Користувацький вхід

Урок "Групи прикметнків за значенням: якісні, відносні, присвійні"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: ГРУПИ ПРИКМЕТНИКТВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: ЯКІСНІ, ВІДНОСНІ, ПРИСВІЙНІ.
Мета: ознайомити учнів з поділом прикметників на розряди за значенням: якісні, відносні, та присвійні; навчити виділяти в тексті відповідні прикметники; розвивати навички орфографічно i пунктуаційної грамотності виховувати повагу до української мови, вміння поважати чужу думку.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: картка («Оціни себе сам», презентація «Групи прикметників за значенням»
Клас: 6
ХІД УРОКУ
І. Організацййний момент
ІІ. Перевіркаа домашнього завдання
Розгадайте ребус

Яку частину мови називають «Прикметник»?
Що для нього характерне?
- З якою частиною мови прикметник зв'язаний?
Яку синтаксичну роль відіграє у реченні?
Сьогодні ми продовжимо знайомитись з прикметником, але спочатку прослухайте казку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Прослухайте, будь ласка, початок казки.
У родині Прикметників жили 3 брати. Молодший був зазнайком i тому
намагався всі свої якості показати у більшій мірі (я найсильніший, найдотепніший), але нічого у нього це не виходило i всі розуміли, що він менш сильний, менш дотепний.
Середній дуже любив знаходити відношення між предметами: ранок i зустріч - ранкова зустріч, залізо i меч - залізний меч. А старший намагався навести лад у господарстві i весь час питав: чий підручник? чия ручка? чиє люстерко?

Подумайте, а як би ви назвали цих братів?

IV. Оголошення теми та мети уроку
Саме-тому в український мові існують 3 розряди прикметників: якісні, відносні, присвійні, i наше завдання сьогодні — навчитися відрізняти один від одного.
Запишіть у зошити тему уроку: «Групи прикметників за значенням
V. Вивчення нового матеріалу
У вас на партах лежать карти «Оціни себе сам», тобто за кожний вид нашої роботи ви виставляєте собі оцінку від 1 до 5 балів.
Щоб познайомитися ближче з фатами, ми спробуємо, виконавши деякі вправи, і дізнаємося про них більше.

Зараз вам читатиму прикметники, а вам необхідно знайти ті, які б відповідали:
І ряд - Молодшому 6paтові (тобто тi, які б могли стояти в більшій чи меншій мірі);
ІІ ряд - Середньому (ті, які б говорили про відношення між предметами);
ІІІ ряд - Старшому (тi, які б називали приналежність до якоїсь особи).

Кислий лимон, денне світло, татова розмова, лісовий горix, зелена трава, Шевченків заповіт, малесенький песик, українська мова, лисяча нора.

Якісні Відносні Присвійні
Кислий лимон денне сяйво татова розмова
зелена трава Лісовий горix Шевченків заповіт
малесенький песик українська мова лисяча нора

Учні зачитують результати своєї роботи
Чому ви віднесли саме до групи молодшого брата?
Отже, правильно. Taкi прикметники називаються якісними.

Я к i с н и м и називаються прикметники, які відповідають на питання який? яка? яке? як? i виражають ознаку безпосередньо, яка може виявлятися в більшій чи меншій мірі: кислий — кисліший — найкисліший.
Якісні прикметники виражають ознаку за:
а) кольором: червоний, зелений, синій, чорний;
б) смаком: гіркий, солоний, солодкий;
в) запахом: запашний, духмяний;
г) вагою: важкий, легкий;
г) вiком: старий, молодий;
д) формою: круглий, прямий, вузький;
е) зовнішніми i внутрішніми властивостями: стрункий, високий, поганий.

Група середнього брата зачитує свої результати
Чому ви записали саме ці прикметники.
Такі прикметники називаються відносними.
В i д н о с н и м и називаються прикметники, що відповідають на питання який? яка? яке? як? i виражають ознаку через відношення до предметів, яка не виявляється в більшій чи меншій мірі: денне світло (світло дня), вечірня прохолода (прохолода вечора).
Відносні прикметники виражають ознаки за відношенням до:
а) матеріалу: вовняний, водяний, лляний, цегляний;
б) часу: літній, зимовий, річний;
в) призначення: шкільний, столярний, швейний;
г) національності: український, польський, грецький;
г) місця: лісовий, степовий, сільський, полтавський.
Відносні прикметники здебільшого є похідними словами.

Група старшого брата зачитує свої прикметники.
Чому ви віднесли дані прикметники до своєї групи.
Такі прикметники називаються присвійними.
П р и с в i й н i прикметники називають ознаку, що відповідає на питання чий? чия? чиє? чиї? i виражає належність предмета (Галина розповідь, татова розмова) чи тварині (солов’їна пісня, сорочине гніздо, собачий гавкіт).
Присвійні прикметники творяться за допомогою cyфіксів -ин, їн, -iв (-ов, -ев, -єв) від назв людей та - ин, -їн, -ач, -яч від назв тварин. Присвійні прикметники, утворені від власних назв, пишуться з великої літери: Сергіїв олівець, Софіїв вінок, Шевченкова поезія.

VI. Виконання вправ на закріплення

Розподільний диктант. Записати слова у три колонки: якісні, відносні та присвійні

Високий, охайний, шкільний, спортивний, величезний, батьків, Ольжин, весняний, мідний, партизанів, синюватий, партизанський, красивий, дідусів, паперовий, тижневий, український, козацький, сліпий, домашній, учнів, учнівський, русий.
Якісні Відносні Присвійні
високий шкільний батьків
охайний спортивний Ольжин
величезний весняний партизанів
синюватий мідний Дідусів
красивий партизанський yчнів
сліпий паперовий
русий тижневий
український
козацький
Домашній
учнівський

Пояснення вчителя. Належать до якісних, але не утворюють ступені порівняння прикметники:
а) з суфіксами – ав (ий), -яв (ий): чорнявий;
б) з суфіксами —уват(ий), -юват(ий): синюватий;
в) з суфксами —еньк(ий), -есеньк(ий), -езн(ий), -енн(ий): тоненький, ріднесенький, стараний, страшенний;
г) з префксом пре-: предобрий;
г) прикметники, що мають непорівнювану ознаку: сліпий, кривий, лисий, босий, живий, голий, хворий, порожній, готовий, сивий, русий.

Брати, якi проживають у країні Прикметник полюбляють ходити один до одного в гості, тому
Прикметники мають здатність переходити в інші групи за значенням:
а) якісні у відносні: помаранчева квітка — помаранчева стрічка,
б) відносні у якісні: металевий стрижень —- металевий голос;
в) присвійні у відносні та якісні: лебединий пух —лебедина зграя — лебедина пісня.

Фізкультхвилинка
Якщо у словосполученні прикметник якісний – відніміть руки вгору, відносний - розведіть у сторони, присвійний — присядьте.

Заяча душа, заяча нора, заяча шапка,
ведмежий барліг, ведмежа послуга, ведмежа шкура,
материнська турбота, батькова порада, пшеничне волосся.

Словотворче завдання. (усно)
Замінити описові іменники прикметниками. Визначити групу прикметників за значенням.
Олія з кукурудзи - кукурудзяна олія,
будинок з цегли - цегляний будинок,
пшениця з України — українська пшениця,
завдання на сьогодні - сьогоднішнє завдання,
досвід життя — життєвий досвід,
праця Сергія — Сергієва праця,
зошит Тетяни — Тетянин зошит,
Збори батьків — батьківські збори.
Творче завдання
Робота бля дошки. Утворити присвійні прикметники від іменників. (Чергування г, к, х із ж, ч, ш при творенні присвійних прикметників)
Наталка - Наталчин ,
Ольга — Ольжин,
Одарка – Одарчин,
Муха - мушиний,
Кішка – кішчин,
Донька – доньчин.

Робота в групі. Поєднати слова так, щоб утворилися словосполучення, у яких прикметник перейшов з одного розряду в інший. Визначити розряди прикметників.
Металевий характер
золоті голос
куряча серце
лисячий руки
бараняча впертість
крижане настрій
мінорний пам'ять

VII. Рефлексія.

Сніжний ком
Давайте з вами повторимо i з повторюваної утворимо так званий «сніжний ком» - що ви дізналися нового про прикметник

VIIІ. Оцінювання учнями самих себе.
Заповнення листочків «Оціни себе сам»

IX.Домашнє завдання.
Вивчити правила про групи прикметників за значенням.
Написати продовження казки про країну Прикметників.

Автор: 

Руденко Наталія Миколаївна, вчитель української мови та літератури МБОУ "Середня загальноосвітня школа №38" м. Сімферополя

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі