Конспект інтегрованого заняття з художньої літератури та розвитку мовлення з використанням символічної синектики для дітей середньої групи.
Тема: Перо майстра.
Мета: Продовжити знайомити з поетесою рідного краю Лоріною Лисогурською та її віршами. Продовжити вчити розуміти зміст вірша, відповідати на запитання за змістом прослуханого. Висловлювати своє ставлення до прослуханих творів, їх персонажів. Учити сприймати виразні засоби мови (епітети, порівняння). Виховувати інтерес до заучування творів напам’ять (на 6-8 рядків). Вчити знаходити рими в тексті вірша. Сприяти розумінню почуття, настрою, висловлених автором (веселий, сумний).
Розвивати мовленнєве дихання, артикуляційний апарат; розвиток умінь слухати й чути немовні звуки, розрізняти інтонації мовлення; учити впізнавати слова близького звучання (рими) і самим добирати подібні слова. Спонукати до складання творчих розповідей. Активізувати словник дітей підбором означень.
Обладнання: Портрет письменниці, збірка «Дітвора», парасолька, звуковий запис звуків міста, мольберт, фломастер.
Хід заняття:
І Організація дітей.
Малята, ми живемо з вами на прекрасній землі, де тихо шелестить вітер, співають пташки. Тож привітаймо новий день та присутніх гостей:
Добрий день, сонце золоте!
Добрий день, небо голубе!
Добрий день моїй землі!
Добрий день, тобі й мені!
Ми всіх вітам , бо живемо в однім краї!
ІІ основна частина.
- Малята, я приготувала для вас загадку. Ви спробуєте відгадати, що це коли прослухаєте цей запис.
(Лунає запис шуму міста)
- Що ви почули в цьому записі? (Почули, як їдуть машини, як співають пташки, як шумлять дерева....)
- Як ви думаєте, що це може бути? (Місто)
- Так, я пропоную вам сьогодні відправитись в подорож по нашому місту. Як називається наше місто? (Наше місто називається Первомайськ). Наше місто – це наша маленька Батьківщина, це наш рідний край, де ми народилися.
- Зараз ми з вами побачимо свій рідний край з висоти пташиного польоту. Діти, міцно тримайтеся за парасольку й у подорож(Лунає музика, діти під час польоту розказують, що вони можуть побачити з висоти пташиного польоту )(3-4 розповіді).
- Ось ми з вами й приземлились. Наше місто дуже гарне. Давайте скажемо йому компліменти. Будемо передавати квітку один одному й розказувати, яке наше місто.
Д/вправа «Квітка компліментів»
(Мальовниче, красиве, зелене, чарівне, улюблене, чисте, квітуче тощо.)
- Ви любите свій рідний край?(Так).
- А ще любить свій рідний край і поетеса нашого краю Лоріна В’ячеславівна Лисогурська. Вона живе в нашому місті Первомайську.
- Дивлячись на її портрет, що можна сказати про неї? (Приємна, усміхнена, добра, мила).
- Лоріна В’ячеславівна, сповнена любові до нашого краю і всю цю любов вона передала у своїх віршах.
- Сьогодні, я вас, малята, хочу познайомити з її збіркою віршів саме для діток. Я думаю, вам буде цікаво послухати ці чудові вірші.
Читання вірша «Оксанка»
З вечора до раночку
Чуємо Оксаночку:
То співає, то сміється,
Їй на місці не сидиться.
Мама каже: «Донечко,
Заховалось сонечко.
Годі вже стрибати,
Пісеньки співати.
Спочивай, дитятко,
Завтра все спочатку!»
Бесіда за змістом:
- Який цей віршик?(Веселий, добрий, приємний, зрозумілий).
-Про кого ж він?
- Що ж такого робила дівчинка?
-Що означає вираз «На Місці не сидиться?» (увесь час щось робить)
- Як мати називає свою Оксаночку? (донечко, дитятко)
- В цьому вірші є співзвучні слова – рими. Давайте їх спробуємо знайти.
(Вихователь читає вірш по 2 – строчки, діти вибирають рими.)
(До раночку – Оксаночку, донечко – сонечко, стрибати – співати, дитятко – спочатку.)
Д/гра «Добери рими на картках» (робота підгрупами стоячи за столами).
Ось які в нас вийшли барвисті рими.
- Сідайте. А ось послухайте ще один віршик.
Читання вірша «Помічниця»
В мами троє донечок,
Троє теплих сонечок,
Вони матінку жаліють:
Підмітають, посуд миють.
Хвалить мама донечок!
А що третє сонечко?
Похвалилась доня Алла:
-Черепків відро зібрала!
Бесіда за змістом вірша:
-Який цей віршик, малята?(Щирий, добрий, дотепний)
- Чому поетеса так назвала цей вірш?
- Скільки донечок було в матусі?
-З чим, автор вірша порівнює донечок?
-За що мама хвалила своїх донечок?
-А третя донечка, що ж робила?
-А звідки взялося відро черепків?
- Якою інтонацією доня Алла повідомила маму про відро черепків?
- Давайте з вами спробуємо теж радісно це промовити. А тепер засмучено, здивовано.
Пропоную Вам його вивчити.
А для спочатку, давайте трішки відпочинимо.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, усміхніться,
Землі рідній поклоніться.
І сонця дотягніться
Веретенцем покрутіться
Потанцюйте, пострибайте,
Рухи дружно повторяйте.
Раз-присядьте, два—присядьте.
І на стільці знову сядьте.
Послухайте, ще раз вірш, який називається «Помічниця». Написала Лоріна Лисогурська.
А, щоб легше нам було його запам’ятати, пропоную створити ряд символів, що допоможуть нам у цьому.
Розучування вірша за допомогою символічної синектики.
Читання вірша дітьми (3-4 дитини).
ІІІ. Підсумок