Користувацький вхід

Останні публікації

Профорієнтація молоді як механізм формування свідомого професійного вибору

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Проблеми підвищення ефективності професійної діяльності актуальні для будь-якого часу й будь-якої соціально-економічної формації, як для суспільства в цілому, так і для окремої людини.
Для суспільства в цілому проблема підготовки успішних професіоналів, раціонального їхнього використання, проблема ефективності праці важлива з погляду розвитку суспільства, використання його ресурсів.
З переходом держави до ринкової економіки, проблема професійного самовизначення набуває все більшого значення для суспільства і особисто кожного юнака та дівчини. Свідомий, обґрунтований і вчасний вибір професії, важливий не тільки для конкретної людини, самого випускника, його батьків, вчителів, усіх тих, хто зацікавлений в тому, щоб вибір особистого місця в суспільстві не став для молодої людини серією спроб та помилок, які принесуть гіркі розчарування, психологічні, а іноді і соціальні втрати, не дозволять особистості в повній мірі проявити свої здібності і використати свої можливості, але й для держави в цілому.
Вибір професії - це друге народження людини. Від того, наскільки правильно вибраний життєвий шлях, залежить громадська цінність людини, його задоволення своєю роботою, і в кінцевому результаті, щастя.
Молодь – це соціально-демографічна група суспільства, що перебуває в стадії трудового й соціального самовизначення й володіє рядом специфічних ознак, що відрізняють її від громадян іншого віку. Вона має ряд особливостей, які з погляду оцінки трудових ресурсів є як достоїнствами (високий освітній рівень, ініціативність, нестандартність мислення, уміння швидко адаптуватися в умовах ринкової економіки, бажання працювати і використовувати отримані в навчальному закладі знання на практиці), так і недоліками (відсутність практичного досвіду й трудових навичок, завищені вимоги до передбачуваної роботи, завищена самооцінка тощо).
Надзвичайно важливо, знайти індивідуальний підхід до кожної молодої людини. При співбесіді з ними викладачі коледжу враховують те, що молоді притаманно бажання знайти своє місце в житті, самовизначитися і самоствердитися.
Питання професійної орієнтації, перш за все, старшокласників актуалізується тим, що саме на ранній юнацький вік, достатньо складний за своїм психологічними та фізіологічними параметрами, припадає професійний вибір.
Пріоритетним напрямком у формуванні активної профорієнтаційної роботи, зокрема, із випускниками шкіл, молодими громадянами, хто не має професії, спеціальності, є виявлення професійних здібностей та ознайомлення з професіями, які можна здобути, навчаючись на ветеринарно-технологічному відділенні Каховського державного агротехнологічного коледжу.
Через недостатність практичного досвіду, соціально-правових і професійних знань, часто і непідготовленість до конкуренції на ринку праці, знайти місце роботи молодій людині стає все важче. В останні роки в районі та області набирає обертів розвиток сільського господарства та переробної промисловості. Тому, подальшими кроками у профорієнтаційній роботі серед молоді можливе здійснення заходів з урахуванням побажань роботодавців на підготовку спеціалістів згідно потреб економіки області.
Викладачі відділення постійно співпрацюють з міським відділом освіти, центром зайнятості, районним відділом у справах сім’ї та молоді та спорту, навчальними закладами міст області, службою у справах дітей Каховської районної ради, з підприємствами міст Каховка та Нова Каховка. Беруть участь в реалізації сумісних програм, проектів, заходів з питань професійної орієнтації молоді.
Велика увага приділяється профорієнтаційній роботі з потенційними абітурієнтами, безпосередньо з тими, хто стоїть перед вибором професійної діяльності – шкільною молоддю.
Життєве самовизначення – вибір соціальних ролей, життєвого стилю, способу життя. Воно передбачає, що професія чи соціальна роль можуть бути засобами для реалізації певного способу життя.
Помилка при виборі професії може змінити все життя людини – зруйнувати всі його плани, зробити його нещасним. Дуже погано, коли людина розчаровується в своїй професії.
В зв’язку з чим, без глибокого аналізу та вивчення намірів учнів, якісно здійснити профорієнтаційну роботу дуже важко. З нашої точки зору, турботу про підготовку молоді, випускників шкіл, до праці та вибору професії повинні взяти на себе, в першу чергу, державні органи освіти, зайнятості, виконком міськради, центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; відділ у справах сім’ї, молоді та спорту; служба у справах дітей, роботодавці міста і тільки загальними зусиллями, систематизацією заходів можливо досягнути позитивних результатів з питань профорієнтації молоді.
У профорієнтаційній роботі ми враховуємо, що вже у школі в учнів формують переконання, що вибір професії – дуже важливий життєвий аспект. В організації і проведенні профорієнтаційної роботи зі школярами використовуємо нові підходи, ставимо нові завдання, намагаємося обґрунтувати, що в умовах ринку людина не обов’язково буде мати високооплачувану роботу протягом всієї трудової діяльності, тим більше пов’язану з однією і тією ж професією.
Однією з задач профорієнтації є сприяння розвитку таких якостей майбутнього спеціаліста, як здібність удосконалюватися в професії, бути готовим переключатися на другий вид діяльності, бути професійно мобільним.
Друге її завдання – розвивати у майбутнього спеціаліста економічну активну трудову і інтелектуальну незалежність, заповзятливість.
Профорієнтація повинна допомогти молоді знайти своє місце в системі загальних відносин, виконувати функції «вільного носія соціальних послуг», пов’язаних зі зміною професії.
Все це може бути виконано зі значним економічним ефектом за умови достатнього інформаційного забезпечення, яке пропонує всі форми та методи профорієнтаційної роботи з молоддю.
Мета роботи полягає у розкритті методологічних та практичних підходів до проблем профорієнтаційної роботи на ветеринарно-технологічному відділенні Каховського державного агротехнічного коледжу, а також виділенні окремих конкретних форм і методів її проведення.

Автор: 

Мацьків Світлана Тадеївна
викладач ветеринарних дисциплін вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист, завідувачка ветеринарно-технологічним відділенням
Каховського державного агротехнічного коледжу

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі