Тема. Хімічні властивості кисню.
Мета: розширити і закріпити знання учнів про хімічні реакції, розвивати вміння складати хімічні рівняння, робити висновки, працювати в групах; ознайомитися з деякими властивостями кисню, сформувати поняття про реакції сполучення, процеси окиснення, горіння простих та складних речовин.
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: тестування, фронтальне опитування, індивідуальна робота біля дошки, розв'язування розрахункових і експериментальних завдань, розповідь, демонстраційний експеримент на комп'ютері, самостійна робота учнів.
Обладнання: картки із задачами, комп'ютер та презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель. Сьогодні у нас особливий урок. Давайте спочатку пригадаємо, що ви вивчали на попередньому уроці, а для цього спробуйте відгадати загадку: В чем горят дрова и газ,
Фосфор, водород, алмаз?
Дышит чем любой из нас
Каждый миг и каждый час?
Без чего мертва природа?
Правильно, без … (Кислорода)
- Які питання у вас виникли по домашньому завданню? Дуже добре, що справились.
II. Актуалізація опорних знань.
- Давайте за допомогою тестів перевіримо рівень засвоєння попередньої теми. (тести демонструються через проектор)
- Робота біля дошки
Картка № 1
Обчислити масову частку Оксигену в глюкозі С6Н12О6.
Картка № 2
Вивести формулу речовини, якщо відомо, що до її складу входять: W (К) =J 24,7%; W (Мn) = 34,8%; W (О) = 40,5%.
Дати їй назву.
Картка № 3
Масова частка Карбону в його сполуці з Оксигеном - 27,3%.
Визначити формулу цієї сполуки, знаючи, що її відносна молекулярна маса - 44.
Картка № 4
З яких речовин можна одержати кисень у лабораторії? Написати відповідні і рівняння реакцій. До якого типу вони належать. Що таке реакції розкладу?
Звернемо увагу на завдання, як справились учні. Один із місця коментує правильність розв'язування завдань. Завдання з дошки записуються в зошит.
Отже, фізичні властивості і добування кисню ми вивчили.
III. Мотивація навчальної діяльності.
А сьогодні ми відповімо на питання, чому кисень називається «санітаром планети».
- Як ви вважаєте, очищення планети, руйнування речовин - це фізичні чи хімічні явища? (Хімічні)
Отже, темою нашого уроку є «Хімічні властивості кисню».
Мета нашого уроку - розглянути взаємодію кисню з простими речовинами - металами і неметалами, а також із складними речовинами, ознайомитися з новим типом хімічних реакцій - реакціями сполучення, закріпити знання про оксиди.
IV. Вивчення нового матеріалу.
І. Кисень - проста речовина, що підтримує горіння. Кисню в повітрі є досить, щоб згорали дрова, кам'яне вугілля, природний газ. У чистому кисні горіння відбувається інтенсивніше.
Демонстрація дослідів на комп'ютері
Дослід 1. Взаємодія кисню з фосфором.
https://www.youtube.com/watch?v=qvCkDBO0wUQ
У ложку для спалювання речовин набирається червоний фосфор, підпалюють його і вносять в посудину з киснем. Що спостерігаємо?
Отже, білий дим, що виділяється - фосфор (V) оксид - сполука Фосфору з Оксигеном.
Учні записують рівняння реакції і коментують
4Р + 5О2=2Р2О5
Відбулася реакція сполучення фосфору з киснем.
Дослід 2. Горіння вугілля в кисні.
https://www.youtube.com/watch?v=g47sEj0L_ik
У ложку для спалювання речовин кладемо вугілля і вносимо його в полум'я спиртівки. Вуглинка розгориться. Якщо цю вуглинку внести в посудину з киснем, то вона згорить без полум'я й диму, але з виділенням теплоти.
Отже, під час горіння вуглинки утворився карбон (IV) оксид - вуглекислий газ.
Учні записують рівняння реакції і коментують
С+О2=СО2
Дослід 3. Взаємодія кисню із сіркою.
https://www.youtube.com/watch?v=AKvw7TutPxk
Якщо запалену сірку внести в посудину з киснем, то горіння посилюється, синювате полум'я стає яскравим. При цьому утворюється газ з різким запахом - сульфур (ІV) оксид.
Учні записують рівняння реакції і коментують
S + O2=SO2
Дослід 4. Взаємодія кисню із залізом.
https://www.youtube.com/watch?v=c72qHoM9fnc
Якщо до тонкого стального дроту прикріпити сірник, запалити його і швидко опустити в посудину з киснем, то він згорає, розкидаючи яскраві іскри залізної окалини Fe3О4 (FeO, Fe2О3).
Учні записують рівняння реакції і коментують
3Fe + 2О2 = Fe3О4
Давайте уважно подивимося на всі ці реакції і скажемо який висновок можна зробити із дослідів, що спостерігалися? Що спільне в цих реакціях ви помітили?
1. З декількох речовин утворюється одна
Такі реакції називаються реакціями сполучення.
Дається визначення реакції сполучення.
2. Яскраві спалахи, горіння
Учні записують у зошиті визначення
Горіння - це хімічна реакція, під час якої відбувається окиснення речовин з виділенням теплоти і світла.
Взаємодія речовин з киснем належать до реакції окислення. В усіх випадках утворюються нові речовини - оксиди P2O5, СО2, SО2, Fe3О4. спробуємо дати означення оксидам.
Оксиди — це складні речовини, утворені двома елементами, одним із яких є Оксиген.
Отже, у чистому кисні реакція горіння відбувається інтенсивніше.
А де використовуються реакція горіння?
Горіння природнього газу.
Проте горіти в кисні можуть не тільки прості, а й складні речовини. У газовій плиті згоряє природний газ, складова частина якого є метан СH4.
Горить синюватим полум'ям. Якщо над горючим газом потримати скляну пластинку, то на ній з'являться краплини води. Отже, виділяється водяна пара.
Якщо змочити чисту пробірку вапняною водою і потримати її над горючим газом, стінки пробірки мутніють. Це доказ утворення вуглекислого газу - Карбон (IV) оксид.
Учні самостійно роблять висновки про продукти реакції горіння метану, і записують рівняння
СН4 + 2О2 = СО2 + 2Н2О
- Що ж сталося з кожним елементом (С і Н), що входив до складу молекули метану?
Так само згоряють у кисні і інші складні речовини.
Висновок. Отже, при взаємодії складних речовин з киснем утворюються оксиди тих хімічних елементів, які входять до складу складної речовини.
V. Перевірка первинного сприйняття матеріалу.
Дається завдання за варіантами для письмової самостійної роботи.
1. Допишіть рівняння реакції горіння і розставте коефіцієнти.
Варіант І.
Zn + О2 =
Na + О2 =
АІ + О2=
Варіант II.
Mg + О2 =
Ag(I) + О2 =
Сr(ІІІ) + О2=
2. Напишіть рівняння реакції горіння складних речовин:
SiH4+О2= H2S + О2 =
VI. Підбиття підсумків.
- З якими хімічними властивістями кисню ми познайомилися?
VII. Домашнє завдання.
Підручник Г.А. Лашкевич, А.А. Лашкевич § 21 стор. 121 № 17, 18
• Творче завдання: написати повідомлення про застосування кисню.