Користувацький вхід

Розробка уроку з української мови «Сполучники сурядності, їх види. Вживання у простому та складному реченнях»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

7 клас
Тема: сполучники сурядності, їх види.
Вживання у простому та складному реченнях.
Мета: ознайомити дітей із сполучниками сурядності, їх видами;
учити розпізнавати сполучники сурядності у реченнях та текстах;
розвивати уміння складати з ними речення;

формувати уміння визначати роль сурядних сполучників у реченнях;
виховувати любов до рідного слова, до природи;
виховувати самостійність, уважність
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка, дитячі малюнки, картина, на якій
зображена природа, картки
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Робота за картками (2 учні)
Записати загадки, над кожним словом написати, до якої частини мови воно
належить.
Картка 1
Стоїть стріла серед двора, а в тій стрілі – сімсот і дві.
Картка 2
Віконниці то зачиняються, то відчиняються.
Усне опитування дітей
-З якою частиною мови ви познайомились на попередньому уроці?
-Яка ж частина мови називається сполучником?
-Лексичне значення сполучника?
-Морфологічні ознаки сполучника?
-Синтаксична роль сполучника у реченні?
-Яке завдання я дала учням, які працюють біля дошки?
-Що ж таке загадка?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Отже, на першій частині уроку ми повторили, що сполучник лексичного значення не має, членом речення не буває, незмінне слово, але у реченні віді-
грає важливу роль. Отож тема нового уроку «Сполучники сурядності, їх види.
Вживання у простому та складному реченні» дасть нам змогу зрозуміти, яке ж
відношення виражає сполучник у реченні.
(Діти записують тему уроку у зошити, оголошую тему уроку)
ІV.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
На мультимедійні дошці записані речення.
Наука, труд, знання і школа дбайливо кличуть до мети.
Одцвіли яблуні, і духмяні пахощі насичували повітря.
Запитання та завдання.
-Прочитайте речення перше.
-Яке це речення за будовою? Чому?
-Який сполучник у реченні?
-Що він позначає?
-Однорідні члени речення залежні чи незалежні?
-Прочитайте друге речення.
-Яке це речення за будовою? Чому?
-Яка частина мови поєднує прості речення у складному?
-Прості речення у складному залежні чи незалежні одне від одного? Чому?
-Зробіть висновок. Які ж сполучники називаються сурядними?
Робота з підручником
Діти знайомляться із правилом у підручнику.
Робота з таблицею «Сполучники сурядності»
Творчі завдання
На мультимедійні дошці записано акровірш
Розкривають очі квіти:
«Ой, що діється на світі!..»
Сонце встало та припікає,
А з трави краса зникає.
Запитання та завдання
- Прочитайте поезію.
- Як називається ця поезія?
- Що ж таке акровірш?
- Назвіть вжиті сполучники.
- У якому значенні вжитий сполучник та?
- Складіть і запишіть речення із сполучником та в значенні і.
Робота за дитячим малюнком,на якому зображено бабусю, яка вишиває.
Запитання та завдання.
-Розгляньте малюнок.
-Кого ви бачите на малюнку?
-Що вона робить?
-Прочитайте вірш до малюнка, який записаний на мультимедійні дошці.
-Випишіть сполучники та однорідні члени речення, які вони поєднують
-До якої групи належать ці сполучники?
Робота за дитячим малюнком, на якому зображено солов’ї та хлопчик, які співають
Запитання та завдання
-Кого ви бачите на малюнку?
-Прочитайте вірш, який записаний на мултимедійні дошці
В голубому надвечір’ї
засвітив зірки левкой.
На співочому подвір’ї
« Тьох»-витьохкує Левко.
Мова-пісня солов’їна
виливається з грудей,-
не збагнеш-соліст- дитина,
чи солістом соловей.
Так, як сонце для лілеї-
рідна мова для Левка,
а без неї, а без неї
він-як скрипка без смичка.
-До якої групи належать сполучники чи ,а?
-Складіть речення із сполучником а.
Робота за картиною
Завдання
-Психологи установили, що інформація засвоюється краще тоді,коли поєднуються відчуття зорові та слухові. Тому я пропоную вам ,слухаючи музику, розглянути картину і написати твір-мініатюру, використовуючи сполучники сурядності. Дайте назву твору.
Вибірковий диктант.
Виписати сполучники сурядності.
Коріння-навчання гірке, а плід його солодкий. Ні вітерець не війне, ні хмарка не збіжить. Вітру на морі не було, проте клекотав сильний прибій. Дружба має
сильні правила, і закон у неї один-вірність. У глибоких долинах, зелених од винограду і повних сизої імли, тінилися кам’яні громади, рожеві од вечірнього сонця або синіючі густим бором. Вона взагалі ніколи не могла примиритися з тим, що квітку зривають, хоч би яка ця квітка була-чи чорнобривці, чи настурці, чи лісові дзвоники.
Пояснювальний диктант
Пояснити розділові знаки, вказати сполучники за групами.
То осінні води шуміли. то вітер лютував. Заверюха замела стежки та доріжки. Земля не може жити без сонця, а людина не може жити без щастя. Молоді хлопці та дівчата ходять по головному ряду в червоних плахтах.
V. Підсумок уроку.
Запитання
-Які ж сполучники називаються сурядними?
-На які групи поділяються сполучники сурядності?
-Назвіть сполучники єднальні, протиставні, розділові.
VІ. Домашнє завдання
Скласти речення із сполучниками сурядності.
І варіант-єднальними
ІІ варіант-протиставними
ІІІ варіант-розділовими

Автор: 

Бездушна Євгенія Василівна
вчитель української мови та літератури
Рокитнянської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі