Свято першого десятка
(Нестандартні уроки з математики для 1 класу)
Число і цифра 1
Урок № 1. «Запросимо Сонечко на урок»
Тема. Число і цифра 1. Лічба предметів. Написання цифри 1.
Мета. На основі розгляду предметних малюнків, практичних дій з предметами розкрити
поняття числа;
ознайомити з цифрою 1;
формувати навички лічби;
вчити писати цифру 1;
виховувати бажання вчитися та вміти дружити.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: таблиця «Число і цифра 1», віяла, предметні малюнки, зображення сонечка, хмаринок, краплинок, іграшковий мікрофон.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1.Бесіда вчителя.
- Послухайте вірш.
Жовкнуть трави в полі,
Квіти у ліску.
Облітає листя
Із дерев в садку.
Сумно вітер виє,
Гілочки лама,
Плачуть хмари сині –
Сонечка нема.
- Про яку пору року розповідається у вірші?
За якими ознаками ви впізнали осінь?
( Метод «Мікрофон»).
Осінь часто буває дощовою, коли зранку небо застеляють важкі дощові хмари і йде холодний осінній дощ.
«Хмароньки збираються,
Дощик починається».
Сумно тоді діткам сидіти в кімнаті і вони виглядають з нетерпінням, коли ж із-за хмаринки вигляне сонечко і можна вибігти на подвір’я.
2. Вправляння в лічбі.
На дошці - силуети дощових хмаринок, з яких «падають» краплинки.
Учні рахують дощові хмаринки, а потім краплинки з кожної хмаринки.
- Ми полічили вже і хмаринки, і краплинки. А дощик не припиняється. Що робити?
- Хто знає, як в давнину закликали сонечко?
( Діти промовляють закличку).
Вийди, вийди сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко.
Там ми будемо грати,
Тебе дожидати.
З’являється Сонечко. Діти оплесками вітають його.
Разом з ним продовжимо наш урок.
Сонечко хоче перевірити, чи вмієте ви рахувати.
Послухайте пригоду, яка сталася з лисичкою у лісі.
Лисиччині друзі
У ліску коло самої річки
Захворіла руденька лисичка.
Мусить вдома сидіти одна
І сумує вона край вікна.
Та в рудої є вірнії друзі –
Не дозволять пропасти у тузі.
Ось до хати вовчисько забіг –
Дві ромашки поклав на поріг.
Три зайці до лисички прийшли –
Три морквиночки їй подали.
А маленькі налякані мишки
Їй дарують чотири горішки.
У ліску біля самої річки
Не сумує руденька лисичка,
І хвороба швиденько мина.
Усміхається друзям вона.
- Що принесли друзі хворій лисичці?
(Лічба предметів).
IІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з числом 1.
Робота з таблицею «Число і цифра 1».
- Назвіть предмети, які бувають по одному. (Робота в парах).
(Сонце, місяць, ніс, рот, язик).
- Число один на письмі позначається цифрою 1.
2. Ознайомлення з цифрою 1.
(Учні розглядають друковану і рукописну цифру 1).
Ось один, чи одиниця, -
І тонка, й пряма, як спиця.
3. Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травиці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
4. Робота з підручником (с.9).
5. Робота в зошиті. Написання цифри 1.
Цифра 1 складається з двох елементів: короткої похилої палички та довгої.
Коротку похилу паличку починаємо писати трохи вище середини клітинки і ведемо до верхнього правого кута. Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу паличку до середини нижньої сторони клітинки.
(Учитель показує на дошці, як пишеться цифра. Учні « пишуть» у повітрі носиком на рахунок «і – раз», а потім самостійно працюють у зошитах).
6. Розучування чистомовки.
О – о – о –яєчко одно.
Знесла курочка чорненька,
Несе дівчинка маленька
О – о – о – яєчко одно.
(Написання ще одного рядочка цифри1) .
IV. Підсумок уроку.
- Сонечко вдячне вам, що ви запросили його на урок і посилає вам теплу й лагідну усмішку. Усміхніться і ви йому.
Число і цифра 2
Урок № 2. «Знайшов Півник колосок» (урок – казка)
Тема. Число і цифра 2.Утворення числа 2. Написання цифри 2.
Мета. Ознайомити з числом і цифрою 2;
формувати уявлення про утворення числа 2 з попереднього та 1;
співвідносити число і кількість предметів;
вчити писати цифру 2;
розвивати пам’ять, мовлення, творчі здібності;
виховувати бережне ставлення до тварин.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: таблиця «Число і цифра 2», казка «Півник і двоє мишенят», зображення півника, мишенят, колоска, жабки, їжачка, кольорових кружечків, іграшковий мікрофон; індивідуальний матеріал: кольорові палички.
Хід уроку
I. Організація класу
1. Вступна бесіда вчителя.
- Діти, чи любите ви слухати казки?
Сьогодні урок математики – незвичний.
Ми з вами вирушимо в казку. В яку?
Можливо, цей малюнок допоможе вам?
(На дошку прикріплюється ілюстрація до казки «Півник
і двоє мишенят») .
II. Повторення вивченого матеріалу
1.Усний рахунок.
Рано вранці Півник на подвір’ї знайшов що? (Колосок).
Давайте полічимо зернинки в ньому. Лічба від 1 – 10, 10 – 1.
Зернинки полічені. Не дочекавшись допомоги від мишенят, Півник поніс зерно куди?
(До млина ).
По дорозі Півник зустрів жабку і їжачка, які сиділи на бережку невеликого озерця і видмухували кольорові кульки.
(На дошці з’являються жабка, їжачок, кольорові кульки - кружечки. Рожеві видмухував їжачок, а жовті – жабка. Учні лічать кульки - кружечки, порівнюють їх кількість).
III. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з числом і цифрою 2.
- Поки мелеться зерно, ми з Півником
попрацюємо за таблицею «Число і цифра 2».
- Пригадайте, як звали мишенят, що жили з Півником
Голосисте Горличко? (Круть і Верть).
- Скажіть, скільки їх було? (2). Число два на письмі
позначається цифрою 2.
Учитель демонструє цифру 2, супроводжуючи
віршиком:
А ось цифра 2.
В неї кругла голова,
Довгий хвіст, зігнута шийка, -
Отака, як бачиш, двійка.
2. Утворення числа 2. Практична робота.
Покладіть одну паличку. До неї додайте ще одну.
- Скільки стало паличок?
- Як отримали число два?
Отже, щоб утворити число 2 , треба до одного додати ще один.
От і борошно готове. Взяв Півник мішок на плечі і пішов додому. Поки Півник йтиме, ми попрацюємо з підручником.
3. Робота з підручником (с.10).
Ознайомлення з числом і цифрою 2. Метод»Мікрофон».
Утворення числа 2 за малюнками. Робота в парах.
Вправи на зіставлення кількості різних множин з відповідними числами та цифрами.
Прийшов додому Півник стомлений і ми з вами стомилися. Час відпочити. Запросимо і Півника. А мишенята вже тут як тут і кликати не треба. Їм би все стрибати та танцювати.
4. Фізкультхвилинка.
Два півники, два півники
Горох молотили,
Дві курочки – чубарочки
До млина носили.
Цап меле, цап меле,
Коза засипає,
А маленьке козенятко
На скрипочці грає.
Танцюй, танцюй, козуленько,
Ніженьками туп – туп,
Татусенько з матусею
Принесуть нам круп, круп.
А вовчок сірячок
З лісу виглядає
Та на біле козенятко
Скоса поглядає.
5. Робота в зошитах.
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно не зігнусь,
До роботи я берусь.
а). Ознайомлення з цифрою 2.
Не захотіли мишенята допомогти Півнику розтопити піч, замісити тісто. Можливо нам скажуть, що нагадує їм цифра 2. Мишенята мовчать. (Відповіді учнів).
б). Написання цифри 2.
Цифра 2 складається з трьох елементів:
верхнього правого заокруглення;
довгої прямої похилої лінії;
горизонтальної хвилястої лінії.
Спочатку учні із мишенятами «пишуть» цифру 2 в повітрі носиком, а потім у зошитах. У наступному рядочку проводять «Конкурс красунь».
- Мишенятам сподобались ваші «двійки». Мовна пауза.
6. Розучування чистомовки.
А – а – а –два яблучка, два.
Яблучка червоненькі
Несе дівчинка маленька.
А – а – а - два яблучка, два.
- Поки ми трудилися в зошитах, Півник вийняв і пиріжки з печі, рум’яні та смачні. А мишенят наших і кликати не треба, вже за столом сидять.
- Як ви думаєте, чи пригостить Півник мишенят пиріжками? Чому?
- Тож поясніть прислів’я «Без труда, нема плода».
- А нам дав би пиріжків Півник? Чому?( Метод «Прес»).
IV. Підсумок уроку
• Чи цікаво було працювати на уроці?
• Що найбільше сподобалось?
• Яке число вивчали?
• Які числа зустрічаються у вірші?
Пиріжечки, поріжки,
Має кожен два ріжки.
Надкушу один ріжок…
Ой, смачненький пиріжок!
- Ви гарно потрудились. Молодці!
Число і цифра 3
Урок № 3. «Якось троє поросят
Рахували все підряд…»
Тема. Число і цифра 3. Утворення числа 3. Написання цифри 3.
Мета. На основі практичних вправ учити учнів утворювати число 3;
ознайомити учнів з цифрою 3; вчити її писати;
розвивати логічне мислення, пам’ять, мовлення;
виховувати товариські взаємини та почуття колективізму.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: ілюстрації до казок, предметні малюнки,
казка «Троє поросят», каса цифр, геометричні фігури, іграшковий мікрофон;
індивідуальний матеріал: набір кольорових паличок.
Хід уроку
І. Організація класу
Привітання:
Доброго ранку!
Доброго дня!
Бажаємо щастя,
Здоров’я, добра!
ІІ. Повторення і закріплення вивченого
1.Усна лічба.
Фронтальна робота. «Ланцюжок» (пряма і обернена лічба від 1-10, від 10 – до 1).
2. Гра «Лічи вперед, лічи назад». Робота в парах.
6-лічи вперед; 5- лічи назад; 9- лічи назад; 2- лічи вперед.
3.Чистомовки.
О- о-о-яєчко одно.
Знесла курочка чорненька,
Несе дівчинка маленька
О-о -о- яєчко одно.
- Яке число зустрічається в чистомовці? ( Один).
- Якою цифрою воно позначається? (1).
А-а-а-два яблучка, два.
Два яблучка червоненькі
Несе дівчинка маленька.
А-а-а-два яблучка, два.
- Яке число зустрічається в цій чистомовці? (Два).
- Якою цифрою воно позначається? (2).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота.
Гра «Подивись навколо».
- Діти, пригадайте, де в навколишньому світі ми зустрічаємо слово «три»?
Метод «Мікрофон».
(Троє очей у світлофора;у назвах казок «Троє поросят», «Три горішки для Попелюшки»;
три місяці має кожна пора року).
За розповідями дітей на дошці виникає цікавий «кущ», на «гілках» якого знаходяться ілюстрації з відомих казок та предметні малюнки.
- Ось ми і згадали, де зустрічається слово «три».
- З цим словом ви знайомі, а в математиці для його позначення використовують число і цифра 3. Сьогодні на уроці ми з героями казки «Троє поросят» будемо вивчати число і цифру 3.
2. Пояснення нового матеріалу.
а). Лічба предметів.
- Послухайте вірш і скажіть, що рахували поросята.
Якось троє поросят
Рахували все підряд:
Три дубочки у гайку,
Три горішки на пеньку.
У Наф- Нафа – три хустинки,
У Нуф-Нуфа – три кофтинки.
Тут Ніф –Ніф заговорив:
«Всіх нас разом також три!»
«От так диво! – всі регочуть, -
Всюди трійка лізе в очі!»
б). Утворення числа 3.
Наф – Наф пропонує учням завдання.
- Викладіть 2 палички. Додайте ще 1.Скільки стало паличок?
- Як утворилося число 3?
- Отже, щоб утворить число три, потрібно до двох додати один.
- Якою цифрою позначимо число три?
в). Знайомство з цифрою.
Наф –Наф знайомить учнів із друкованою і писаною цифрою3.
Перші цифри – дві сестриці,
Ось і третя цифра 3.
Трійку – третій із значків -
Складено із двох гачків.
Притомилися малята,
Будемо відпочивати.
Іv. Фізкультхвилинка
Руки за голову ставимо сміло,
І повертаємось вправо і вліво,
Двічі наліво, двічі направо,
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо,
Будемо мати гарну поставу.
v. Первинне закріплення матеріалу
- Нуф- Нуф пропонує вам, діти, попрацювати з підручником.
1. Робота з підручником (с.12).
2. Робота в зошитах.
- Ніф –Ніф навчить вас правильно писати цифру 3.
Час зошити нам відкривати
Починаємо писати.
(Діти пишуть два рядки цифри 3).
Гра «Конкурс красунь».
3. Назвати число у чистомовці:
И – и – и – три хлопчики, три.
Яблучка рвали,
В кошики складали.
И – и – и – три хлопчики, три.
- Яке число сховалося у чистомовці?(3)
- Якою цифрою позначите? (3)
vІ. Підсумок уроку
Гра «Подумай».
На травиці коло хати
Метушаться цуценята.
Двоє білих, наче сніг
Одне чорне – скільки всіх?
• Чи сподобався вам урок?
• Чому вчили вас Наф – Наф, Ніф – Ніф та Нуф – Нуф ?
• Як утворити число 3?
• Якою цифрою позначимо число три?
• Чи хотіли б ви ще зустрітися з казковими героями?
Спасибі за хорошу роботу на уроці. Молодці! Давайте собі поаплодуємо.
Урок № 4. « Пригоди Оленки в осінньому лісі»
(урок – подорож)
Тема. Число і цифра 4. Утворення числа 4. Порівняння чисел у межах 4. Написання цифри 4.
Мета. Формувати уявлення про утворення числа 4 з попереднього і 1;
вчити співвідносити число і кількість предметів;
ознайомити з цифрою 4 та її написанням;
розвивати пам’ять, мовлення;
збагачувати словник учнів;
виховувати в учнів бережне ставлення до довкілля.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: таблиця «Число і цифра 4», ілюстрації, предметні малюнки сороки, білочки, їжачків, грибів, іграшковий мікрофон; індивідуальний матеріал: палички.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Бесіда вчителя.
- Діти, сьогодні на урок до нас завітала дівчинка Оленка. Нещодавно вона побувала у лісі. Які пригоди трапились з нею, ми сьогодні дізнаємося.
(На дошці з’являється композиція «Пригоди Оленки в осінньому лісі»).
Після спекотного літа настає осінь. Осінь господарює скрізь, де не глянь!
На початку осені, у вересні і жовтні, люди ідуть до лісу збирати гриби. А ви любите збирати
гриби? Хто з вас збирав у лісі гриби?
Найкраща пора для збирання – ранок, бо в цей час вони свіжі, соковиті, духмяні.
Одного осіннього ранку вирушила Оленка в ліс по гриби. Коли вона зайшла у ліс, її вразила
краса білокорих берізок, зелених ялинок, могутніх дубів.
Раптом на гілку берези сіла пташка. Відгадайте, хто це?
Біла латка, чорна латка, по дереву скаче. (Сорока).
- Діти, а що ви знаєте про цю пташку?
Сорока - пташка, яка все знає, що відбувається в лісі, а особливо в лісовій школі. Вона
запропонувала кілька завдань Оленці. Цікаво, чи зможете ви їх виконати?
II. Повторення вивченого матеріалу.
1. Усна лічба.
Завдання 1.
- Назвати числовий ряд від 1 – 3, від 3 – 1.
- Назвіть сусідів числа 2.
- Яке число передує 2?
- Яке число слідує за 2?
Завдання 2. Віршовані задачі.
Вигляда малий грибочок,
Заховався за пеньочок.
Поряд липовий листок,
А під ним іще грибок.
В кого мудра голова,
Скільки всіх грибочків?
***
На травиці біля хати
Метушаться цуценята.
Двоє білих, наче сніг
Одне чорне – скільки всіх?
Завдання 3. Пригадати чистомовки з числами 1, 2, 3.
О – о – о – яєчко одно.
Знесла курочка чорненька,
Несе дівчинка маленька.
О – о – о – яєчко одно.
***
А – а – а – два яблучка, два.
Два яблучка червоненькі,
Несе дівчинка маленька.
А – а – а – два яблучка, два.
***
И – и- и – три хлопчики, три.
Яблучка рвали,
В кошики складали.
И – и – и – хлопчики три.
- Виконала ці завдання Оленка, і Сорока – Білобока дала їй грибок – боровичок. Ось такий.(Демонстрація гриба).
Подякувала Оленка пташці і пішла далі, промовляючи скоромовку про сороку: «Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок сорок морок».
Давайте і ми дамо розминку нашим ротикам.
- Кого зустріла Оленка коло ялинки?
Загадка
Пухова, руденька шуба,
Із сосни скака на дуба,
Хвіст у неї, як мітла,
Очі сяють, як намисто,
Мов дві цяточки вогнисті.
В неї хата гарна, тиха,
Взимку повно там горіхів. (Білка).
У Білочки-Умілочки багато роботи, та вона знайшла час поспілкуватися з Оленкою. Оленка запитала в неї:
- Де ти, білочко, живеш?
- Що ти, білочко, гризеш?
- У зеленому ліску,
У дуплі, у соснячку
Я гризу горішки,
І гриби, і шишки.
- А в морози люті, злі
Ти не мерзнеш у дуплі?
- Мене добре зігріва
Моя шубка хутряна.
І тому зимові дні
Мені зовсім не страшні.
- Білочка теж припасла для Оленки гриба, але спочатку попросила розповісти їй про число і
цифру 4.
III. Вивчення нового матеріалу.
1.Утворення числа 4.
- Оленка під ялинкою знайшла 3 шишки , а потім ще 1. Скільки стало шишок? (4).
- Як утворилось число 4?
2. Практична робота в парах.
- Візьміть 3 палички і до них додайте ще 1.Скільки стало паличок?
- Поясніть, як утворилось число 4?
3. Ознайомлення з цифрою 4.
- Число 4 позначається на письмі цифрою 4. Оленка із шишечок виклала Білочці цифру 4.
Спробуйте й ви з чотирьох паличок викласти цифру 4.
Ось 4 жартівливо
Випинає лікоть вліво.
Білочка була вдячна Оленці за розповідь про число 4 і дала їй ось такого гриба.
(Демонстрація гриба).Сіла Оленка на пеньочок і згадала чистомовку про число 4.
4.Чистомовка.
І –і –і – лошачки малі.
Є у них чотири ніжки,
По травиці скачуть трішки.
І – і – і – лошачки малі.
- Давайте ми повторимо і запам’ятаємо цю скоромовку.
5. Гра «Чого в природі є чотири?»
- Оленка хоче пограти з вами у гру. Згадайте, де в природі «живе» число 4. (Метод «Мікрофон»).( 4 пори року; 4 лапи у кота; 4 пелюстки у барвінка; 4 колеса у машини).
Стомилася Оленка і нам час відпочити.
6.Фізкультхвилинка.
Трава низенька – низенька.
Дерева високі – високі.
Вітер дерева колише – гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє,
То вперед, то назад,
То вниз пригинає.
Птахи летять – відлітають,
А учні тихенько - за парти сідають.
7. Робота з підручником.
- Оленка пішла далі лісом, а ми з вами тим часом попрацюємо з підручником і швидко
виконаємо кілька завдань.
а). Ознайомлення з числом і цифрою 4.
б). Утворення числа 4.
в). Порівняння чисел.
Молодці! Ви швидко впоралися із завданнями.
- Повертаємося до осіннього лісу. Оленка вийшла на лісову галявину. Там вона зустріла
красивого метелика. (Демонстрація метелика).
З ним ми попрацюємо із таблицею «Число і цифра 4».
8. Робота в зошиті.
Час зошит нам відкривати.
Починаємо писати.
а). Написання цифри 4.
- Цифра 4 складається з трьох елементів: короткої прямої похилої лінії; короткої горизонтальної лінії; довгої прямої похилої лінії.
(Учні спочатку в повітрі носиком «пишуть» цифру 4, а потім два рядочки в зошиті).
Із метеликом відпочивають.
б). Пальчикова гімнастика.
Раз, два, три, чотири.
Кицю грамоти навчили.
Не читати, не писати,
А за мишкою ганяти.
в). Написання цифрового ряду: 1 2 3 4; 4 3 2 1 .
Молодці! Цифри дійсно вийшли красиві.
- А тим часом Оленка зустрілася в лісі з двома «колючими клубочками». Ви здогадалися , хто це? – Так. Це – їжачки.
- І чому їх так називають? - Ви не поясните?
( Метод «Мікрофон»).
Їжачки теж навчаються у Мудрої Сови і підготували для Оленки віршовані задачі. Спробуємо і ми їх розв’язати.
Горобці і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід. (4)
***
Два журавлики летіли,
Двоє на лужку сиділи,
Всіх було їх небагато.
А от скільки – хочу знати. (4)
- Задачі розв’язано, і їжачки дали Оленці по грибочку. (Демонстрація грибочків).
Стала дівчинка рахувати грибочки. Давайте допоможемо Оленці.
Один від Сороки - Білобоки, один від Білочки -Умілочки, один від Їжачка і ще один від його товариша. Скільки грибочків у Оленки? (4)
- Якою цифрою позначимо? (4)
Закінчилися Оленчині пригоди в осінньому лісі.
Час повертатися їй додому.
IV. Підсумок уроку
• Чи сподобався вам урок? - Що нового ви дізналися?
• Чого навчилися?
• Чи хотіли б зустрітися з Оленкою ще?
Ви молодці! Давайте нам всім поаплодуємо. Я дякую всім за урок.
Урок № 5. «Колобок – веселий друг,
З ним цікаве все навкруг»
(урок – казка)
Тема. Число і цифра 5. Утворення числа 5. Написання цифри 5.
Мета. Ознайомити учнів із числом п’ять;
сформувати уявлення про утворення числа п’ять з попереднього і 1;
вчити співвідносити число і кількість предметів;
вчити писати цифру 5;
розвивати мовлення, пам’ять;
виховувати доброту, почуття взаємодопомоги.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: колобок, зайчик, вовчик, ведмідь, лисичка, таблиця «Число і цифра 5», іграшковий мікрофон; індивідуальний матеріал: палички.
Хід уроку
I. Організація класу
- Я по засіках метений,
- Я на яйцях спечений,
- Я від діда утік,
- Я від баби утік.
- Діти, чия це пісенька? (Колобка).
Дійсно, це Колобок котиться по доріжці, веселий і щасливий.
Але доріжка не звична, а математична.
Хочете по ній пройти? Тоді до роботи.
II. Повторення і закріплення вивченого
1.Усна лічба.
Колобок хоче, щоб ви порахували.
Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки птахів, підкажіть,
Будуть вдячні за обід? (4)
Два журавлики летіли,
Двоє на лужку сиділи,
Всіх було їх небагато.
А от скільки – хочу знати. (4)
- З яких двох чисел можна скласти число 4? (Методом «Незакінченого речення»).
Лічба «ланцюжком».Учні один за одним називають числа від 1 до 10 і від 10 до 1.
Гра «Веселі кружечки».
Колобок так вас слухає, що і не помітив, як назустріч йому вибіг Зайчик.
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм! – каже Зайчик.
-Почекай! Краще розкажи діткам про число п’ять, а тоді їж! – відповів Колобок.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з числом і цифрою 5.
Робота з таблицею «Число і цифра 5».
Лічба предметів.
На набірному полотні виставлено 5 морквин, 5 капустин. Учні перелічують предмети.
- Число п’ять на письмі позначається цифрою 5.
- Зайчику з вами сподобалося лічити овочі. Він навіть забув, що хотів з’їсти Колобка, і веселий побіг у гайок.
2.Утворення числа 5.
Покотився Колобок доріжкою, а назустріч йому …
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є – жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся і примовк.
Грізний звір цей, звісно, - …(вовк).
- Колобок, колобок, я тебе з’їм!
- Поясни спочатку, як утворити число 5, а тоді вже їж!
3.Практична робота з паличками.
- Візьміть чотири палички. Прибавте ще одну. Скільки стало паличок? (5).
- Як утворилося число 5? (До 4 додали 1).
Раз, два, три, чотири, п’ять –
Час прийшов відпочивать!
4. Фізкультхвилинка.
(Весела лічилочка з Колобком).
Раз – ялинка.
Два – дубок.
Три – березовий гайок.
А чотири – це травиця.
П’ять – мурашка – трудівниця.
Шість – колючий їжачок.
Сім – грибок – боровичок.
Вісім – білка.
Дев’ять – пташка.
Десять – квіточка – ромашка.
- Покотився Колобок далі, а назустріч йому клишоногий, вайлуватий…(ведмідь).
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
- Ні, Ведмедику, краще давай з дітками працювати.
5. Робота з підручником.
1. Лічба предметів.
2.Порівняння чисел у межах 5.
3.Називання чисел від 1 до 5 і від 5 до 1.
- Яке число наступне за числом 2? За числом 4?
- Яке число передує числу 4? Числу 2?
Котиться Колобок , а назустріч йому Лисичка:
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм!
- Ні, Лисичко, нічого в тебе не вийде! Треба діток навчити писати цифру 5.
6. Робота в зошитах.
а). Лічба предметів.
- Яких предметів є по п’ять?
- Яке число сховалось в чистомовці?
У – у – у – пес на мотузку.
Цуценяток п’ять кудлатих
Посідали коло хати.
У – у – у – пес на мотузку.
б). Написання цифри 5.
- Цифра 5 складається з трьох елементів: дугоподібної лінії; короткої прямої похилої лінії; правого півовалу.
Починаємо писати з верхньої сторони клітинки недалеко від правого кута й ведемо вниз у напрямку до середини клітинки коротку пряму похилу лінію. Далі, не відриваючи руки, пишемо малий правий півовал до нижньої сторони клітинки так, щоб він не торкався правої сторони, де заокруглюємо ліворуч ближче до нижнього лівого кута. Відриваємо руку і вгорі проводимо пряму лінію праворуч до верхнього кута клітинки.
(Учні пишуть 2 рядки цифри 5). «Конкурс красунь».
в). Пальчикова зарядка.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Вийшли пальці погулять.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Знову в хатці всі сидять.
- Назвіть Лисичці числа, які ви вже вивчили. (1,2,3,4,5)
г). Запис у зошитах чисел 1, 2, 3, 4, 5 у порядку зростання і порядку спадання.
IV. Підсумок уроку.
Молодці, діти! Ви врятували Колобка від Зайчика, Вовчика, Ведмедика та хитрої Лисички.
Метод «Мікрофон».
• Що нового дізналися на уроці?
• В чому відчували труднощі?
• Що найбільше сподобалось на уроці?
Урок № 6. «Зустріч з легкокрилим метеликом»
(урок – подорож)
Тема. Число і цифра 6.Утворення числа 6. Порівняння чисел у межах 6.
Складання і читання прикладів на додавання за предметними малюнками.
Написання цифри 6.
Мета. На основі практичних дій з предметами розкрити утворення числа 6 з попереднього
числа додаванням до нього 1;
учити порівнювати числа;
вправляти у порядковій лічбі;
учити складати і читати приклади на додавання за малюнками;
учити писати цифру 6;
розвивати спостережливість, пам’ять;
виховувати вміння працювати в колективі.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: метелик, квіти, таблиця «Число і цифра 6», м’яч, набір цифр, дитячий мікрофон; індивідуальний матеріал: двоколірні квіти.
Хід уроку
I. Організація класу
- Діти! Відгадайте, хто до нас завітав на урок математики?
Що то є за гість:
Ніжок має шість.
Аж 4 крилець має,
По квітках літає.
Ні бджола, ні джмелик –
А зоветься він…(метелик).
Разом з метеликом ми проведемо урок математики.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Усна лічба.
- Разом із метеликом ми відправимося на «лужок» і полічимо ромашки.
(На дошці прикріплені квіти).
- У цих чарівних квітах живуть цифри.
Гра «Оплески».
Діти плещуть в долоньки стільки разів, скільки вказує цифра, яка знаходиться у кожній квіточці.
Гра з м’ячем «Доповни до 5».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з числом 6.
- Наш метелик сів на таблицю «Число і цифра 6». (Робота з таблицею).
2. Утворення числа 6.
Робота з лічильним матеріалом.( Парна форма роботи).
Покладіть п’ять червоних квіточок. Прибавте ще 1.Скільки стало квіточок? Як утворили число 6? (До 5 додали 1)
- Ми з вами гарно потрудили,
І, мабуть, трохи притомились.
Тепер настав час відпочинку
Ми проведем фізкультхвилинку.
3. Фізкультхвилинка «Я рахую до 6».
Шість грибів Людмила мала
І на стіл їх викладала.
Перший гриб – це дощовик,
Під дощем рости він звик.
Підберезник – це вже два,
Кругла в нього голова.
Рижик – третій, він рудий,
Їстівний та ще й смачний.
А четвертий – боровик,
Він веселий жартівник.
Сироїжка буде п’ята,
Тільки трішечки прим’ята.
Шостий дуже підозрілий,
Хоч червоний – наче спілий.
Білі цяточки він має:
Мухомора кожен знає!
Він отруйний, небезпечний
І до столу недоречний.
- Скільки їстівних грибів зірвала Людмила? (5). Скільки отруйних? (1) Скільки всього грибів зірвала Люда? (6). Як одержали число 6? (До 5 додали 1).
- Прилетів метелик і сів на наш підручник на сторінку...
4. Робота з підручником. (Метод «Мікрофон»)
Лічба предметів.
Утворення числа 6.
Порівняння чисел у межах 6.
Складання і читання прикладів на додавання. (Робота в парах).
- Метелик хоче разом з вами навчитися писати цифру 6.
5. Робота в зошиті.
а). Ознайомлення з цифрою 6.
Цифра 6 – немов замок:
Знизу круг, вгорі гачок.
б). Написання цифри 6.
Цифра 6 складається з двох елементів: великого лівого овалу, малого правого овалу.
- Починаємо писати з верхнього правого кута клітинки. Заокругливши ліворуч, описуємо великий лівий півовал. На середині нижньої лінії клітинки заокруглюємо праворуч і пишемо малий правий овал, з’єднуючи ліворуч з першим елементом трохи вище середини клітинки.
(Діти пишуть два рядки цифри 6 у зошитах).
в). Пальчикова зарядка.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Вийшли пальці погулять.
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Знову в хатці сидять.
г). Порівняння чисел «Доміно».
Числа у рядку стоять –
Треба вам їх порівнять.
Часу ми не гаємо
Нерівності читаємо.
6…4 3…6 6…2 5…6 1…6
- Метелик хоче з вами пограти.
6. Гра «Подумай».
- Він задумав число , додав ще 5 і одержав 6. Яке число задумав метелик?(Метод «Прес»).
Я вважаю… …тому, що.
7. Яке число сховалось у вірші?
Замість супу та оладок
З’їв борсук шість шоколадок.
Вилізти не міг з-за столу –
Запізнився він до школи.
- Якою цифрою позначимо число шість? (Цифрою 6).
IV. Підсумок уроку
Закінчилася наша подорож з веселим метеликом.
• Чи цікаво було подорожувати?
• Що нового дізналися на уроці?
• Що найбільше сподобалось?
Метелик бажає вам бути здоровими, розумними, чемними, старанно вчитися, не лінуватися.
Урок № 7. «Зустріч з веселими гномами»
(урок – казка)
Тема. Число і цифра 7.Утворення числа 7. Складання і розв’язування прикладів на додавання.
Написання цифри 7.
Мета. Ознайомити учнів з числом і цифрою 7;
пояснити утворення числа 7 ;
вправляти учнів у лічбі в межах 7;
вчити складати і розв’язувати приклади на додавання;
розвивати обчислювальні навички, мислення, зорову пам’ять;
виховувати уважність, спостережливість.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: предметні малюнки, ілюстрації, таблиця «Число і
цифра 7», іграшковий мікрофон, індивідуальний матеріал: лічильні палички.
Хід уроку
І. Організація класу.
Стали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Й працювати почали.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Гра «Долоньки».
Учитель показує малюнки з різною кількістю предметів, а учні плещуть у долоні стільки
разів, скільки предметів на малюнку.
2. Закріплення знань складу числа 6.
Метод «Незакінченого речення»: 6 – це 5 і … .
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з числом і цифрою 7.
Схематична побудова асоціативного куща. Колективна робота.
-Діти, всі ви у мовленні користуєтесь словом «сім». - Згадайте, де воно вам зустрічалося? (Метод «Мікрофон).
Відповіді дітей:
У казках «Вовк та семеро козенят», «Білосніжка та семеро гномів».
У тижні сім днів.
У музиці сім нот.
Веселка має сім кольорів.
У прислів’ях «Сім раз відмір, раз відріж», «Семеро одного не чекають».
(Під час розповідей учнів на дошці з’являється «кущ» з ілюстраціями.)
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати число і цифру 7. Допоможуть нам Білосніжка і сім гномів. Вони приготували для вас багато цікавих завдань.
2. Лічба предметів в межах 7.
- Гном Задумчик хоче порахувати з вами за таблицею «Число і цифра 7».
3.Утворення числа 7.
- Мудрунчик хоче допомогти вам навчитися утворювати число 7.
(Практична робота з кольоровими паличками).
- Скільки стало паличок?Поясніть утворення числа 7.
- Веселунчик пропонує всім перепочити
Руки за голову ставимо сміло,
І повертаємось вправо і вліво.
Двічі наліво, двічі направо,
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі наліво,
Будемо мати гарну поставу.
4. Ознайомлення з цифрою 7.
- Гномик Чхунчик хоче запитати у вас, на що схожа цифра 7.
Цифра 7, як кочерга,
В неї, бач, одна нога.
5. Первинне закріплення.
- Гном Буркунчик весь час незадоволений і пропонує звернутися до підручника.
Робота з підручником.
6. Робота в зошиті.
- Гном Соромчик приніс на урок цифру 7, щоб ми з вами навчилися правильно її писати, але дуже соромиться.
Давайте уважно його послухаємо.
Цифра 7 складається з трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії,
короткої горизонтальної лінії.
(Письмо носиком). Немов олівцем, «написати» в повітрі цифру 7.
(У зошитах учні пишуть 2 рядки цифри 7).
7. Валеологічна пауза. Лічилочка на «Сім».
Мама, тато, дід, бабуся –
Всіх назву не помилюся.
Старший братик і сестричка –
В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте, бо зіб’юся:
Мама, тато, дід, бабуся…
Старший брат, сестра і я –
Отака у нас сім’я.
Нам лічилочку на «сім»
Повторити треба всім.
- Гном Дрімунчик прокинувся і пропонує вам скласти і розв’язати приклади на додавання за малюнками.
8. Цікаві завдання від Білосніжки.
а)Я задумала число. Коли до нього додала один, то стало 7. Яке число я задумала?
б) Загадка.
Сім братів віком рівні, іменами різні.
ІV. Підсумок уроку.
• Чи сподобався урок?
• Що нового дізналися від веселих гномів?
• Чи хотілося б ще зустрітися з казковими героями на уроках математики?
Урок № 8. «Допоможемо Петрику П’яточкіну»
(урок – пригода)
Тема. Число і цифра 8. Утворення числа 8. Порівняння чисел у межах 8. Додавання у випадку
трьох доданків. Написання цифри 8.
Мета. Пояснити утворення числа 8;
учити порівнювати числа в межах восьми;
складати і розв’язувати приклади на додавання у випадку трьох доданків;
учити писати цифру 8;
розвивати зорову пам’ять, увагу;
виховувати у дітей готовність завжди прийти на допомогу.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: таблиця «Число і цифра 8», силуетні зображення Лисички, Мудрої Сови, Мишки, Кота Сонька, Зайчика – Лапанчика, слоників, іграшковий мікрофон, геометричні фігури; індивідуальний матеріал: палички.
Хід уроку
І. Організація класу.
Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час настав.
Дітки, сядьте всі зручненько,
Ручки покладіть гарненько,
Бо урок у нас незвичний,
Чарівний, математичний!
- Діти, сьогодні я розповім вам цікаву історію про Петрика П’яточкіна. Одного разу Петрик не міг довго заснути. Що він тільки не робив? Вже і слоників до10 порахував.
- Діти! А ви вже всі навчилися лічити до 10?
- Давайте полічимо слоників разом. (На набірному полотні виставлено 10 слоників).
- Та нічого хлопчику не допомогло. Тоді фея Сну розсердилася на нього і зачарувала його. Петрик міцно заснув. А прокинутися він зможе тільки тоді, коли ми виконаємо всі завдання мешканців чарівного дрімучого лісу, в який потрапив Петрик уві сні.Чи хочете ви допомогти Петрику?
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Усна лічба.
- Мишка пропонує вам пограти в гру «Лічи вперед, лічи назад» в парах.Вона завжди голодна. Така голодна, що гризла все: і сир, і ковбасу, і книжки…
А одного разу цифри у Петрика П’яточкіна в зошиті повигризала. Допишіть їх, будь ласка.
1 + * =7 * + 5 = 7 6 + * = 7
4 + * = 7 * + 3 = 7 * + 2 = 7
(Учні виконують завдання з коментуванням).
Молодці! Мишка, напевно, сподівалася, що ви не справитеся із цими завданнями. Але виконали ви їх добре.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з числом і цифрою 8.
- Поки Кіт Сонько, помічник феї Сну, ще спить, ми з вами познайомимося з числом і цифрою 8.
а). Робота з таблицею «Число і цифра 8».
б). Утворення числа 8. (Практична робота з паличками).
- Покладіть сім паличок прибавте ще 1. Скільки стало паличок? Як утворилося число вісім?
(Пояснення методом «Мікрофон».)
- Виявляється, Кіт Сонько і зовсім не спав, а все чув і пропонує вам віршовану задачу.
Їжачок по лісу йшов,
На обід гриби знайшов.
Під березою – один
І сім під дубочком.
Скільки буде в їжачка
В кошику грибочків?(8).
- Поясніть, як одержали число вісім?
- Число вісім на письмі позначається цифрою 8.
(Учитель показує друковану і писану цифру 8).
В цифри 8 – два кільця
Без початку, без кінця.
2. Фізкультхвилинка.
- Разом з Котиком- Соньком відпочинемо.
Фізкультхвилинка в нас буде незвична,
Вона сьогодні буде геометрична.
Вправи виконуй стільки разів,
Скільки фігура має кутів.
а) Вправа «Пташка» (3 рази).
б) Вправа «Годинник» (4 рази).
в) Вправа «Ножиці» (5 разів).
г) Вправа «Вітрячок» (6 разів).
3. Робота з підручником.
- Лисичка пропонує завдання з підручника.
4. Робота в зошитах.
а) Пояснення і написання цифри 8.
- Мудра Сова, вчителька Лісової школи, хоче побачити, чи старанні діти в цьому класі, бо цифра 8 важка в написанні. Цифра 8 складається з двох елементів: верхнього овалу, нижнього овалу.
Починаємо писати від правого кута клітинки. На1/3 правій частині клітинки описуємо лівий малий овал, який торкається верхньої частини клітинки і дописуємо до середини клітинки.
Звідси, не відриваючи руку, переходимо до написання правого великого овалу, заокруглюємо до початку написання цифри.
(Учні в повітрі пишуть носиком цифру 8, а потім у зошитах).
5. Пальчикова зарядка.
Гей, дівчата та хлоп’ята,
Нумо пальці рахувати!
Перший – це товстий, великий,
З нього ми почнемо лік.
Вказівний, то палець другий,
Він всім вказувати звик.
Ну а третій – довший всіх,
Він середній серед них.
А четвертий – підмізинний,
Чимось він від всіх відмінний.
П’ятий пальчик довго спав,
Тож мізинчиком він став.
Всі ми пальчики назвали –
До п’яти порахували.
6. Написання ряду чисел від 1 – 8, від 8 – 1.
7. Порівняння чисел в межах 8. («Доміно»).
- Нарешті всі завдання мешканців чарівного дрімучого лісу ми виконали. Ви сьогодні добре попрацювали і фея Сну зняла чари з Петрика. Він розплющив очі і прокинувся.
ІV. Підсумок уроку
• Діти!Чи сподобався вам урок?
• Що нового дізналися?
• Що хорошого і корисного ми з вами зробили?
• За що хочете подякувати мешканців дрімучого лісу?
Урок № 9. «Лісові звірята в гостях у першокласників»
(урок – зустріч)
Тема. Число і цифра 9.Утворення числа 9. Написання цифри 9.
Мета. Ознайомити з числом і цифрою 9;
формувати уявлення про утворення числа 9 з попереднього та 1;
вчити співвідносити число і кількість предметів;
вчити писати цифру 9;
розвивати мислення, пам’ять, діалогічне мовлення;
прищеплювати любов до лісових тваринок.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: зображення їжачка, зайчика, білочки ,ведмедика, яблучок, морквинок, качана капусти, бочечки, таблиця «Число і цифра 9», іграшковий мікрофон; лічильний матеріал: двоколірні квіточки.
Хід уроку
І. Організація класу
- Як гарно стало навкруги! Яскрава позолота огорнула дерева, кущі, трави. Здається, сонечко доторкнулося своїм промінчиком до кожного листочка, бо засвітились дерева, ніби ліхтарики. А квіти одягнули різнокольорові хустини і ніби посміхаються людям.Тільки чарівниця Осінь змогла зробити таку красу! Діти, а ви б хотіли, щоб Осінь прийшла до вас на урок?
- А що це за листочок залетів до нас? О, тут якийсь текст!
«Дякую за запрошення, але прибути не можу - багато термінових справ. А щоб ви не сумували, посилаю до вас лісових звіряток. Зустрічайте!»
- То що ж, будемо зустрічати звіряток?
II. Повторення і закріплення вивченого
(На дошці з’являється зображення їжачка).
Я по лісу довго йшов
І торбиночку знайшов.
І приніс я вам на спинці
Неабиякі гостинці.
Стиглі яблучка рум’яні,
Соковиті та духмяні.
1. Усна лічба.
(На набірному полотні вчитель виставляє паперові яблучка).
а). Пряма і обернена лічба в межах 8.
б). Розв’язування прикладів на додавання.
- Ці яблучка незвичні, а математичні. Після лічби яблучка перевертаємо. На зворотному боці кожного яблучка записані приклади для усних обчислень.
в). Склад числа 8.
Їжачок – Хитрячок, учень Лісової школи, хоче перевірити, чи пам’ятають любі першокласники склад числа 8. (Метод «Мікрофон»).
г). Віршована задача.
- Мудра Сова в Лісовій школі дала Їжачку таку задачу.
- Діти, чи зможете ви її розв’язати?
Ось до класу на урок залетіло 6 сорок.
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (8).
III. Вивчення нового матеріалу
- Діти, до нас на урок завітало ще одне звірятко.
Я ласунчик, не пустунчик,
В хатці все лаштую,
Капустинки та морквинки
До зими готую.
Ось приніс вам вітаміни,
Щоб у вас зубки не боліли.
1. Ознайомлення з числом і цифрою 9.
- Зайчик уже зібрав урожай із свого городу і нам приніс морквинки і капустинки. (На набірному полотні вчитель виставляє силуетні картинки морквинок і капустинок. Разом із Зайчиком діти лічать овочі й визначають, що спільного в цих групах.Їх по 9).
Робота за таблицею «Число і цифра 9».
- Зайчик приніс для вас таблицю з Лісової школи. Давайте з нею попрацюємо. Число дев’ять на письмі позначають цифрою 9.
(Зайчик показує учням цифру 9 і читає віршик).
Цифра 9 чи дев’ятка –
Наче справжня акробатка.
Якщо на голову стане –
Цифрою «шість» одразу стане.
2. Утворення числа 9. ( Колективна робота).
(На набірному полотні вчитель виставляє 8 морквинок і одну катустинку. Діти перелічують і роблять висновок.)
- Щоб утворити число 9, треба до 8 додати 1.
(Бесіда про користь овочів).
3. Практична робота. (Робота в парах).
(Учні працюють з двоколірними квіточками).
- Положіть 8 червоних квіточок і додайте одну синю.Скільки стало квітів? (9).
- Розкажіть Зайчику, як утворити число 9.
Зайчик пропонує трішки відпочити.
4. Фізкультхвилинка.
Вийшов зайчик на лужок –
Скок – скок, скок – скок.
Туди – сюди подивився,
Кругом себе покрутився,
Ніби крильми, помахав
І до лісу поскакав.
- Зайчик поскакав у ліс, а вам залишив ось цю загадку.
Загадка: Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі (Морква).
IV. Закріплення вивченого матеріалу
- Щоб підготуватися до зустрічі з наступним гостем, відгадайте загадку.
Що за дивна непосида
На стежину шишки кида?
З гілки скік та скік на гілку.
Ви впізнали? Та це ж…(білка).
(З’являється Білочка –Умілочка).
Я грибочків насушила
Та у дупла поховала,
І горішків лісових
На всю зиму назбирала.
І для вас я принесла,
Щоб ви всі поласували.
(Залишає кошик з горішками).
- А прийшла до вас на урок, щоб побачити, як ви вмієте працювати з підручником.
1. Робота з підручником.
Гра «Поясни». Розв’язування прикладів на додавання.
2. Робота в зошиті. Написання цифри 9.
- Білочка –Умілочка – теж учениця Мудрої Сови. Вона пояснить вам, як правильно писати цифру 9.
- Цифра 9 складається з двох елементів: малого лівого овала, великого правого півовала.
Починаємо писати малий лівий овал від правої сторони клітинки, ведемо вгору ліворуч заокруглення на лівий овал трохи нижче середини клітинки, не відриваючи руки, пишемо вниз великий правий півовал так, щоб він доторкнувся середини нижньої сторони клітинки, заокругливши внизу ліворуч.
(Спочатку діти «пишуть» цифру з Білочкою в повітрі носиком, а потім у зошитах. Білочка перевіряє записи).
- Білочка хоче з вами погратись.
- Де ти, білочко, живеш?
- Що ти, білочко, гризеш?
- У зеленому ліску,
У дуплі, у соснячку
Я гризу горішки.
І гриби, і шишки.
- А в морози люті, злі
Ти не мерзнеш у дуплі?
- Мене добре зігріва
Моя шубка хутряна.
І тому зимові дні
Мені зовсім не страшні.
(Чується стукіт у двері).
- Хто це поспішає до нас на урок? (Ведмедик).
Мед пахучий і корисний,
Я приніс для вас.
Щоб були ви всі здорові,
І щасливі, і завзяті.
(На набірне полотно вчитель виставляє дві бочечки. На них - завдання на порівняння чисел у межах 9. Учні ставлять знаки, читають нерівності, доводять методом «Прес»).
4…6 8…2 9…3 8…9 5…6 2…9
- А ще Ведмедик приніс гру «Хто що любить». Хочете пограти?
Білочка 1+2 4+3 1+5 7+1 мед
Зайчик 6+1 4+2 2+3 6+2 морква
Ведмедик 5+2 3+3 1+4 5+3 грибок
(Щоб дізнатися, хто що любить, потрібно пройти доріжкою звіряти і правильно обчислити приклади, які зустрічаються на шляху).
V. Підсумок уроку
• Що нового ви дізналися на уроці?
• Скільки предметів позначає цифра 9?
• Як утворити число 9?
• Із скількох елементів складається цифра 9?
• Як ви гадаєте, чи задоволені вашою роботою на уроці лісові звірята?
Тоді давайте їм подякуємо за мудрі поради і гостинчики, які вони вам принесли з лісу. До нових зустрічей!
Урок № 10. «Наші друзі - зелені горошини»
Тема. Число 10. Утворення числа 10. Послідовність чисел у межах 10.Порівняння чисел.
Запис числа 10 двома цифрами.
Мета. Ознайомити учнів з числом 10, його утворенням і записом;
закріплювати нумерацію чисел у межах 10;
закріплювати знання про число 9;
розвивати пам’ять, мислення, вміння аналізувати, порівнювати;
виховувати товариські взаємини та бажання вчитися.
Обладнання. Демонстраційний матеріал: таблиця «Число 10», зображення стручка і
горошинок, «магічного трикутника», іграшковий мікрофон;
індивідуальний матеріал: палички.
Хід уроку
I. Організація класу
- Сьогодні до нас на урок завітав Гороховий Стручок. А що в ньому? (Зелені горошинки).
Кожна з Горошин приготувала для вас цікаві завдання.
II. Повторення і закріплення вивченого матеріалу
Усні обчислення.
- Перша Горошинка підготувала вам «ланцюжки» для усних обчислень.
1 + 2 3 + 1 2 + 3 4 + 3
+ 4 + 2 + 2 + 1
+ 2 + 3 + 2 + 1
- Друга Горошинка пропонує помудрувати над «магічним трикутником». (Робота в парах).
- Подумайте, які числа пропущені? (Доведення методом «Прес»).
- Третя Горошинка підготувала віршовану задачу.
Вісім птиць зліпив Семенко
І одну мала Оленка.
Діти, ви б не полічили,
Скільки діти птиць зліпили? (9).
- Як одержали число 9?
- Четверта Горошинка методом «незакінченого речення …» пропонує пригадати склад числа 9.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота.
- З п’ятою Горошинкою розкажемо «Лічилочку на 10».
Раз – ялинка.
Два – дубок.
Три – березовий гайок.
А чотири – це травиця.
П’ять - мурашка – трудівниця.
Шість – колючий їжачок.
Сім – грибок – боровичок.
Вісім – білка.
Дев’ять пташка.
Десять – квіточка ромашка.
- До скількох ми з вами лічили?
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати число 10.
2. Практична робота.
- Шоста Горошинка просить попрацювати з паличками. Покладіть 9 паличок. Додайте ще 1.
Скільки стало?
- Сьома Горошинка просить звернутися до підручника.
3. Робота з підручником.
- З восьмою Горошинкою трішки відпочинемо.
IV. Фізкультхвилинка
Дерева високі – високі.
Трава низенька – низенька.
Вітер дерева колише – гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє,
То вперед, то назад,
То вниз пригинає.
Птахи летять – відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.
4. Робота в зошиті.
а). Ознайомлення з записом числа 10.
- Дев’ята Горошина хоче пояснити вам, як записується число 10.Число 10 записуємо двома цифрами: одиницею і нулем. Цифра 0 схожа на букву «О». Цифри 1 і 0 пишуться у сусідніх клітинках близько одна від одної.
б). Написання числа 10.
в). Запис натурального ряду чисел в межах 10 в порядку зростання і спадання.
Запис приклада на утворення числа 10.
г). Порівняння чисел. Запис нерівностей.
V. Підсумок уроку
- Десята Горошинка хоче загадати вам загадку.
Десять дівчаток,
І жодного хлопчини,
Живуть в зелених комірчинах.
(Горошини)
-Я задумала число, додала одиницю і одержала 10. Яке число я задумала?