Користувацький вхід

Розробка уроку з української мови «Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

6 клас
Тема: іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні оз
наки, синтаксична роль
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину
мови; сприяти зміцненню навичок визначення морфологіч
них ознак іменників; формувати загальнопізнавальні вміння
знаходити іменники в тексті; розвивати зв’язне мовлення,
вміння аналізувати, узагальнювати мовні явища; виховувати
любов до рідної мови, бажання вивчати творчість Кобзаря,
прагнення миру
Тип уроку: повторення вивченого матеріалу
Обладнання: підручник, мультимедійна дошка
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда за змістом тексту, висвітленого на мультимедійні
дошці.
Тарасова гора… Високо над Дніпром звела вона свою сиву голову.
Далеко видно звідси «і лани широкополі, і Дніпро, і кручі». Саме на цій го
рі хотів колись оселитися Тарас Шевченко. Та не судилося поетові здійсни
ти свій намір. Царизм не дозволив йому жити в рідних місцях.
Тільки після смерті Кобзар знайшов вічний спокій на колишній
Чернечій горі. Нород з любов’ю називає її тепер Тарасовою.
-Про що ви дізналися з цього тексту?
-Яка його тема та мета?
-Назвіть іменники в цьому тексті.
-На які запитання відповідають іменники?
-Визначити рід іменників, відмінок та число.
-Іменник належить до самостійних чи службових частин мови?
-Що ми називаємо іменником?
Учні самостійно формулюють правило, а потім зіставляють його поданим у підручнику на с.91.
ІV. Систематизація, узагальнення і поглиблення знань
Робота з підручником
Вправа 207
Розподільно-словниковий диктант.
Записати іменники у дві колонки: назви істот та неістот.
Дорога, король, болото, дантист, їжа, адреса, двійник, килим, брова, людина, аптекар, сила, брат.
-Поясніть, як ви розрізняєте назви істот та неістот?
Диктант з « ключем».
1. Запишіть іменники у три колонки: чоловічого роду, жіночого , середнього.
У кожному іменнику підкресліть другу букву. З цих букв прочитайте на
родне прислів’я.
Осінь, світло, слух, сіно, сорока, семестр, образа, одруження, одяг, сатира,
сміття, скатерть, салат, суцвіття, сажа орган, сховище.
Ключ. Ледар ховається від роботи, як собака від мух.
-Як ви думаєте, яку синтаксичну роль виконують іменники у реченні?
2. Запишіть іменники у дві колонки: вжиті в однині, вжиті в множині. У кож
ному іменнику підкресліть третю букву. З цих букв повинні скластися два
слова, пропущені у вислові: «Де…, там і приятелів мало».

Брухт, лещата, граблі, тепло, ласощі, смалець, молоко, нетрі, кров,
Саяни.
Ключ. Щастя упало.
Робота з підручником.
Вправа 209.
«Поетична «п’ятихвилинка». Прочитайте висвітлений на мультимедій
Ні дошці вірш. Знайдіть іменники, випишіть їх, провідміняйте два з них.
-Про що виспівує струмок?
-Про літо золоте?
-Про що співає колосок?
-Про те, як він росте?
-Про що виспівує земля?
-Про неба синь і шир.
-Про що співаєм ти і я?
-Про щастя і про мир.
А. Костецький
V. Підсумок уроку
Гра «Хто зайвий?» Вилучити з кожного ряду «зайве»слово.
Свою думку обгрунтувати.
Сонце, сонцепоклонник, сонячний.
Лікар, ліки, лікувати.
Думка, задумка, думати.
Літо, літечко, літувати.
Ласка, ласувати, ласунчик.
VІ. Домашнє завдання.
Впрова 210 на с. 92.
Вправа 213 на с. 93.

Автор: 

Бездушна Євгенія Василівна
вчитель української мови та літератури
Рокитнянської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №1 Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі