Користувацький вхід

Урок з позакласного читання у 5 класі.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 5 КЛАС
ТЕМА: Валерій Шевчук. Казка «Панна квітів». Урок позакласного читання

МЕТА: ознайомити учнів з цікавими фактами з життя письменника, зі змістом казки «Панна квітів», розвивати комунікативні навички, навички виразного читання, навички роботи у групах, вміння створювати словесні портрети казкових героїв, характеризувати їх, розвивати культуру зв’язного мовлення; формувати вміння працювати з текстом, давати власну оцінку прочитаному; прищеплювати інтерес до літературної казки, до читання; виховувати прагнення робити добро.

ТИП УРОКУ: урок-гра

ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, тексти казки, карта-путівник, ілюстрації до казки, аудіозаписи звуків природи.

МЕТОДИ, ФОРМИ ТА ПРИЙОМИ: інтерактивні, пошуковий, частково-пошуковий, словесний, евристичний; індивідуально-групова, фронтальна; випереджаюче завдання, робота у групах, «Так чи ні», усне малювання.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
1.Перевірка емоційного стану учнів(графічно).

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Введеня в урок.
Наша подорож у світ літературних казок триває. Сьогодні ми поринемо у світ казки В.Шевчука «Панна квітів» (учитель звертає увагу учнів на портрет на дошці).

Народився письменник у місті Житомирі в 1939 році в сім’ї робітника. Закінчив Київський університет, історико-філософський факультет. Написав дуже багато творів як письменник. Займається перекладами, пише наукові статті.
Валерій Шевчук любить писати про незвичайних людей, незвичайні події. Значне місце в його творчій спадщині посіли казки для дітей. 1990 року у видавництві «Веселка» вийшла його книга «Панна квітів», у якій надруковано шість казок.

2.Зачитування учителем передмови до казки.
Ця книжка,що лежить перед тобою,читачу, писалася давненько, коли мої дочки були
ще малі. Історія складання її цікава, і я хочу її розповісти, щоб і тобі був зрозумілий
підзаголовок: «Казки моїх дочок».
Якось підійшла до мене тоді шестирічна дочка Юліана і каже:
- Тату, ось ти письменник, а ми не знаємо який!
- Звісно, не знаєте,- відповів я.- Бо я дорослий письменник, тобто пищу для дорослих.
- Виростеш і прочитаєш мої книги.
- А чому б тобі не написати книги для нас,-сказала й старша моя дочка Мирослава.
-А то всі знають, який ти письменник, а ми, твої діти, не знаємо.
Я задумався: а, може, й справді узяти й написати книгу казок, адже ми, дорослі й
діти , потайки тягнемося до казки: мріємо- і це казка, сподіваємося- і це також казка.
Але щось мене й стримувало.
-Боюсь,- сказав своїм дочкам.- Дорослим писати легше, як дітям. Дітям треба писати
по-особливому.
- Хочеш, ми тобі допоможемо?- сказала Юліана.- Он у мене в зошиті уже написано кілька казок. Але так- по-дитячому.Візьми й перепиши, як це письменники роблять, по-дорослому.
- І я тобі хочу допомагати,- сказала Мирослава.
- І ми почали. Разом вигадували героїв.
ІІІ. Опрацювання змісту казки, конкурсна програма.
1.Слово учителя.
Сьогодні на зразок героїні казки ми теж будемо мандрувати, але не світом, а казкою. Мандруватимемо сторінками казки «Панна квітів». Кожен мандрівник має певний маршрут, певну карту своїх мандрів. Тож у нас така карта теж буде.
(ознайомлення з картою мандрів).
Спочатку ми спробуємо уявити себе в ролі художників, потім спробуємо визначитись, яка команда найкраще знає казку. Потому перевіримо вашу увагу та кмітливість, подивимося, як може працювати команда.
Кожен етап на карті – конкурс, який принесе команді бали- пелюстки квітів. Сподіваюся, що гра буде результативною й у кінці уроку вся наша дошка перетвориться на квіткове поле.
Попрошу команди подати свої назви та імена капітанів, щоб я могла утворити уявне табло. Але повернемося до нашої книги.
ПЕРШИЙ КОНКУРС «Намалюй обкладинку».
Перед вами тексти казки, зі змістом ми вже познайомилися, ілюстрації ви створили прекрасні, а от про обкладинку забули. У кожній команді є свій найкращий художник, який намагався створити найкращу обкладинку до книги. Перед вами на дошці обкладинка та ілюстрації, створені художником-професіоналом Ольгою Рубіною. А я б зараз хотіла, щоб кожна команда представила нам свого художника та обкладинку. Найкраща обкладинка – 3бали, за 2місце – 2бали, а за 3- 1бал.
ДРУГИЙ КОНКУРС «Літератор».
Ви повинні впізнати ілюстрацію і дібрати до неї цитату з тексту.

ТРЕТІЙ КОНКУРС «Хто швидше?»

Обкладинку ви створили, щоб далі цікаво проходила наша гра, я повинна перевірити ваше знання казки. Зараз наш улюблений конкурс «Один, два, три». Зараз я пропоную вам тему, а кожна команда на «Один, два, три» повинна зачитати речення за темою. Один представник команди читає, але всі йому допомагають. Я нагадую, що команди-суперники
повинні слухати уважно, бо речення не повинні повторюватися. Увага, для розминки читаємо речення, у яких подається опис Димка. Димко – другорядний персонаж .А тепер повернімося до головної героїні. Згадаємо, що звали її Зеленоочка, бо очі мала незвичайні. Ось тепер знайдіть у тексті всі речення, у яких є опис очей Зеленоочки.
Підбиття підсумків трьох конкурсів.

Музична зупинка (звучить магнітофонний запис звуків лісу )

ЧЕТВЕРТИЙ КОНКУРС «Так-ні».
А зараз раджу командам зосередитися, налаштуватися на серйозну гру. Зараз на чолі з капітаном ви будете працювати за такими картками, у яких є певна кількість тверджень. Серед них є правдиві, а є хибні, помилкові. Про правильні ви тільки говорите, що вони правильні. А помилкові повинні виправити та сказати правильний варіант.
Картки для кожної команди свої. Кожна правильна й повна відповідь – 1 бал.

КАРТКА 1.
1. Зеленоочка мала хустинку жовтого кольору.
2. Вуж – позитивний, добрий персонаж казки.
3. Крінос перетворював людей на тюльпани за допомогою чарівної води.
4. Кульмінацією казки є момент дізнання про те, що тюльпани – це бідні, нещасні, скорботні люди та боротьба Зеленоочки проти чар Кріноса.
5. Зеленоочці про людей-квітів розповів Димко.

КАРТКА 2.
1. Розв’язка твору – це перемога Зеленоочки над Кріносом.
2. Роса з квітки троянди здалася дівчинці солодкою та смачною.
3. Крінос хотів перетворити Зеленоочку на гарну фіалку.
4. Дівчинка Зеленоочка мала прекрасну, чудову сукню.
5. Пояс Кріноса перетворився на вужа.

КАРТКА 3.
1. Зав’язкою твору є зустріч Зеленоочки з незвичайним дідом.
2. Крінос перетворився у фіналі на троянду.
3. Персонаж Димко ще мав ім’я Хвали-не-перехвали-більше.
4. Зеленоочка не любила працювати, просто мандрувала світом.
5. У Кріноса дівчинка повинна була прибирати, готувати їсти, поратися по господарству.
П’ЯТИЙ КОНКУРС.

Перед вами прекрасне поле жовтих тюльпанів, що дивляться у небо. Не дуже щасливим було воно на початку казки, перетворилося на бризки веселки у кінці. 4-ий конкурс полягає у тому, що команди повинні по черзі зачитати по 1 опису поля з казки та представити нам результати своєї пошукової роботи, а саме зачитати ті матеріали про тюльпани, які вони знайшли.. Найвищий бал – 3. Підбиття підсумків.
Музична зупинка ( звучить магнітофонний запис звуків дощу та уривок з тексту)

ШОСТИЙ КОНКУРС «Передай іншому»

А зараз вам потрібно зібрати всі свої знання, згадати всі подробиці казки та якнайкраще зіграти цей конкурс. Пограємося, як у дитинстві, у конкурс «Передай іншому». Зараз капітани команд потягнуть жеребок. На кожній картці написане ім’я героя казки. Кожен учасник команди повинен сказати про цього героя одне речення. Команда, яка найдетальніше розповість про героя, отримає три бали.

ІV. Підбиття підсумків конкурсу.

1.Складання сенканів «Доброта».
1.Слово (іменник)
2.Два слова-прикметника
3.Три дієслова
4. Чотири слова – вираз про перше
5. Одне слово – синонім до першого.

2. Коментування вислову.
-Прокоментуйте вислів В.Шевчука: «Добрі справи похвальби не потребують».
3. Визначення та нагородження дипломами переможців.
V.Домашнє завдання.
Прочитати казку В.Короліва-Старого «Хуха - Моховинка».

Автор: 

Кондрашова Оксана Анатоліївна, учитель української мови та літератури Комунальний заклад "Нікопольська середня загальноосвітня школаІ-ІІІступенів №6"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі