Користувацький вхід

Що означає бути розвиненою людиною (етика, 6 клас)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Етика 6 клас
Тема. Що означає бути розвиненою людиною.
Мета:
- ознайомити учнів з поняттями «задатки», «здібності», «талант», «геніальність»;
- пояснювати, завдяки чому людина може стати розвиненою;
- формувати вміння висловлювати свою думку про важливість самовдосконалення;
- формувати навички змістовно й цікаво організовувати дозвілля;
- виховувати розумне ставлення до свого дозвілля, вчити учнів характеризувати
зміст понять «розвинена людина», «дозвілля», «хобі»;
- розвивати вміння висловлювати власну думку про те, чому дозвілля має
бути змістовним і цікавим.
Обладнання: підручник, дошка, крейда, роздатковий і наочний дидактичний матеріал.
Основні поняття: «розвинена людина», «дозвілля», «хобі».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з первинним закріпленням знань.
Форми роботи: індивідуальна, колективна, робота у парах.
Методи навчання: інформаційно – повідомляючий, пошуково- дослідницький, творчий, евристична бесіда, робота з підручником, навчальна дискусія, мозковий штурм, мікрофон, уявна подорож, асоціації, гроно, закінчи речення.
Засоби навчання: таблиці.

Структура уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступна частина.
1.Мотивація навчальної діяльності.
2.Представлення теми та мети уроку.
ІІІ. Основна частина.
1. Що означає бути розвиненою людиною.
2. Які заняття розвивають людину.
3. Як зробити дозвілля змістовним і цікавим.
ІV. Заключна частина.
1. Перевірка вивченого.
Дидактична гра «Закінчити речення».
2. Підведення підсумків. (Рефлексія).
3.Оцінювання результатів уроку.
V. Домашнє завдання.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Вітання. За допомогою смайликів покажіть свій настрій.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Слово вчителя. Ми радіємо, сумуємо, дивуємось, розчаровуємось, плачемо і страждаємо, любимо і буваємо щасливими, тому що ми - хто? – люди. Людям властиві емоції і почуття. Емоції, почуття – це тема попереднього уроку.
- Які почуття відчуваєте зараз? ( Хвилювання, цікавості, страху).
- Гра « Покажи емоцію».( На карточках написана емоція, її потрібно показати без слів, а інші діти вгадують).
1. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, на попередніх уроках ви знайомилися з тим, як і чому треба берегти природу; як пов’язані довкілля та здоров’я людини; дізналися чому необхідно вміти керувати своїми почуттями та вчинками.
II. Представлення теми та мети уроку.
А сьогодні на уроці ми поринемо до світу розвиненої людини і дізнаємося «Що означає бути розвиненою людиною», «Як можна стати розвиненою людиною?»
ІІІ. Основна частина.
1.Слово вчителя.
- Що означає бути розвиненою людиною?
- А чи розумієте ви поняття «розвинена людина»? Яка вона?
- Давайте складемо портрет розвиненої людини. Кожна людина наділена якимись якостями, здібностями від природи.
2. «Мозговий штурм» - вправа «Дерево пізнання» – учні пишуть на листочках і прикріплюють на дошці).
Розвинена людина – розумна, здібна, талановита, ерудована, вміє щось гарно робити.
Висновок. Учні записують визначення. ( Додаток 1. «Розвинена людина).
Розвинена людина–це та, яка в результаті розвитку своїх якостей стала кращою, досконалішою, розумово й духовно вищою, досягла високого рівня. І як ви вже сказали - розвинена людина здібна, обдарована, розумна, талановита. Із моменту свого народження кожна людина наділена певною сукупністю фізичних та духовних якостей які називаються задатками. Але для цього необхідні умови – упевненість у тому, що вони у вас є; чи є можливість для їх розвитку, чи намагаєтеся ви їх розвинути. Сукупність задатків називається обдарованістю. У деяких людей є вищі прояви задатків і здібностей, це талановитість та геніальність, це видатні результати в одній або кількох галузях.
(Додаток 2 «Задатки, здібності», додаток 3 « Обдарованість», додаток 4 « Талановитість», додаток 5 « Геніальність».)
3. Робота з підручником. Аналіз таблиці « Розвиток людини».
4. Бесіда.
Учитель. А чи знаєте ви, що людина може розвиватися у різних напрямках?
Учні– писати, малювати, співати, танцювати…
Учитель. Розпізнати свої здібності людина може по тому, до якої діяльності, яких предметів вона виявляє інтерес, схильність. Але навіть найкращі задатки можуть не розвинутися, якщо для цього не буде умов і бажання людини. Відомі люди так висловлюються про талант.
« Головна ознака таланту, коли вона знає, чого бажає»( П. Капіца, російський учений – фізик XX ст.)
« Талант – це здібність робити те, чого вас ніхто не навчав»( А.Конар, сучасний польський публіцист).
« Талант працює, геній творить».( Р. Шуман, німецький композитор).
5. Робота з підручником. А зараз я пропоную звернутися до підручника на ст. 87 та прочитати мовчки біблійну притчу про таланти. Використовуючи метод «Мікрофон», учні висловлюють свої думки. (Карточки роздати учням).
Карточка1. Хто у притчі дійові особи?
Карточка 2. Чому господар радів спілкуючись із першими двома рабами
своїми?
Карточка 3. Чому господар сварився на третього раба свого?
Карточка 4.Що на вашу думку, означає вираз «зарити талант у землю»?
Учитель. Інколи людині здається, що вона немає обдарувань. Але кожна людина може розвивати в собі здатність до щедрості, справедливості, людяності…..
- Отже, власні природні задатки людина може примножувати та розвивати сама, а може і занедбати і навіть втратити. Кожен протягом свого життя вчиться жити якнайповніше та прагне розвивати собі всі риси.
6. Блок, який готували учні.
- Чи знаєте ви талановитих людей?
Учні відповідають: поети та письменники Т.Г. Шевченко, І. Франко, Леся Українка; художники: І. Айвазовський, К. Малєвич, Леонардо да Вінчі – художник, поет, винахідник та багато інших). (Портрети на дошці).
- - Яких талановитих людей нашого краю знаєте ви? ( Тисячний О. В. – поет- пісняр, який закінчив Розкішнянську школу і проживає в селі, Пустовгар О. Я. – поетеса, Орел А.П - поетеса, Винар І. В.- розкішнянський винахідник- аматор, Нагаївський Г. В. – герой Чорнобиля.)
7. Розповідь учнів про цих людей записані із перших вуст: Тисячного О. В., Пустовгар О.Я., Орел А.П, Винаря І. В., Нагаівського Г.В., читання віршів поетів за вибором. (Творчість поетів, збірки поезій дивитися у списку використаних джерел).
8. Виконання завдання 5, ст. 88.
- Складіть перелік власних задатків.( Спорт, вишивання бісером, кулінарія і т.д.)
Учитель. Дуже важливою в розвитку людини є праця. Але не її характер, а ставлення до неї.
Притча про будівельників. Йдеться про те, як робітників на будівництві запитують, що вони роблять. Один сумно відповідає: «Каміння ношу», а інший, що несе таке ж каміння з радістю в очах відповідає: «Храм будую». Дві людини, але ставлення до праці різне. Людина просто живе й чесно працює, адже без праці людина втрачає сенс життя. Простих трудівників чимало серед звичайних людей. Важливою є якість праці. Це необхідна умова духовного розвитку людини.
Фізкультхвилинка.
9. Продовження бесіди. Як зробити дозвілля змістовним і цікавим?
Учитель. А зараз давайте спробуємо відволіктися від наших розмов і помандруємо – поїдемо до лісу, подивимося на водопад, потрапимо у гори, і вже всім напевне хочеться на відпочинок до моря.
Кожна людина у своєму житті має вільний від роботи час, він називається дозвілля.
Учитель. Дозвілля, діти, це не тільки відпочинок на природі – це екскурсії до музеїв, подорожі по видатних місцях слави, до картинної галереї, до концертної зали.
Учитель. Видатні люди говорили «Якщо хочеш мати дозвілля, не витрачай часу даремно», «Я ніколи не буваю такий зайнятий, як у години дозвілля»….
Пропоную попрацювати у парах та скласти правила для організації вільного часу(організовувати дозвілля цікаво, відпочинок повинен бути корисним для здоров’я та розвитку людини, під час перебування на природі з друзями, спілкуйся та поводься правильно, свій вільний час не марнуй, від дозвілля отримуй задоволення.)
- Як ви вважаєте, чи є дозвілля важливим для людини?
Учитель. Чимало людей, для того щоб зробити своє дозвілля змістовним і цікавим, присвячують його різноманітним захопленням, улюбленим заняттям – хобі. ( Додаток 6.)
10. Розповіді учнів про сво хобі, своїх рідних. Виставка робіт: вишивки нитками і бісером, оригамі, вироби із пластику, стрічок, малюнки, картини, ікебана і т. д.)
- Чи ваші хобі допомагають вам стати розвиненою людиною? Чим саме? (Відповіді учнів)
ІV. Заключна частина.
1. Перевірка вивченого. Дидактична гра «Закінчити речення».
1. Людина, яка в результаті розвитку своїх якостей стала кращою,
досконалішою, розумово й духовно вищою, досягла високого рівня в чому-небудь називається …………
2. Здібності які розвивають людину це …
3. Мої задатки полягають у тому, що…..
4. Я люблю відпочивати………………….
5. Щоб дозвілля було цікавим треба…..
6.Захоплення та улюблені заняття - це…….
7. Моє хобі це……….
8. Моє хобі допомагає мені стати ……….
Слова для довідок: правильно його організовувати, хобі, малювання, танці, читання, розвиненою, я люблю або вмію робити, розвиненою людиною.
2. Підведення підсумків.
1. (Рефлексія).
Чи ж зрозуміли ви, діти, завдяки чому людина стає розвиненою?
Чи сподобався вам урок?
2. Складання грона «Розвиток людини».
3. Оцінювання результатів уроку.
V. Домашнє завдання
Виконати урок 15 у робочому зошиті з друкованою основою, автор Данилевська Оксана.

Автор: 

Федоренко Тетяна Михайлівна
вчитель етики та основ християнської етики
Розкішнянського НВК «загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – медичний ліцей» Ставищенської районної ради Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі