Користувацький вхід

Різноманітність плазунів

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


3

Урок відповідає чинній програмі 8 класу з біології . Мета уроку : розширити знання про різноманітність представників класу Плазуни ;
розкрити особливості способу життя у зв'язку з пристосуванням до наземного способу життя та значення у природі та житті людини ;

Тема : Різноманітність плазунів .
Мета : розширити знання про різноманітність представників класу Плазуни ;
розкрити особливості способу життя у зв'язку з пристосуванням до наземного способу життя та значення у природі та житті людини ;
формувати інтерес до знань , розвивати творчі здібності , вміння спостерігати ,
аналізувати , систематизувати ; виховувати морально – етичне ставлення до плазунів та всього живого на планеті Земля .
Тип уроку : засвоєння нових знань .
Форми уроку : розповідь з елементами бесіди , самостійна робота з дидактичними картками , вирішення проблемних завдань , мультимедійна презентація , доповіді учнів , гра «Віриш – не віриш» .
Обладнання : дидактичні картки з теми « Земноводні . Плазуни» , таблиця « Плазуни» , фото рідкісних і зникаючих видів , мультимедійна презентація .

Хід уроку :
1. Актуалізація опорних знань
- робота з дидактичними картками ( Серед перелічених ознак зовнішньої і внутрішньої будови вибрати ті ознаки , які належать земноводним і ті , що плазунам ) .
Самоперевірка з коментарем .
ІІ. Мотивація навчальної діяльності .
Мабуть кожен із вас , хто хоча б раз побачив ящірку чи змію відчував страх та огиду . Безпідставно винищують цих тварин , ніби – то вони завдають шкоди людині своїм смертельним укусом . Чи дійсно ці тварини такі небезпечні , а може навпаки їх треба охороняти , тому що приносять користь?
ІІІ. Засвоєння нових знань .
Клас плазуни поділяється на три ряди : Лускаті , Черепахи , Крокодили .
1. Рід Лускаті - 6 тис . видів
-у представників ряду на поверхні тіла наявні рогові лусочки чи щитки .
А) Ящірки
- кінцівки добре розвинені або зовсім відсутні ;
- наявні барабанні перетинки та рухомі повіки ;
- активні вдень( гекони – вночі ) ;
- живляться переважно безхребетними тваринами ;
?? У деяких ящірок . коли їх зловити за хвіст він відпадає . Як ви гадаєте , яке це має значення .
Б) Змії
- Безногі лускаті плазуни ;
- Рухомо сполучені кістки щелеп ;
- Прозорі , нерухомі повіки приросли до поверхні ока ;
- Барабанні перетинки відсутні;
- Хребет складається із великої кількості хребців ;
- Здатні виробляти отруту , яку виробляють видозмінені слинні залози .
?? Як ви думаєте для чого зміям отрута ?
В) Хамелеони
- цупкі пальці і довгий хвіст ;
- змінюють своє забарвлення , зливаючись із навколишнім середовищем ( темний – роздратований , блідий – переляканий ) ;
- очі витрішкуваті обертаються ;
- довгий липкий язик . ( Повідомлення учнів про представників Роду Лускаті)
2 . Рід Черепахи - 225 видів
- мають кістковий панцир, у якому міститься тіло ;
- панцир утворений верхньою і нижньою частиною , вкритий роговими щитками ;
- зубів немає , їх функцію виконують рогові чохли;
- живляться соковитою рослинністю
( Повідомлення учнів про представників Роду Черепахи)

3. Рід Крокодили - 31 вид
- пристосовані до напівводного способу життя
- видовжене тіло , вкрите роговими щитками ;
- довгий стиснутий з боків хвіст ;
- плавальні перетинки між пальцями задніх ніг ;
- виступаючі над головою очі і ніздрі , які закриваються під час пірнання ;
- особлива будова легень ;
- зуби недиференційовані , мають корені ;
- 4-х камерне серце .
( Повідомлення учнів про представників Роду Крокодили)
?? Крокодилів відносять до вторинноводних тварин . Як ви гадаєте чому їх так назвали ?
4. Значення та охорона плазунів .
- Трофічна ланка у ланцюгу живлення ;
- Деякі види плазунів , а також Їх яйця вживає людина ( слонові черепахи – “живі консерви” ;
- Змії знищують велику кількість гризунів , а черепахи – шкідливих комах ;
- Отруту у медицині для виготовлення ліків .
? А чи знаєте ви які плазуни нашої місцевості занесені до Червоної книги ?
? Чому плазуни потребують охорони ?
- доповідь учнів « Охорона плазунів» . Плазуни Червоної книги .
- перегляд відеоролику .

ІV . Закріплення
Гра « Віриш – не віриш»
1. Ящірки України живляться переважно безхребетними тваринами .
2. Найбільша ящірка комодський варан . ( 3,6 м. , 140 кг )
3. Довжина язика хамелеона перевищує довжину тіла .
4. Деякі черепахи відкладають яйця у воді .
5. У черепах кінцівки перетворились на ласти і нагадують плавці риб .
6. Крокодил ніколи не виходить на сушу .
7. Зуби у черепахи служать для шматування їжі .
V. Підсумок уроку . Оцінювання .
VІ . Д / з Вивчити параграф 41 , відповідати на питання .

Автор: 

Гожуловська Вікторія Вікторівна - вчитель біології та хімії . Місце роботи : загальноосвітня школа .

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі