дати уявлення про реакції сполучення; сформувати уявлення про оксиди як складні речовини.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: хімічний диктант, розповідь, демонстраційний експеримент, фронтальне опитування.
Обладнання: прилад для одержання кисню, порошок сірки, вугілля, червоний фосфор, ложка для спалювання речовин, спиртівка.
Хід уроку
І. Організація класу.
Оголошення теми і мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Хімічний диктант.
1 Хімічний символ елемента Оксиген.
2 Відносна атомна маса.
3 Валентність у сполуках.
4 Формула простої речовини - кисню.
5 У вигляді якої ще простої речовини Оксиген зустрічається в природі?
6 Відносна молекулярна маса кисню.
7 Відносна молекулярна маса озону.
8 Основне джерело одержання кисню в природі.
9 Основний спосіб промислового одержання кисню.
10.Запишіть основні способи одержання кисню в лабораторії.
11.До якого типу належать реакції одержання кисню?
12.Які речовини називаються каталізаторами?
13.Що таке інгібітори?
14.Назвіть основні фізичні властивості кисню.
15.В який спосіб можна зібрати кисень?
16.Як перевірити наявність кисню в склянці?
При цьому використовуються фізичні чи хімічні властивості кисню?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Проста речовина кисень підтримує горіння. Кисню, що міститься в повітрі, досить для горіння дров у багатті, природного газу в грубці, вугілля в каміні. Якщо використовувати для горіння чистий кисень, воно відбувається інтенсивніше. Розгляньмо процес взаємодії кисню з деякими простими речовинами, тобто сьогодні ми вивчимо хімічні властивості кисню.

IV. Вивчення нового матеріалу.
Демонстрація 5. Спалювання неметалів (фосфору, вуглецю, сірки) у повітрі й кисні
Дослід 1. Взаємодія кисню з фосфором (відео 167).
У ложку для спалювання речовин набираємо червоний фосфор, підпалюємо його, вносимо в склянку, заповнену киснем.
Що спостерігаємо?
З’являється білий димок, це утворюється сполука Фосфору з Оксигеном. Запишемо рівняння реакції.
(Учні записують рівняння і розставляють коефіцієнти.)
4P + 5O2 →2P2O5
Дослід 2. Взаємодія кисню з сіркою (відео 165).
У ложку для спалювання речовин набираємо сірку, спалюємо на повітрі й у кисні. На повітрі блакитнувате полум’я стелиться на поверхні сірки, процес протікає повільніше. У кисні - яскраве полум’я, процес швидший. Заповнюємо склянку водою, підфарбованою індикатором метиловим оранжевим, вода змінює колір.
Спостерігаємо - яскраве горіння сірки з виділенням великої кількості теплоти, достатньої для розплавлення посудини.
Записуємо рівняння хімічної реакції;
S+O2=SO2
Дослід 3. Горіння вугілля в кисні (відео 166) .
У ложку для спалювання речовин кладемо вугілля і вносимо його в полум’я спиртівки. Вугілля розігрівається, але не загоряється. У суміші з азотом повітря кисень взаємодіє з вугіллям повільно.
Тепер внесемо ложку з розігрітим вугіллям у склянку, заповнену киснем. Вугілля швидко згоряє. У колбі нічого не залишається.
Куди поділося вугілля?
Наллємо в ту ж склянку вапняної води, вона стає каламутною. Ця реакція використовується для виявлення вуглекислого газу CO2:
Записуємо рівняння реакції
С+O2= CO2
Висновок. Кисень унаслідок нагрівання енергійно взаємодіє з неметалами, при цьому виділяється тепло і світло.
Дослід 4. Взаємодія заліза та магнію в кисні (відео 163,164).
Підпалюємо за допомогою вуглини залізну дротину, поміщаємо в посудину з киснем. Магнієві ошурки закріплюємо в щипцях, нагріваємо в полум’ї пальника і спостерігаємо реакцію горіння. Записуємо рівняння:
Записуємо рівняння реакції горіння заліза,та магнію)
4Fe+3O2=2Fe2O3
Mg+O2=MgO
Дослід 5. Взаємодія водню з киснем (відео 200,201).
2Н2+О2=2Н2О

Такі реакції називаються реакціями окиснення.
Окиснення - це хімічна реакція взаємодії речовин (простих і складних) з киснем.
Горіння - це хімічна реакція, за якої відбувається окиснення речовин з виділенням тепла і світла.
У більшості випадків у результаті цих реакцій утворюються оксиди.
Оксиди - це складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген з валентністю II ( ЕnOm – загальна формула оксидів).
Розгляньмо ще приклади взаємодії кисню з простими речовинами.
Висновок. У чистому кисні реакція горіння відбувається інтенсивніше.
До якого типу можна віднести реакції взаємодії простих речовин з киснем?
Реакції сполучення - це реакції, в результаті яких із двох речовин утворюється одна складна.
Висновок: кисень взаємодіє з металами й неметалами.
Проблемне запитання.
А що утвориться внаслідок горіння складних речовин, наприклад природного газу метану?
CH4+O2→
Два оксиди - CO2 і H2O.
Дописуємо рівняння і розставляємо коефіцієнти.
CH4+2O2 → CO2+2H2O
Самостійно:
CS2+3O2→CO2+2SO2

V. Закріплення матеріалу.
Завдання за варіантами для самостійної роботи із взаємоперевіркою. У процесі виконання вчитель консультує окремих учнів.
Запитання. В результаті якого процесу утворюється кисень у природі?
Весь кисень виник і зберігається на планеті завдяки процесу фотосинтезу.
Проблемне запитання. Чи відома вам ще одна проста речовина, утворена Оксиґеном V. Підбиття підсумків.
Запитання.
1. Яку нову інформацію ви отримали на сьогоднішньому уроці?
2. Що вам найбільше запам’яталось?
3. Чи досягнуто поставлених цілей?

Автор: 

Мацюк Євгеній Михайлович
учитель хімії та біології
Тальнівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №2

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі