Користувацький вхід

"Тобою, краю мій, живу..." (Практикум до вивчення складного речення за поетичною творчістю М.Стельмаха)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

1
Складносурядне речення
Запишіть речення, виділіть основи

1. З колиски нам співучі соки вмивали серце і чоло, і слово матері глибоко вляглося в душу і росло. 2. Кругом засяяли вогні, і хвиля б’є в лице мені. 3. Народ іде, стоїть із хлібом – сіллю, а в мене в саду вишня зацвіла. 4. Нові світлиці, клечінню повиті, посіють щастя над Дніпром, і вся земля у кучерявім житі нам стане радісним столом! 5. За блакитними плесами граба розмахнулось привілля в житах, і гарячі червінці кульбаби розкотились по теплих шляхах.


Із поданих простих речень утворіть складносурядні, використовуючи відповідні сполучники

1. Заспівали вгорі голубі ополонки. Розмашисто вирнули з хмар журавлі. 2. Грає промінь шляхами у чистому броді. Приходять сини на веселку мостів. 3. По студених росах знов іде світання. Дорога має казкою у даль. 4. В цвіту гойдаються морелі під дзвін трудящої бджоли. Ранок зелено – веселий іде широко по землі. 5. Негода кинула ключі. Хмару крає громовиця.


У поданих реченнях розставте розділові знаки


1. Кленовий цвіт устелює дороги і в хмарах небо здибилось круте. 2. Ячмінь красується у полі і спів стихає солов’я. 3. Уже в гаях позолотіли брами і стишились озера лісові. 4. Я пливу у роздолля чудові а навколо хлюпоче весна. 5. Коротка люлька в козака та довга шабля в козака. 6. Живим клубком гарячі бджоли повзли і мед промінням грав.


Графічний диктант


Орач торкнеться до чепіг руками – і нива дзвонить темним сріблом скиб. Сніги забіліли , і гнеться калина у кетягах красних. Кущується поле житами , і тремтить , мов росина , зоря. У роботі дні пливуть чудові , і надвечір я іду щодня в гомінкі бори соснові… Вигинаються хвилі , мов брови , і на гребні шипить сивина . Медами червень спілий пахне , і я простую до полів. Все ближче хтось кує підкови , і закрутився важко ліс. Сліпучий корінь блискавиці злетів у шелест , шум дібров , і сосни , сповнені живиці , із віт янтарну гублять кров.

Зорово – слуховий диктант
Перед дощем
Сліпучий корінь блискавиці
Злетів у шелест , шум дібров ,
І сосни , сповнені живиці ,
Із віт янтарну гублять кров.


Все ближче хтось кує підкову,
І закрутився важко ліс ,
А листя гнеться , наче брови ,
Ждучи пахучих свіжих сліз .Складнопідрядне реченняЗапишіть речення , виділіть основи


1. Ромашкою запахли перелоги , хоча іще ромашка не цвіте. 2. Сніги вже зеленню взялися , не наче в діда борода. 3. Як добре чути , що й зимою земля в нас тепла , запашна. 4. Життя моє – червоний мак у житі , що тільки – тільки мався розцвісти. 5. Надії сходяться , мов хлібороби в щедрий дім. 6. Згадалося веселе дитинство , коли я босий ходив по осінній землі. 7. Наснились рожеві сади у напрузі , що мають світанком навкруг зацвісти.

У поданих реченнях розставте розділові знаки

1. І на шляху твої пісні зустріну що к серцю йдуть минаючи мости … 2. Вперед біжу лечу до хати де ми росли в краю моїм . 3. Запечалюсь за тими що зорями впали на зелені поля на розбиті мости. 4. Вона із тобою ходила в бої щоб помисли чисті правдиві твої зійшли на погожих ланах Придніпров’я. 5. Обминувши луг що вкрився міддю слід до хати губиться в бору. 6. Я став би птицею коли б не жив на світі чорний хліб. 7. Кленовим весельцем приплинуть до тебе щоб ти уставала зірницею в небі.


Графічний диктант


Там , де Любич зійшовся з Десною , хвилі йдуть до широких просік. Як синяя птиця із казки , на трави спускається вечір. Сосна підперла хмару фіалкову , хоч в хмарі вже туманяться бори. А вечір виплив зоряно понад окрайцем землі , де трактором розорано розлив фіалковий ріллі. Ми стільки стоптали шершавих доріг, що землі от – от заколишуться в рясті. Як мудре сонце поміж пальці , пливуть мої погожі дні.

Зорово – слуховий диктант
На Десні
За тим зеленим косогором ,
Де стежка гасне у траві ,
Крильми війнули понад бором
Дощі , краплисті та живі .
І перевесли над рікою ,
Де легко звівся пароплав.
Прив’ялим соком і травою
Дихнув тужавий , бряклий сплав.
Веслує в небокрай пшениця,
Споївши колос молоком ,
Де вище хмар встає зірниця
Над необміреним добром .


Вибірковий диктант

На стерні впало моє жниво, що раз дозріло на віку. Він прийде на луки у жовтім лататті, де слались полотна. Мене твоя турбота, краю мій, вперед вела, робота, щирі задуми з дитинства полонили. Горюють в Дніпрі пароплави, пливуть, і горять, і летять на пороги. Я припаду в журбі до ниви, де зерно спить у сповитку. З небес зірки котилися поволі і гасли в хвилях чорної Двіни. Тому я мрію так життя прожити, щоб у плодах мої хилились віти. Отам, де жито червень колихало, дівча – світання в полі спало. Світання ширше вії розмикає, волошку заплітає у косу. Як добре чути, що й зимою земля в нас тепла, запашна.


Безсполучникове складне речення

Запишіть речення, виділіть основи

1. Вечір йде над новими шляхами, прихиливсь молодик до Дніпра. 2.Уже світлішає над гаєм, дощем пахучим день промок.3. Щороку кращають світанки, щороку більшають розливи.4. Вітрець в житах здіймає хвилі, горять на жовтих віях роси.5. Румяна осінь схилить віти, оріхи зжовкнуть на ліщині.6. Проснулось коріння, зметнулися трави…7. Гроза кує над островом підкови, стрімглав гартує блискавку в Дніпрі.


У поданих реченнях розставте розділові знаки

1. Спить врожаями нива осіння тополями черкнувши блакить над шляхами вляглось безгоміння тільки дума та серце не спить.2. Криницею стану в степу золотому пшеницею ярою туго наллюся.3. Я чув спішить моя пора.4. І ти радій не буде серцю спатися зовсім. 5. Ще світу доброго премного пройдуть часи крові і сліз.6. Розбудили ключі неозору долину льодоламом гримить і Дніпро і Десна.7. Жнива гостюють владно за Дніпром пливуть вози оббризкані зорею.8. Стоїть в задумі радісній природа про щось вузлаті шепчуться дуби.


Графічний диктант

І сниться хлопцеві: Полісся встає в чаруючій красі. Жнива гостюють владно над Дніпром, пливуть вози, оббризкані зорею. І ти радій: не буде серцю спатися зовсім. Тривожиться птиця у плавнях безсонних, возами курличуть далекі путі. Війне вітрець – дзвінка пшениця летить, кидається уплав. На ромашці настоялось літо, щільниками запахли поля. Голубі дощі спадають косо, ріки зводяться в красі. І видно: здалеку над полем спливає жито, мов вода.

Автор: 

Ридзель Валентина Миколаївна, учитель української мови та літератури Рудьківського ЗЗСО І-ІІІ ст.

Джерело: 

Збірки поезій М.Стельмаха

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі