Користувацький вхід

Урок біології у 8 класі з використанням ІКТ на тему: «Система кровообігу. Серце: будова та функції»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

АНОТАЦІЯ
У своїй роботі надаю перевагу впровадженню таких технологій:
• Мультимедіа (проекти, презентації);
• ППЗ.
Використання мультимедійних технологій свідчить, що їх упровадження підвищує ефективність засвоєння матеріалу, інтенсифікує процес навчання, стимулює інтерес учнів як до знань, так і до процесу їх отримання.
Важливість застосування мультимедійних засобів полягає в тому, що вони вносять в урок новизну, яка за своїм змістом і формою викладу дає можливість відтворити за короткий час значний за обсягом матеріал, а також по-новому його з'ясувати, викликати в учнів нові образи, поглибити здобуті знання.
Подана розробка уроку у 8 класі з теми «Транспорт речовин » на тему
«Система кровообігу. Серце: будова та функції».
Мультимедійним додатком до представленої роботи є:
1) мультимедійна презентація Microsoft Power Point до уроку;
2) тестові завдання до уроку з використанням ППЗ (TEST-w);
Дану презентацію демонструю на різних етапах уроку вивчення нового матеріалу з метою активізації пізнавальної діяльності учнів. До уроку додаються додатки, які використовуються на різних етапах уроку.

Урок біології у 8 класі з використанням ІКТ на тему:
«Система кровообігу. Серце: будова та функції»

МЕТА: - ознайомити учнів з біологічним значенням системи кровообігу;
- сформувати знання про анатомо-фізіологічні особливості будови серця у
зв’язку з функціями;
- ознайомити з поняттям автоматія серця;
- розвивати системність мислення, вміння складати схеми, таблиці та на їх
основі систематизувати свої знання;
- вчити застосовувати знання на практиці, робити висновки; розвивати
пам’ять, увагу, мислення;
- розвивати бажання пізнати свій організм, виховувати усвідомлене
ставлення до свого здоров’я, організації здорового способу життя

ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ: ендокард, міокард, перикард, епікард, передсердя,
шлуночок, клапани: стулкові та півмісяцеві,
збудливість, провідність, автоматія серця.

ОБЛАДНАННЯ: схеми, малюнки, таблиця«Будова серця», муляж серця,
мультимедійна презентація.

МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні
(розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні
(демонстрація таблиць та зображень, муляжі); репродуктивні (бесіда) та
проблемко- пошуковий (проблемні питання); інтерактивні (мультимедійна
презентація); самостійна робота з підручником.

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: біологія тварин, медицина

ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.
Хай кожен день і кожен час
Нове для вас добуде.
Хай добрим розум буде в вас,
Розумним серце буде. С. Маршак

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Усне опитування учнів (фронтально)
1. Біологічна розминка .
Знайдіть правильні твердження. (взаємоперевірка)
1. Кров відноситься до сполучної тканини (так)
2. Об’єм крові у дорослої людини становить 2-3 л (ні) 4-6л
3. Еритроцити – це без’ядерні клітини (так)
4. Еритроцити виконують дихальну функцію (так)
5. Переливання крові між людьми з її різними групами обов’язково закінчується смертю реципієнта (ні)
6. Формені елементи крові утворюються у червоному кістковому мозку (так)
7. Лейкоцити виконують захисну функцію (так)
8. Кількість води в крові сягає 90 % (так)
9. До складу крові не входять органічні речовини (ні)
10. Тромбоцити беруть участь у зсіданні крові (так)
11. Імунітет – це здатність організму захиститись від генетично-сторонніх тіл (так)
12. Теорію імунітету розробив Іван Павлов (ні) Ілля Мечников

2. Тестування. (індивідуально) (1 учень)
1.Рідини, що складають внутрішнє середовище організму:
а) кров; б) лімфа;
в) тканинна рідина; г) плазма.
2. До рідкої частини крові належить:
а) лімфа; б) вода; в) плазма.
3. Характерні особливості будови і функції еритроцитів:
а) ядра немає; б) двояко вигнута кругла форма;
в) містить гемоглобін; г) транспортують кисень.
4. Характерні особливості будови і функції лейкоцитів:
а) ядра немає; б) є ядро;
в) здатний до активного руху; г) знищують бактерії.
5. Позначте групу крові, в якої відсутні аглютиногени в еритроцитах:
а) І; б) II; в) III; г) ІV.
6. Позначте групу крові, в якої відсутні аглютиніни в плазмі крові:
а) І; б) II; в) III; г) ІV.
7. Вкажіть захворювання, до якого призводить зменшення гемоглобіну в крові:
а) недокрів'я; б) гемофілія;
в) лейкоцитоз; г) лейкопенія.
8. Пронумеруйте згідно з порядком протікання при зсіданні крові
Перетворення протромбіну в тромбін
Утворення тромбопластину
Перетворення фібриногену на фібрин
Ушкодження судин
Вплив тромбіну на фібриноген
Руйнування тромбоцитів
Виділення тромбопластину

3. Вправа «Вставити пропущені слова». (індивідуально) (1 учень)
Важливу функцію транспорту кисню від _________ (легень до клітин), а вуглекислого газу – від_________( клітин до легень) виконують еритроцити. Кисень і вуглекислий газ переносить білкова речовина _________(гемоглобін), що міститься в __________(еритроцитах). Зменшення кількості еритроцитів і зниження вмісту гемоглобіну призводить до розвитку ________(анемії.)
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Епіграф: Серце – джерело життя, початок всього,
сонце мікрокосмосу, від якого залежить
вся сила і свіжість організму.
Ніщо не може замінити серця
і взяти на себе його функції...
Вільям Гарвей

Вислів: Серце – ось справжній рушій усього великого
Людвиг ван Бетховен
(Слайди 1) [додаток 1]
Розповідь учителя з елементами бесіди:
Кожна хребетна тварина, яка має кров, має серце. Це сильний, потужний двигун, яке викидає у кров’яне русло поживні речовини, гази і переносить їх до кожної клітини організму.
Прислухайся – у грудях серце стука,
Вистукує один і той же ритм,
Коли немає серця – справжня мука,
І ми без серця жити не змогли б… [додаток 6]
(учні висловлюють свої судження, проводиться аналіз цієї інформації, формулюються висновки)
Повідомлення теми уроку. «Система кровообігу. Серце: будова та функції».
Проблемне питання
Чому кров перебуває у постійному русі?
«Жодна тварина, яка має кров не може не мати серця. Цей сильний потужний двигун не тільки викидає поживні соки, а й посилає їх швидко і далеко», писав англійський учений Вільям Гарвей.
(Учні повинні пояснити, або висунути свою думку щодо заданого питання)
Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати:
Пояснення учителя. В ході розповіді учитель прикріпляє на дошці поняття і терміни, що розглядаються.
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: [додаток 2]

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Кровообіг. Органи кровообігу.
Обговоримо разом. Стародавні вчені вважали, що в організмі існує дві кровоносні системи, не поєднані між собою. Як, на вашу думку, вони аргументували таку точку зору?
(Пояснення вчителя, використання таблиць)
Кровообіг — це безперервний рух крові по кровоносних судинах,
зумовлений роботою серця.
Унаслідок роботи серця виникає різниця між тиском у судинах, які «йдуть» від серця, й судинах, що «йдуть» до серця. Через таку різницю тиску кров і рухається судинами. Кровообіг забезпечує обмін речовин між усіма тканинами організму та зовнішнім середовищем, а також підтримує сталість внутрішнього середовища.
До системи органів кровообігу входять:
• серце;
• кровоносні судини.
Циркуляція крові в організмі людини по замкнутій серцево-судинній системі забезпечується ритмічними скороченнями серця, що є центральним органом кровообігу.
- запис визначення в зошит, робота з підручником, опрацювання термінів.
По ходу вивчення матеріалу роблять висновки та виконуються диференційовані завдання в друкованому зошиті.
Лекція – діалог (учитель)
Без серця – немає життя, і недарма людство тисячоріччями вважало серце центром і джерелом усіх життєвих сил і емоцій.
При усій своїй геніальній будові (абсолютного аналога йому створити поки не вдалося), серце - це всього лише м'язовий насос. Але перш, ніж перейти до будови серця, давайте пригадаємо, як влаштована уся серцево-судинна система, на чолі управління якої перебуває серце.
Що включає в себе анатомічно серцево-судинна система?
включає в себе серце й усі судини тіла, від найбільших (діаметром 4-6 сантиметрів у дорослих до самих дрібних, діаметром усього трохи мікрон. Це гігантська по площі судинна мережа, завдяки якій кров доставляється до всіх органів і тканин тіла та відтікає від них.
Давайте пригадаємо:
Як ускладнювалась будова серця хребетних тварин від риб до ссавців?
(учні відповідають на поставленні запитання)
Еволюція кровоносної системи і серця хребетних. 1. Повідомлення учнів (попереднє завдання – підготувати повідомлення про еволюцію органів кровообігу у хребетних).
Кровоносна система риб має одне коло кровообігу. У серці тільки венозна кров. Серце у риб двокамерне. Складається з шлуночка і передсердя.
У земноводних серце має три камери: два передсердя і шлуночок, у них є ніби три кола кровообігу. Третє коло починається з шкірної артерії, яка відходить від легеневої. Окислена у шкірі кров через шкірну вену тече в праве передсердя, тобто шкірне коло кровообігу починається як і мале, а закінчується, як велике. Третє коло з’єднує велике і мале кола кровообігу.
У плазунів серце трикамерне, але у шлуночку серця є неповна перегородка. У плазунів є два кола кровообігу, але відділені вони не повністю, через що кров частково змішується.
У птахів розділена артеріальна і венозна течії крові, є два самостійних кола кровообігу.
У ссавців серце складається з чотирьох камер: двох передсердь і двох шлуночків, кров рухається по двох колах кровообігу.

2. Завдання: Заповнити перфокарту про еволюцію кровоносної системи в хребетних.
№ п/п
Клас 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Риби
Земноводні
Плазуни
Птахи
Ссавці
1. Серце двокамерне.
2. Серце трикамерне.
3. Серце трикамерне, в шлуночку є неповна перегородка.
4. По великому колу кровообігу рухається змішана кров.
5. Серце чотирикамерне.
6. Мають одне коло кровообігу.
7. Мають два кола кровообігу.
8. У велике коло кровообігу надходить артеріальна кров.
9. Мають сталу температуру тіла.
10. Температура тіла нестала.
2. Випереджаюче навчання. (випереджальне завдання учня: повідомлення учня)
10 цікавих фактів про серце. [додаток 3]

Розповідь з елементами бесіди – діалог.
Енциклопедичний словник твердить: «Серце — це центральний орган кровоносної системи людини, який нагнітає кров в артеріальну судину й забезпечує її повернення по венах».
(Слайди 1-5 )
2. Анатомія серця. Паспорт серця.
Місце розташування
(Розповідь вчителя з демонстрацією таблиці).
- Вертикальне розміщення — у худих людей,
- у повних — горизонтальне,
- у решти людей — косе розміщення.
Трапляються випадки, коли серце на 2/3 розміщене у правій половині грудної порожнини.
Параметри серця.
- вага 250-360 г
- довжина — 14—16 см,
- товщина — 12-15 см.

3. Внутрішня будова серця. Бесіда – діалог. (прогнозовані відповіді учнів)
У вас на партах лежить уривок із книги Г. Юдіна «Головне чудо світу»
ДІАЛОГ БАТЬКА Й СИНА [додаток 4]
(Слайди 6-10)
Бесіда -розповідь.
Чи схоже серце на мішок?
Які частини має серце?
У лівій частині серця знаходиться яка кров?
У правій частині серця знаходиться яка кров?
Як рухається кров у серці?
Чи помітили Ви що стінка в лівій частині серця товща ніж у правій? Чому?
Будова серця. (Слайди 7-20)
(Розповідь вчителя з елементами бесіди з використанням муляжа серця),
а) перикард, його значення;
б) стінки серця.
Стінки серця

Епікард Міокард Ендокард

Оболонки серця: Схема
1) ендокард (внутрішня);
2) міокард (середня м'язова);
3) епікард (зовнішня);
4) перикардій (навколосерцева сумка).

Розповідь – бесіда. Поступове заповнення схеми в друкованому зошиті.
Схема будови серця [додаток 5]
(бесіда з використанням таблиці та мал.). (Слайди 21- 22)
Робота в групах.
Користуючись підручником, слайд-презентацією(позначити будову на малюнку – друкований зошит.
Завдання. Визначте будову серця, користуючись підручником та знаннями, які вже отримали.
Зробити висновки: Яку функцію виконує серце, маючи таку будову?

Будова стінки серця
Стінка лівого шлуночка приблизно в три рази товще, ніж стінка правого шлуночка, так як лівий повинен бути достатньо сильним, щоб виштовхнути кров у велике коло кровообігу для всього організму (опір крові у великому колі кровообігу в кілька разів більше, а тиск крові в кілька разів вище, ніж в малому колі кровообігу).
Функції міокарда.
У міокарді є кардіоміоцити , які утворюють скупчення і так званий водій ритму, де зароджуються електричні імпульси. Ці імпульси поширюються по провідниковій системі серця, яка складається з таких же кардіоміоцитів і викликає послідовне скорочення спочатку передсердь,а потім шлуночків.
4. Як працюють клапани серця? Робота з таблицею. Учні відповідають на запитання. Підвести учнів до правильної відповіді.
Важливими для роботи серця є клапани(два стулкові і два півмісяцеві), які перешкоджають зворотному плину крові.
Розміщення стулкових клапанів.
Розміщення півмісяцевих клапанів. (Слайди 23-29)
«Критичне мислення». ( припущення, висновки ).
Основні властивості серцевого м’яза (самостійна обробка інформації з підручника, записи в зошиті ).
Які ж фізіологічні особливості має серцевий м’яз?
Збудливість — здатність переходити зі стану спокою до робочого стану під впливом різних подразників.
Провідність — здатність розповсюджувати збудження, що виникло на будь-якій ділянці, по всьому серцю.
Скоротливість — здатність м’язової тканини серця скорочуватися під впливом збудження.
Автоматизм — здатність серця скорочуватися під впливом імпульсів, що виникають у самому серці.

Самостійна робота з слайд-презентацією за завданням: розгляньте малюнок)
ЦЕ ЦІКАВО (Слайд 30-31 )
«Інтелектуальні запитання»:
1. Чому відморожені вуха блідніють?
2. Чому серце тривалий час може працювати ізольовано від організму людини?
3. Чому кров у донорів беруть з вен, а не з артерій, хоча вміст кисню і поживних речовин в артеріальній крові більший?
4. Чому серцевий м’яз працює все життя без видимого стомлення?
Додаткова інформація для самостійного сприйняття. Висновки.
Цікаві факти [додаток 3,4]
Підведемо підсумок нашого уроку.
Висновок: Серце – порожнистий м’язовий орган, який має чотири камери, стінки серця складаються з трьох шарів, клапани серця забезпечують рух крові в одному напрямку: від передсердя до шлуночків, від шлуночків до судин.

Додатково: Використовуючи текст підручника, додатковий матеріал складіть і презентуйте міні-доповідь.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.
І. Виконання учнями завдання робочого зошита. (індивідуально)
ІІ. Тестування з використанням програми «ТEST-w». ( 2-3 учні виконують тестові завдання за програмою «ТEST-w»)
ІІІ. Зворотній зв’язок. Контрольно-перевірні завдання.
1. Доповніть речення
Серце людини розташоване в ___________частині_________________ порожнини. Зовні вкрите навколосерцевою сумкою, або _____________________. Суцільна перетинка поділяє серце на __________ і ___________ половини, а кожна половина у свою чергу поділяється на дві камери: _____________________ і ____________________. Між передсердями і шлуночками озташовані____________________клапани, а на виході аорти та легеневої артерії зі шлуночків розташовані______________________ клапани. Стінка серця складається з трьох шарів: зовнішнього сполучнотканинного - _____________________, середнього, м’язового - ____________ і внутрішнього епітеліального - __________.
2. Вправа «Закінчи речення».
Автоматія серця – це ____________________________________________.
Збудливість серця – це __________________________________________.
Провідність серця – це ______________________________________________.
ІV. Перевір себе.
Парадоксальна розповідь
Спираючись на свої знання, учням необхідно виділити парадоксальні моменти та довести, у чому полягає їх хибність.
«Серце людини знаходиться в центрі грудної порожнини. Воно є м’язовим органом і складається з двох оболонок. Це зовнішня сумка епікард і м’язова частина серця – міокард. Серце омивається рідиною, через яку надходять поживні речовини і виводяться продукти обміну. Серце має подібну будову з плазунами і є трикамерним. Розміщення передсердь з боків від шлуночка дає змогу розділяти артеріальну кров від венозної. Ще між передсердями і шлуночками є півмісяцеві клапани, які беруть участь в русі крові. Для серця характерна збудливість і провідність. Ці властивості забезпечують скорочення серця. Поза організмом його життєдіяльність неможлива.»

V. Повторимо. Завдання-повторення з використанням слайдів презентації (малюнки,фронтально) (Слайди 32-33)
(з використанням слайдів презентації).
- Пригадати терміни і поняття, які вивчили на уроці.
Хто назве більше і вірніше.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Узагальнююча бесіда.
З чим людина пов’язує свій емоційний стан? ( із серцем). Чому? Це зумовлено тим, що серце змушено постійно відгукуватись на зміни в організмі та навколишньому середовищі.
(Учитель). Навіть підсвідомо людина пов’язує свій емоційний стан із серцем. Це зумовлено тим, що серце змушено постійно відгукуватись на зміни в організмі та навколишньому середовищі.
Поясніть, як ви розумієте такі висловлювання:
- М’яке, добре, любляче серце.
- Кам’яне серце.
- Зроблене від усього серця.
- Вирвати із серця.
- Серденько мліє.
- Серце пішло у п’яти.
- Серце кров’ю обливається.
Висновок. Якими б різними не були ці висловлювання, усі вони доводять, що серце завжди реагує на біль, гнів, радість, кохання.
Хочу завершити урок строками Расула Гамзатова про вплив емоційних станів на серце: Прости меня, сердце моё! [додаток]
Що робити, щоб не просити у серця пробачення?
(Учні роблять висновок). Необхідно вести здоровий, активний спосіб життя, займатися спортом, уникати стресових ситуацій, шкідливих звичок, дотримуватись режиму харчування тощо.
Учитель РЕФЛЕКСІЯ
1. - Що вам сподобалося на уроці? - Що виявилося складним?
- Чи досягли ми мети уроку? - Ви сьогодні для себе довідалися щось нове?
- Який вид діяльності вам сподобався найбільше?
2. - «Найважливішим з отриманої інформації для мене є відомості про …, тому
що …». - «Урок допоміг мені зрозуміти, що …». - «Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».
Оцінювання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Обов’язкове: прочитати §, опрацювати поняття, завдання в друкованому зошиті.
Індивідуальне: а) скласти рекламу «Здоровий спосіб життя» (поради,
щоб не просити пробачення у серця).
б) творче: скласти кросворд з теми «Серце».

ДОДАДОК 1
Епіграф:
Серце – джерело життя, початок всього,
сонце мікрокосмосу, від якого залежить
вся сила і свіжість організму.
Ніщо не може замінити серця
і взяти на себе його функції...
Вільям Гарвей

Вислів: Серце – ось справжній рушій
усього великого
Людвиг ван Бетховен

ДОДАДОК 2
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни:
ендокард, міокард, перикард, епікард,
передсердя, шлуночок,
клапани: стулкові та півмісяцеві,
збудливість, провідність, автоматія серця.

ДОДАДОК 3
Цікаві факти
10 цікавих фактів про серце
1. Серце дорослої середньостатистичної людини робить за хвилину 72 удари, за день - 100 000 ударів, за рік - 36,5 млн. ударів, а протягом усього життя близько 2,5 млрд. ударів.
2. Кран на кухні повинен бути повністю відкритий протягом 45 років, щоб еквівалентно показати кількість крові, яку перекачує серце звичайної людини за життя.
3. Обсяг крові, що перекачується серцем за хвилину, може змінюватись в діапазоні від 5 до 30 літрів.
4. За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її б вистачило машині, щоб проїхати 32 км. А за життя людини цієї енергії виробляється стільки, що машині б вистачило з'їздити на Місяць і назад.
5. Через те, що серце може виробляти свої електронні імпульси, воно може функціонувати і битися, якщо навіть буде відокремлене від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.
6. Наше серце починає битися через чотири тижні після зачаття.
7. Серце постачає кров у майже всі 75 трильйонів клітин людського організму, кровоносні судини відсутні лише в рогівці ока.
8. 5,7 млн. літрів - такий обсяг усієї крові перекачаної за середньостатистичне людське життя.
9. У стані спокою крові потрібно: 6 секунд, щоб дійти від серця до легень і назад; 8 секунд від серця до мозку і назад та близько 16 секунд, щоб дістатися до пальців і повернуться назад.
10. Жіноче серце б'ється набагато частіше, ніж чоловіче. Жіноче серце робить за хвилину близько 78 ударів, а чоловіче всього - 70.

ДОДАДОК 4
Уривок із книги Г. Юдіна «Головне чудо світу»
ДІАЛОГ БАТЬКА Й СИНА
— Цікаво, а всередині серця що-небудь є чи так порожньо, як у мішку?
— Ні, воно не порожнє, а будову має складну й цікаву. Воно розділене перегородкою навпіл.
— На дві кімнатки?
— На дві двоповерхові квартирки. Над кожною ~ прихожа. У ліву приходить у гості лише ала кров, а в праву — темна. Коли воно стискається — двері закриваються і гості залишають серце.
— А із правої кімнати куди ж темна кров іде?
— У легені. Там вона обмінює вуглекислий газ на кисень. Із темної стає червоною і знову потрапляє в серце.
— Знову в праву частину?
— Ні, у ліву. Тобто кров ходить у гості з лівої кімнати в праву, а з правої — у ліву?
— Правильно.
— Невже серце таке складне?
— Так, та ще й сильне. Один його удар може підкинути стакан води на 1 метр. Але якщо його не тренувати, воно швидко втрачає силу.

ДОДАДОК 5
Схема будови серця
Порожнисті вени Легеневі вени
(венозна кров) (артеріальна кров)
↓ ↓
Клапан Клапан
↓ ↓
Праве передсердя Ліве передсердя
↓ ↓
Тристулковий клапан Двостулковий клапан
↓ ↓
Правий шлуночок Лівий шлуночок
↓ ↓
Півмісяцевий клапан Півмісяцевий клапан
↓ ↓
Легеневі артерії Аорта
(венозна кров) (артеріальна кров)

ДОДАДОК 6
ВИСЛОВЛЮВАННЯ про серце:
- М’яке, добре, любляче серце.
- Кам’яне серце.
- Зроблене від усього серця.
- Вирвати із серця.
- Серденько мліє.
- Серце пішло у п’яти.
- Серце кров’ю обливається.
1. Прислухайся – у грудях серце стука,
Вистукує один і той же ритм,
Коли немає серця – справжня мука,
І ми без серця жити не змогли б.
Воно лежить в мішечку перикарду,
А в порожнинах – кров, як той вогонь,
А з ендокарду, міокарду, епікарду
Складається серцевий наш двигун.
Штовхає кров у плетиво судинне,
Вона ж біжить до мозку, до легень,
Життя дарує в тілі всім клітинам
Щоночі, щосекунди, кожен день.
Така робота серця – титанічна
(Життя триває наше кожну мить).
Але воно – тканинне і не вічне,
Тож, люди, серце ваше бережіть.
Здавалося б, як камінь, серце стука,
Рікою кров судинами біжить,
Але без серця жити – справжня мука,
Тож, люди, серце ваше бережіть!
2. Тебя я помучил немало,
Как вспомню, ни ночи, ни дня
Со мной ты покоя не знало,
Прости, мое сердце, меня.
Как плетью, ах, будь я неладен,
Твое подгонял колотьё.
За то, что я был беспощаден,
Прости меня, сердце мое
За то, что железным ты мнилась
И мог подставлять под копьё
Тебя, я безумью на милость,
Прости меня сердце мое.
Кружит, как над полем сраженья,
Порой над тобой воронье.
За подвиги долготерпенья
Прости меня мое серце!

Автор: 

Автор Нестерчук Тетяна Миколаївна, вчитель хімії та біології
Адреса досвіду Жавинська ЗОШ І-ІІ ступенів Чернігівського району Чернігівської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі