Урок за алгебри у 9 класі
Мета: узагальнити знання з теми “Арифметична прогресія”, закріпити навички обчислення елементів прогресії та її суми; удосконалити роботу в групах; розвивати логічне мислення; підтримувати інтерес до предмета.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів.
Обладнання: роздавальний матеріал, роздруковані завдання для групової і самостійної робіт, лист самооцінювання, підручник А.Г. Мерзляк “Алгебра 9“
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Підсумковий урок. Узагальнення та систематизація знань з теми.
II. Постановка цілей і задач уроку
Чого ви очікуєте від уроку?
Я очікую злагодженої роботи в групах, взаємодопомоги, взаємоповаги, добрих результатів.
В зошитах на полях, покажіть свій настрій на уроці.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вправа “Мікрофон“
Девіз: “Знання збираються по краплині, як вода в долині“
Учні відповідають по черзі, передаючи мікрофон, Відповідати має право лише той, у кого в руках мікрофон. Учні повинні відповідати швидко і чітко на поставлене запитання (вірна відповідь – фішка – 1 бал).
Запитання для учнів.
1. Сформулюйте правило означення арифметичної прогресії.
2. Чому прогресія називається арифметичною?
3. Що таке d?
4. Як знайти d?
5. За якою формулою знаходять будь-який член арифметичної прогресії?
6. Що означає формула an = an-1 + d?
7. Як знайти суму членів арифметичної прогресії?
8. Коли прогресія я зростаючою?
9. Коли прогресія спадна?
10. Сформулюйте властивість арифметичної прогресії.
Учитель проводить підсумок цього етапу уроку.
IV. Узагальнення, систематизація та корекція знань, вмінь і навичок учнів
Робота в групах.
Девіз: “Один розум добре, а декілька - краще“.
Учні розподіляють на групи та розподіляють обов’язки: спікер, секретар, консультант, доповідач.
Кожна група має свій номер.
Перед тим як розпочати роботу, ознайомити учнів з правилами роботи та обов’язками.
Розв’язуємо завдання в групах. Кожна група отримує своє завдання (два варіанти) – 15 хвилин.
Варіант I
1. a5 = 32 a8 = 41 Знайти a1
2. a1 = 8 d = -4 Знайти S7
Варіант II
1. a3 = 2 a6 = 8 Знайти a1
2. a1 = 10 d = 2 Знайти S8
Варіант III
1. a1 = 6 d = -2 Знайти a7
2. a1 = 64 d = 8 Знайти S9
Варіант IV
1. a4 = 19 a8 = 35 Знайти a1
2. a1 = 6 a12 = 50 Знайти S12
Варіант V
1. a1 = 9 d = -6 Знайти a7
2. a1 = 4 a9 = 36 Знайти S8
Перевірка виконаного завдання.
Спікер команди підраховує бали учнів і своєї команди. Секретар команди заносить результати до листа самооцінювання.
V. Розв’язування вправ
Учитель пропонує завдання.
Завдання. Знайдіть суму п’ятнадцяти перших членів арифметичної прогресії
(аn), якщо a3+a5+a7=60, a5 * a6 = 300
За правильну пропозицію позв’язук учень отримує 1 бал, а за правильний розв’язок – 4 бали.
VI. Проект “Математика із зірками”
Вибираємо зірок. Зоряна пара утворюється із груп, які на той момент набрали більшу сумарну кількість балів. Пари виконують одне і те саме завдання. Пара, яка набрала найменше число балів, вибуває із гри.
Завдання. Сума перших п’ятнадцяти членів арифметичної прогресії дорівнює 20, а сума перших дванадцяти членів на 6 менше. Знайти суму перших 27 членів.
VI. Підсумок уроку. “Рефлексія”
Учні підсумовують свою роботу, висловлюють думки щодо здійснення свохї очікувань. Листи самооцінювання здаються вчителеві, який підбиває підсумок уроку, оголошує оцінки.