Користувацький вхід

Народна казка "Мудра дівчина"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Народна казка «Мудра дівчина»
5 клас
Світлана Классович
Учитель української мови та літератури гімназії №3
Новоград-Волинської міської ради
Житомирської області

Тема: Народне уявлення про добро і зло в казці «Мудра дівчина». Характеристика казкових героїв.
Мета: продовжити опрацьовувати ідейно-художній зміст народної казки «Мудра дівчина», вчити дітей характеризувати дійових осіб казки; розвивати культуру зв’язнового мовлення, вміння висловлювати власні міркування щодо прочитаного; формувати ключові компетентності учнів.
Очікувані результати:
учні знатимуть: зміст, прочитаної казки; основні риси характеру дійових осіб;
учні вмітимуть: розрізняти добро і зло у казці; визначати основні риси дійових осіб твору; висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок.
Обладнання: підручник.
Методи, форми, види, прийоми роботи: бесіда, слово вчителя, робота з текстом, складання таблиці, словникова робота, «незакінчене речення», «мозковий штурм», робота із «Хмаринкою слів».
Ім’я уроку: Добро – вічне, а зло гине.
Методичне надзавдання уроку: допомогти учням усвідомити справедливість вислову: «Казка… вчить бути у житті сміливим і мудрим, долати перешкоди й біди і не забувати добра святого…»
(В. Шевчук)

Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Учитель. Доброго дня, дорогі діти! Приємно бачити вас такими радісними, зосередженими і трішки схвильованими. А давайте будемо трішки мудрішими. Пропоную розпочати наш урок з усмішок. Подаруємо один одному посмішку. Вона підіймає настрій, з нею легше йти по життю. (діти обмінюються посмішками)
2. Актуалізація суб’єктивного досвіду.
Учитель. Коли ми посміхаємося, все довкола здається нам незвичайним, піднесеним. І холодний вітер з морозом не так дошкуляють. Усе стає чарівним, ніби у казці.
- Діти, пригадаємо, а що таке «казка»?
(казка – усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні. Вигадка в ній пов’язується з життям людини, з її мріями про кращу долю).
- Казка, яка не має конкретного автора , яку склав народ, називається…? (народна)
- Ми продовжуємо роботу над змістом казки «Мудра дівчина».
До якого ж виду казок належить казка «Мудра дівчина»? (До побутових)
- В чому особливість соціально - побутових казок: (У побутових казках розповідається про життя людей, про те, як вони шукають справедливості).
Учитель. У побутових казках люди опиняються перед вибором: іти по життю з правдою чи з кривдою, обирати багатство чи честь. Їм доводиться пройти важке випробування на шляху до свого щастя, бути сміливими та мудрими.

ІІ. Постановка проблеми. Мотивація.
1.Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Вічна боротьба між добром і злом, кривдою і правдою, багатством і бідністю. Добро і правда – завжди на світлому боці життя.
Тож тема нашого уроку: «Народне уявлення про добро і зло в казці «Мудра дівчина». Характеристика казкових героїв.
Мета уроку: продовжити опрацювання ідейно-художнього змісту казки, вчитися характеризувати дійових осіб, висловлювати власну думку щодо прочитаного, проводити аналогію з життям.

2. Визначення учнями індивідуальних цілей, ознайомлення із загальними.
Учитель: Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
(робота в парах; учні пишуть цілі і розміщують їх на дошці).
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Словникова робота.
Учитель. «Мудра дівчина»… Пропоную з’ясувати значення слова «мудрий». Наші літературознавці допоможуть.
(Мудрий – це навчений досвідом, що має багаж знань, а також набір життєвих ситуацій, які з ним трапились).
Учитель. Які синоніми до слова «мудрий» ви знаєте?
(розумний, хитромудрий, толковий, недурний, мислячий, головастий, світла голова, має голову на плечах (словник синонімів))
Учитель. Діти, а які слова у тексті вам були незрозумілі?
(Позиватися – судитися; сто локіт – приблизно 50 м., лікоть – приблизно 50 см.; ґринджоли – сани, рундук – ганок).
Бесіда за питаннями (фронтально).
- Як починається казка?
- Про що вони сперечаються?
- Чи правильно вчинив багатий брат?
- Чи дійсно багатий брат хотів допомогти бідному?
- На вашу думку, чи такі мають бути стосунки між рідними людьми?
- А які?
- То до якої згоди дійшли брати?
- Чому вони пішли позиватися до пана?
- Чому таким упевненим був багатий брат?
(хто має гроші – той має владу)

«Мозковий штурм».
– Чи був цей суд справедливим?
- Як ви думаєте, навіщо пан загадав братам загадки?
- Чи кожна людина здатна відгадати загадку?
- Чому багатий брат назвав дурницею панську загадку?
- Чому пана розізлила чесність бідного брата?
- У чому мудрість Марусиних відповідей на загадки? (вона не думала про багатство).
- Як пан вирішив провчити бідну, але розумну дівчину (загадав три завдання, які неможливо було виконати).

3. Робота з підручником.
- Давайте пригадаємо, які завдання Маруся отримала від пана?
Читання «ланцюжком» (діти читають епізоди, в яких пан задає Марусі завдання, а вона відповідає).

4. Бесіда за питаннями:
- Скажіть, чи можна було виконати поставлені завдання?
- А чому?
- Які риси характеру виявила дівчина під час виконання завдань пана? Яка вона?
- А який пан?
- А батько?
- Також охарактеризуйте наших дійових осіб і заповніть табличку, називаючи риси кожного персонажа (ланцюжком).

5. Характеристика дійових осіб.
Маруся Батько Брат Пан
Працьовита, розумна, смілива, кмітлива, добра, винахідлива, справедлива, мудра. Чесний, добрий, бідний, боязливий, розгублений. Заздрісний, скупий, дурний, підлабузник. Самолюбивий, ледачий, нерозсудливий.
- Ми прослухали характеристику героїв.

6. Складіть сенкан до запропонованого слова. (робота в групах).
Запропоновані слова: Маруся, батько, брат, пан.
Маруся – дівчина, працьовита, справедлива, дуже любить свого батька. Винахідлива. (зразок)
Вчитель: У казці відбувається боротьба між добром і злом. Розглянемо табличку визначень добро і зло

Добро Зло
Усе позитивне в житті людей, що відповідає їх інтересам, бажанням і мріям. Усе негативне, що руйнує життя, добробут людей.
Те, що добре, гарне і варте всілякого схвалення. Те, що погане, негарне і варте всілякого засудження.
У всі часи пов’язувалося з любов’ю, милосердям, життям, процвітанням, справедливістю. У всі часи пов’язувалося з підлістю, слабодухістю, ненавистю, приниженням, жорстокістю.
Сприяє зближенню людей, їх вільному розвитку, щастю. Сприяє відчуженню людей одне від одного та їхню загибель.

Учитель:
- Що перемогло у казці?
- Чи схожа історія описана у казці, на сучасне життя? Чим? (Боротьба між добром і злом)
- Що уособлює собою пан? (зло)
- А Маруся? (добро)
- Що перемогло? (добро)
- Отож, добро – вічне, а зло – гине.

Аналіз імені уроку.

7. Ось цей вислів і є ім´ям нашого уроку: Добро – вічне, а зло – гине. Чи згодні ви з ним?

8. Робота з «Хмаринкою слів».
Завдання: підкреслити слова, які стосуються казки, зачитати їх.

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія. Підсумок уроку.
- Скажіть, яких людей ви більше зустрічали: добрих чи поганих?
- Що ви при цьому відчували?
- Чого навчає нас ця казка?
- Що автор хотів донести до нас, читачів, цим твором? Яку думку?
2.Оцінювання.
Незакінчене речення: «Урок допоміг мені…», «Казка змусила мене задуматись над тим, що…»
Що знаємо на кінець уроку? (зміст казки)
Що вміємо? (характеризувати героїв)
Чи досягли ми поставлених цілей? (Відповідь дітей)
3. Самооцінювання
Закінчи речення «Я сьогодні молодець, бо…»
«Найкраще на уроці працювали……., тому, що …..»

V. Домашнє завдання:
- Обов´язково: написати лист Марусі, або іншому героєві казки. З яким проханням/побажанням ви б хотіли до не6ї звернутися?
- За бажанням: намалювати ілюстрацію до каз

Автор: 

Классович Світлана Павлівна, старший вчитель української мови та літератури гімназії №3 Новоград-Волинської міської ради Житомирської області.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі