Користувацький вхід

Розробка уроку "Звук [к] [к՚]. Позначення його буквами К, к («ка»)".

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Звук [к] [к՚]. Позначення його буквами К, к («ка»)
Мета: ознайомити учнів з буквою к («ка»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, мислення; ви¬ховувати бережливе ставлення до братів наших менших.

Обладнання: предметні малюнки, звуко-складові моделі та фішки до них, макет сонечка, малюнок Колобка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного при¬ладдя, готовність учнів доуроку.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові доуроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
II. Повторення вивченого матеріалу
1. Повторення вивчених букв.
- Діти, послухайте і відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, хо сьогодні завітав до нас на урок.
Гострі кігті має –
В подушки ховає,
Лазить все на плотик,
А зоветься… (котик)
(Учитель показує малюнок: котик (Додаток 1) – у центрі, а внизу – сірі мишки.)
- Мурчик до нас на урок прийшов не просто так. Він незвичайний котик: ловить не лише мишок, а й букви, склади, слова. Сьогодні він прийшов до нашого класу раніше від усіх і наробив нам шкоди. Вийняв із кишеньок буквеної каси всі вивчені нами літери і змішав їх з іншими, поки що незнайомими буквами. Нам треба знайти картки з вивченими буквами і покласти їх у відповідні кишеньки.
(Учні знаходять букви, показують їх класу й називають, потім ставлять у кишеньки.)
2. Гра «Збери слово».
(На дошці – малюнки (Додаток 2) із зображенням слив, сосни, слона. Під малюнками на набірному полотні виставлені в довільному порядку букви: В, И, С, И, Л; А, С, С, Н, О; Н, О, С, Л.
Учитель читає вірш:
Котик хвостиком махає,
Усі букви розсипає.
Ти ж часу, дивись, не гай,
Букви швидко позбирай.
І як правильно розтавиш –
Слова швидко прочитаєш.
Учні переставляють букви і читають слова.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми з вами будемо вивчати нову букву і звуки, які вона позначає. Навчимося читати з новою буквою слова, речення і текст. Дізнаємось про особливі слова в українській мові. А котик Мурчик буде спостерігати за вами, допомагати виконувати завдання. Він також приготував для вас цікаві загадки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з новим звуком. Артикуляція звука [к], віднесення його до приголосних.
- Мурчик просить вас прислухатися і назвати перший звук слова КОТИК і останній звук слова МУРЧИК.
(Учні встановлюють, що звук [к] – приголосний, твердий, вимовляється з перешкодою, яка створюється глибоко в горлі задньою частиною язика.
2. Виділення звука [к] зі слів.
- Діти, послухайте вірш. Про кого в ньому йдеться?
Котик лапкою миється,
Кішка біля пічки гріється.
- Із якого звука починається слово КІШКА ? Вимовте цей звук окремо. Схарактеризуйте його. Повторіть парами звуки [к] - [к՚], відчуйте різницю у вимовлянні.
- Послухайте і повторіть чистомовку. Назвіть слова зі звуком [к].
Ко-ко-ко – котик випив молоко.
Ок-ок-ок – по траві повзе жучок.
Ку-ку-ку – знає пісеньку дзвінку.
3. Гра «Мікрофон по колу»
(Учні добирають свої слова з новим звуком.)
- Пригадайте слова з твердим приголосним звуком [к] на початку, в середині або кінці слова.
V. Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
VI. Ознайомлення з новою буквою
1. Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву к («ка»)
Учитель повідомляє, що два приголосні звуки [к], [к՚] на письмі позначаються великою і малою літерами Кк, демонструє літери на картці.
3. Читання складів із буквою К.
- Діти, утворіть склади і прочитайте їх.
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква к («ка»), на про¬мінцях- а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають пря¬мі та обернені склади.
- У якому складі ви прочитали м՛який приголосний звук, чому?
-
VII. Фізкультхвилинка (вправа для очей)
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування:
Раз — дивлюсь удалечінь.
(30 секунд дивитись на об’єкт удалині.)
Два — в долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється 3 разів.
VIIІ. Робота за Букварем (с. 48)
1. Звуковий аналіз слів (с. 48 букваря).
- Діти, розгорніть букварі на с. 48, роздивіться малюнки і схеми під ними.
«Розшифруйте» звукові схеми слів.
2. Читання складів.
(Спочатку учні читають склади в будиночках, а потім утворюють слова зі складів, що зображені на м՛ячах клоуна. (Клоун, килим, кіно.)
3.Читання слів із новою буквою.
- Діти, щоб прочитати слова, треба поєднати їхні частини за промінцями.
(Сумка, миска; коник, кокос; квас,клас; калина, малина.)

- Як ви розумієте прочитані слова?
- Що спільного є в словах КАЛИНА, МАЛИНА? Якими буквами вони різняться?
(Одна буква, змінена в слові, призводить до зміни його значення.)
4.Робота зі словами, що звучать однаково, але мають різні значення.
- Розгляньте малюнок на с. 49. Що у хлопчика в руках? (Коса)
- Що ще має назву КОСА ? Чи є в цих кіс що-небудь спільне?
- Отже, ці два слова зовсім різні, хоча вони пишуться і читаються однаково.
- Складіть речення про дівочу косу, про косу косаря.
5. Опрацювання тексту «Миколин сокіл».
(Перед роботоюз текстом учні читають окремі слова з розповіді у стовпчиках, орієнтуючись на підкреслені злиття.

1) Словникова робота.
- Діти, а чи знаєте ви що означає слово сокіл?
Сокіл - Хижий розумний птах родини соколиних з міцним гачкуватим дзьобом, кривими кігтями і довгими гострими крильми. Мисливці доглядають, тренують і використовують для полювання.
(Під час розповіді діти розглядають малюнок (Додаток 3) із зображенням птаха.)
2) Читання тексту вчителем.
— Як звали сокола?
3) Повторне читання тексту учнями
4) Аналіз змісту тексту
— У кого був сокіл?
— На що сів сокіл?
— Знайдіть і зачитайте, як Микола кликав сокола.
— Продовжіть речення «Миколка і сокіл — ...» (друзі).
VIIІІ. Підсумок уроку
— Яку букву ми сьогодні вивчали?
— Які звуки вона позначає?
— Хто приніс вам цю букву?
— Яке слово має кілька значень?
— Що ви запам’ятали про сокола?
Учитель від імені котика Мурчика відзначає дітей, які добре працювали на уроці.

Автор: 

Богдюк Оксана Вікторівна, вчитель початкових класів, Дружнянська ЗОШ І- ІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі