Тема. Хто живе у ґрунті? Роль живих організмів в утворенні ґрунту.
Мета. Ознайомити учнів з мешканцями ґрунту, з роллю живих організмів в утворенні ґрунту; розвивати увагу, пам’ять, вміння спостерігати, аналізувати, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку. Комбінований з елементами дослідження.
Обладнання. Таблиця «ґрунт», роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Релаксаційна пауза.
Визирніть у віконечко! Який сьогодні день?
(Але десь там за хмарами є Сонечко. Посміхніться йому, один одному).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фенологічні спостереження.
Яка пора року? Який місяць? Які зміни відбулися в природі?
1. Календар погоди (з., с. 22).
2. Вікторина «Склад ґрунту».
1. Пісок - одна зі складових ґрунту, якою полюбляють гратися діти.
а) так б) ні
2. Ґрунт - верхній шар землі, в якому ростуть рослини.
а) так б) ні
3. Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є глина.
а) так б) ні
4. Якщо кинете грудочку ґрунту в склянку з водою, то виявите, що там є повітря.
а) так б) ні
5. Рослинні та тваринні рештки, що перегнили – це перегній.
а) так б) ні
6. Вода – розчинник, є складовою ґрунту.
а) так б) ні
7. Головна ознака ґрунту – родючість.
а) так б) ні
8. Найродючіший ґрунт – чорнозем.
а) так б) ні
9. Якщо з вологого ґрунту можна зробити кільце, то в ньому багато глини.
а) так б) ні
10. До складу ґрунту входить - повітря, вода, мінеральні солі, перегній, пісок, глина.
а) так б) ні
3. Взаємоперевірка
Кожна правильна відповідь «а»– один бал. Скільки «а», стільки і балів.
4. Опитування (Інтерв’ю).
- Діти задають питання один одному.
- Світлини із зображенням різних ґрунтів.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
На городі і в саду,
В полі, лісі я знайду.
Під ногами там і тут
Чорноземний… (Ґрунт)
Сьогодні ми поговоримо про взаємозв’язки, що існують між живою і неживою природою.
- Чи існує цей взаємозв’язок? Ваша думка…
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення вчителя.
Утворення ґрунту складний і довготривалий процес. Значну роль в його утворенні відіграють маленькі організми – бактерії, а також – тварини. Вони розпушують ґрунт…
2. Мотивація навчальної діяльності.
- Хто живе у ґрунті?
- На це питання ми спробуємо дати відповідь усі разом.
3. Робота в групах.
Кожна група отримує конверт: - набір для аплікації;
- вірш або загадка;
- науковий текст.
4. Захист проекту, оцінювання груп.
5. Висновок.
Ґрунт для тварин – важливе тіло природи, їх дім. У ґрунті та на його поверхні вони шукають собі поживу.
• Фізкультхвилинка (на вимогу)
V. Узагальнення й систематизація знань.
Робота в зошиті (с. 22, з.2, 3)
- Відгадування загадки.
- Встановлення відповідності.
VI. Підсумок уроку.
1. Які тварини живуть у ґрунті?
2. Яке значення вони мають для ґрунту?
(Відповідь усна і письмова – за часом)
VII. Домашнє завдання.
Скласти розповідь «Професія дощового черв’яка».
Черв’ячок
Я – маленький черв’ячок,
Мені не до балачок.
Ґрунт для мене – рідний дім,
Проживаю я у нім
І цей ґрунт щодня я їм
Разом з рештками рослин.
Мурашка
Я така мала мурашка,
Та мені зовсім не важко.
З ґрунту я будую хатку,
Там ростуть мурашенятка.
Ми їй теж допомагаєм:
Пушим ґрунт і підживляєм.
Мишка
Я, маленька сіра мишка,
Прочитала в мудрій книжці:
Ґрунт – це верхній шар землі,
Він пухкий і чорний.
Нижче йдуть пісок і глина –
В них не виросте рослина. Його пожива – це листочки,
Домівка – дерево чи кущ.
З’являється що травня точно
Поважний, симпатичний (хрущ).
У воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає –
Хвіст відпадає. (Жабка)
Ця мала сліпа тваринка
Має чорну, чорну спинку,
Під землею риє хід
День і ніч трудяга (кріт).
Чим корисні мурахи?
Свої мурашники вони будують на глибині 50 см, тим самим розпушують землю. Ґрунт перемішується на глибині до 70 см, піднімаючи на поверхню частинки з нижніх шарів. Ґрунт при цьому стає рихлим, збагаченим мінералами, краще пропускає повітря, вологу. Коріння рослин в цих умовах отримують більше харчування.
Яку користь приносять жаби?
Жаби очищають ґрунт від шкідників. Особливо тих, що мають неприємний запах, захисний колір, яких не полюбляють птахи.
Якщо жаба живе в саду та на городі, там хороший ґрунт, оскільки ця тварина не стане жити в несприятливих умовах.
Цікаве про кротів
Кріт – найвідоміший землерий, який майже усе життя проводить під землею. Має чудово розвинений нюх. Приносить велику користь садам і городам, поїдаючи шкідників. Але це не єдина заслуга. В кротовинах і норах накопичується вода і гарно зволожує ґрунт. Постійно розпушуючи землю, кроти підвищують її легкість.
Видатний вчений В. Докучаєв навіть виділив особливий вид ґрунту – «кротовинний чорнозем». Із глибинних шарів кріт викидає землю, яка в півтора рази багатша мінеральними речовинами. Землю з кротовини використовують для посіву насінин.
Працьовиті «орачі»
Існує понад 1500 видів земляних черв’яків. На один квадратний метр їх припадає до 70. Вони бувають трьох типів: - перші – швидко рухаються.
Другі – риють горизонтальні ходи у верхніх шарах ґрунту. Черв’яки третього типу риють вертикальні ходи і можуть не з’являтися на поверхні кілька років.
Черв’яки, ніби крихітні орачі розпушують ґрунт. Прокладаючи собі шлях, залишають безліч купок обробленої землі, які називають копролітами.
Науковці з’ясували, що коли поживні речовини пройдуть обробку в травній системі черв’яка, то рослини легко їх засвоюють. Купки переробленої черв’яками землі – це готові добрива. А ще харчуючись, черв’яки чистять ґрунт.
Отже черв’як слугує ідеальною машиною, адже він живиться відходами, а виділяє поживні речовини.
Травневий жук - хрущ
Жуки живляться рештками рослин і тварин, відіграють важливу роль у природі як санітари та ґрунтоутворювачі.
Одним з таких жуків є хрущ. Його личинки у ґрунті живуть протягом трьох років. Саме на першому році життя вони сприяють ґрунтоутворенню, живляться перегноєм.
Миша – аграрій
Сьогодні польова миша – процвітаючий вид. Предки мишей – жителі тропіків Азії. В Україні вони живуть у лісовій та лісостеповій зоні, оскільки для оптимальних умов проживання опадів має бути не менше, ніж 600 мм.
Польова миша - зовсім не гімнастка, вона практично не вміє лазити і стрибати.
Їх роль у ґрунтоутворенні порівняно невелика. Але здорова і багата життям орна земля дає кращі врожаї, ніж та у яку внесено добрива.
Вони представляють потужний виробничий фактор разом з іншими мешканцями ґрунту, який може використовувати землероб.