Користувацький вхід

Конспект уроку з української мови "Пряма мова, розділові знаки при прямій мові"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові.
Мета: формувати вміння розпізнавати пряму мову та слова автора, які її супроводжують; правильно інтонувати речення з прямою мовою, розставляти розділові знаки в реченнях із прямою мовою, обґрунтовуючи їх уживання за допомогою відповідних правил пунктуації; удосконалювати навички роботи з таблицею та з підручником; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, емоції, пам’ять, самостійність суджень, вміння узагальнювати; виховувати кращі моральні якості людини.
Цілі (очікувані результати). Після уроку учні зможуть:
• давати визначення понять «пряма мова», «слова автора»,
• пояснювати правила розстановки розділових знаків при прямій мові;
• інтонаційно виразно читати різні види речень за метою висловлювання з прямою мовою;
• самостійно аналізувати текст за опорними питаннями.
Методи, прийоми і форми роботи: гра «Мовчанка», лінгвістична казка, робота з підручником, робота біля дошки, робота з карткою уроку, прийом створення проблемної ситуації, бесіда, самостійна робота.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, роздруковані текстів, , мультимедійна дошка, мультимедійна презентація.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), пунктуація, лексикологія, орфографія, орфоепія.
Міжпредметні зв’язки: література, етика.
Перебіг уроку
І. Організація класу (мовна розминка «Вітання»).
Учитель:
- Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Сьогоднішній урок я хочу розпочати зі слів Антуана де Сент- Екзюпері:
Єдина відома мені розкіш –це
розкіш людського спілкування

II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1. Орфографічно-орфоепічна розминка.
Гра «Мовчанка»
Я буду показувати вам малюнки, а ви запишете словами у зошити, які відповідають зображеному.
( велосипед, портфель, олень, фартух, черевики, акваріум, апельсин, верблюд, диван, кукурудза). Тепер поставте наголос у поданих словах.

А тепер давайте пригадаємо, що ми знаємо про речення.
• Що називається реченням?( найменша одиниця людського спілкування. За допомогою речення формується, виражається і повідомляється думка. Отже, речення є засобом вираження думки)
• Які речення бувають за будовою?( прості та складні)
• Яке речення називається складним?(речення, яке складається з двох або кількох простих речень, кожне з яких має свою граматичну основу)
• Яке речення називається простим? ( має одну граматичну основу)
• Назвіть засоби зв'язку в складному реченні?(сполучниковий, безсполучниковий)
• Який зв’язок називається сполучниковим, безсполучниковим?
Робота над текстом. Аналіз тексту
Красиві слова і красиве діло
Серед поля стоїть маленька хатина. Її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.
Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села.
Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: «Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...»
«Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі, хлопчику », - другий теж промовив красиві й жалісливі слова.
А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мокру сорочку й одягнув суху.
Гарні не красиві слова. Гарні — красиві діла.
Василь Сухомлинський.

1. Визначте основну думку висловлювання. ( Гарні не красиві слова. Гарні — красиві діла. )
2. Підберіть синоніми до слів: негода (буря, ураган, буревій, негода), незнайомий - ( чужий, невідомий)
5.Поясніть значення виразів: мокрий, як хлющ -(дуже морий); ллє, мов із відра -(злива_).
6.Поясніть вживання ком після виділених слів.(вставне слово та звертання)
7.Знайди і випишіть в зошит речення незвичайні за пунктуаційним оформленням.
( І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: «Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...»
«Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі, хлопчику, » - другий теж промовив красиві й жалісливі слова.)
Фізкульхвилинка
Руки на парти, пальці в кулак,
Зробимо вправу ми, дітоньки, так:
Пальці стискаємо і розтискаємо,
Мов пластилін розминаємо.
Будемо вправу з вами кінчати,
Буде тепер нам легше писати.
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Діти, сьогодні на уроці ми з вами починаємо опрацювати тему: «Пряма мова. Розділові знаки при прямій мові».
На уроці ви повинні бути уважними і плідно працювати, щоб засвоїти способи передачі чужого мовлення, правила вживання розділових знаків при прямій мові.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Лінгвістична казка « День народження Прямої мови».
Про існування країни «Пунктуації» ви знаєте ще з початкових класів. Пригадайте, які знаки населяють цю країну (кома, тире, двокрапка,?!).
І сьогодні на вас цікава подорож у країну «Пунктуація», де нас чекають незнайомі мешканці.
Жителі країни «Пунктуація» були дуже дружніми та доброзичливими, тому любили ходити один до одного в гості.
Одного разу сама правдива Пряма мова запросила на свій день народження друзів. Підійшли друзі до паркану і зупинилися. Хто перший привітає Пряму мову? Як встановити чергу? Адже кожен з гостей має свій характер!
Першою пішла Кома, тому що вона була найкращою подругою!
Далі протиснулося довге Тире.
Слова автора, як справжні джентльмени зайшли останніми. Сіли друзі за святковий стіл ось так:
«П», - а.
Тоді вони помітили, що запізнилася пані Двокрапка. Слова автора відчинили двері й довелося їм сісти так:
А: «П».
З того часу друзі більше не сваряться, а завжди так шикуються.
2.Постановка проблемного запитання.
Робота з підручником стор.116-117 правила, схеми
Вчитель після розповіді казки на дошці залишає дві схеми і відповідні речення, і просить учнів поміркувати над питаннями :
З якою інтонацією треба читати слова автора, а з якою - пряму мову?
(Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу)
Від чого залежить постановка розділових знаків при прямій мові? ( Від того, де стоять слова автора , перед прямою мовою чи після).
Коментар учителя. Отже, Прямою мовою називається точно передане висловлювання певної особи. Пряма мова супроводжується словами автора, з яких стає відомо, кому належить пряма мова, за яких обставин і як вона була висловлена.
Пряма мова вимовляється як розповідне, питальне чи спонукальне речення залежно від мети висловлювання. Слова автора вимовляються прискорено тільки з розповідною інтонацією з деяким зниженням голосу.
3.Створення проблемної ситуації щодо вживання розділових знаків у реченнях з прямою мовою
Перепишіть і поставте розділові знаки. Визначте пряму мову і слова автора. Накресліть схеми речень.
Робота біля дошки
• Лис подумав Сьогодні гарна пора для полювання.
• Лис перший заговорив до звірів Любі мої, не бійтеся мене!
• Звірі зраділи Так ти тепер будеш нашим царем?
• Так, дітоньки, сказав поважно Лис Микита.
• От добрий і премудрий цар! вигукнули звірі.
• Як це йому вдалося нас одурити? питали один в одного звірі.

ІV. Виконання вправ на застосування і закріплення знань, формування вмінь і навичок.
Самостійна робота

А: «П». Недарма в народі кажуть: «Наука для людини – як сонце для життя».
А: «П?» Тетянка запитала: «Сподобалась вам вистава?»
А: «П!» Дмитрик промовив: «Осінь – найкраща пора року!»
«П», - а. «У вигляді мови людині дано великий дар», - сказав Олесь Гончар.
«П?» - а. «Чого б я мала боятись?» - питала дівчинка.
«П!» - а. «Любий сину України, я тобі співаю!» - писав Микола Вороний.

V. Висновок уроку.
Бліц-опитування. Якщо ви з висловлюванням згодні, то плескаєте в долоні два рази, а якщо ні – мовчите.
1.Пряма мова на письмі береться в лапки і починається з великої літери. (так)
2. Якщо перед прямою мовою стоять слова автора, то після них ставиться тире .(ні)
3. Лапки ставляться перед крапкою, але після знака питання чи знака оклику. (так)
4. Прямою мовою називається точно передане висловлювання певної особи.(так)
5. Пряма мова супроводжується словами автора, з яких стає відомо, кому належить пряма мова, за яких обставин і як вона була висловлена.(так)
Ось ви й поаплодували собі за чудову роботу на уроці
VII. Оцінювання.
VIII. Домашнє завдання. Параграф 18, вправа 210

Красиві слова і красиве діло
Серед поля стоїть маленька хатина. Її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.
Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони сховалися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.
Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села.
Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.
І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав: «Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...»
«Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі, хлопчику, » - другий теж промовив красиві й жалісливі слова.
А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мокру сорочку й одягнув суху.
Гарні не красиві слова. Гарні — красиві діла.
Василь Сухомлинський.

Робота біля дошки
• Лис подумав Сьогодні гарна пора для полювання.
• Лис перший заговорив до звірів Любі мої, не бійтеся мене!
• Звірі зраділи Так ти тепер будеш нашим царем?
• Так, дітоньки, сказав поважно Лис Микита.
• От добрий і премудрий цар! вигукнули звірі.
• Як це йому вдалося нас одурити? питали один в одного звірі.

З’єднати речення та схеми до них

А: «П». Недарма в народі кажуть наука для людини – як сонце для життя.
А: «П?» Тетянка запитала сподобалась вам вистава
А: «П!» Дмитрик промовив осінь – найкраща пора року
«П», - а. У вигляді мови людині дано великий дар сказав Олесь Гончар.
«П?» - а. Чого б я мала боятись питала дівчинка.
«П!» - а. Любий сину України, я тобі співаю писав Микола Вороний.

Автор: 

Мельник Юлія Андріївна, вчитель української мови та літератури, Білоцерківського колегіуму Білоцерківської міської ради Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі