Заняття по ознайомленню з природним довкіллям
Середня група
Тема: Що таке повітря?
Програмовий зміст: Розширити знання дітей про повітря, його властивості (легке, прозоре, тепле, холодне) та користь для живих істот; вчити визначати та називати чинники, які забруднюють повітря або допомагають робити його чистим. Закріпити в словнику дітей слова: повітря, чисте повітря, забруднене повітря. Розвивати спостережливість, уміння аналізувати. Виховувати допитливість та інтерес до неживої природи.
Матеріал: повітряна кулька, паперові серветки, склянки з водою, трубочки для коктейлів, поліетиленові нефарбовані прозорі пакети, дид/гра «Шкодить чи допомагає?».
Хід заняття
Бесіда з дітьми про повітря. Вихователь заносить до групової кімнати повітряну кульку.
- Діти, а що я тримаю у своїй руці?
Гляньте, гарна яка я, вмію я літати.
А літаю я чому, можете сказати?
Вихователь підкидає повітряну кульку вгору.
- Скажіть мені, чому повітряна кулька така легка і поступово та повільно опускається до землі?
- Так, вірно, бо в середині кульки знаходиться повітря?
- А як воно туди потрапило?
- А скажіть мені, що таке повітря?
Повітря - це така речовина, а навіщо нам, людям, потрібно повітря?
- Хто іще з живих істот дихає повітрям?
- А що трапиться з людиною або твариною без повітря? (вона загине)
- А ми бачимо повітря? Що ми можемо сказати про повітря: воно легке чи важке?
Дослід з поліетиленовим пакетиком.
Взяти пакетики за прорізні ручки і поводити ними в різні боки та швидко зажати його краї у кулачку.
- Чому змінився об`єм пакетика?
- Що трапилося з пакетом?
- Як ви вважаєте, що знаходиться в ньому? (повітря)
- Якого кольору повітря? Чи має повітря колір?
Дослід із склянкою води та трубочкою для коктейлів.
Давайте, діти, розглянемо воду в склянці.
- Що знаходиться на стінках стаканчика? Це краплинки повітря, яке знаходиться у воді.
- Скажіть, воно, повітря має колір?
В середині нас є повітря, бо ми ним дихаємо. Давайте візьмемо трубочку та легенько подуємо у воду в склянці.
- Що відбувається?
- Якого кольору повітря?
Тепер ми з вами можемо сказати, що повітря немає кольору, воно прозоре.
- А нам легко з вами дихається?
- Ми можемо сказати, що повітря легке? Давайте з вами це перевіримо.
Дослід з паперовими серветками.
Візьмемо до рук серветки, розкриємо їх, піднімемо високо над головою і підкидуючи відпустимо з рук.
- Що відбувається з серветкою?
- Вона летить чи швидко падає?
Гра з повітряною кулькою.
- Повітряна кулька легка чи важка?
- Чи можемо ми з вами сказати, що повітря легке?
А тепер ми з вами дізнаємося, яке повітря буває іще.
Дослід.
Давайте притулимо долоньку близенько до своїх відкритих ротиків і тихенько видихнемо повітря.
- Яке повітря за температурою: тепле чи холодне?
- Коли буває таке тепле повітря, якої пори року?
Тепер поставимо долоньку трішечки далі від ротиків, складемо свої губки у трубочку та видихнемо повітря.
- Яке тепер повітря: тепле чи холодне?
- Коли буває таке тепле повітря, якої пори року?
- Чи можемо ми з вами сказати, діти, що повітря буває теплим і холодним?
Ми з вами вияснили, що повітря потрібно всім живим істотам. Але повітря повинно бути чистим, щоб людина не хворіла. Давайте з вами визначимо чинники, які забруднюють повітря, а які допомагають зробити його чистим.
Дидактична гра « Шкодить чи допомагає?»
Мета: вчити дітей визначати чинники, які забруднюють повітря та допомагають його очистити.
Матеріал: картинки до теми.
- Діти, скажіть мені, що таке повітря?
- Яким буває повітря?
- Чи можна повітря забруднювати і які наслідки за це матимуть люди?