Користувацький вхід

Інтегровані уроки читання у 2 класі. Урок 4

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок № 4
Тема: Дороге яєчко на Великдень

Зінтегровано зміст предметів:
Читання ( За О. Менем «Крашанки і писанки»; «Гей, Великдень!» (народна творчість).
Я і Україна (Весняні свята. Великдень).
Образотворче мистецтво (Писанка).
Мета:
• продовжити формувати уявлення про народний календар весни;
• ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки;
• вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом;
• розвивати уміння визначати головну думку тексту;
• закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;
• виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність
Обладнання: писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам. (Додаток 2)
Перебіг уроку:
І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.
- Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).
- Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).
- Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!»
Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.
ІІ. Літературна композиція. (Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).
Бабуся.
Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.
Хлопчик.
А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.
Бабуся.
Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?
Дівчинка.
Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!
Хлопчик.
Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?
Бабуся.
То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.
Івасик.
Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?
Бабуся (бере в руки писанку).
То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.
Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно.
Івасик.
А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.
Дівчинка.
А я розкажу вірш про писанку.
Спекла мама на Великдень
Біленькі паски,
А я куплю фарб і спишу
Гарні писанки.
Розмалюю на писанках
Квіти, ялички,
І роздам їх на Великдень
Поміж діточки.
А братові маленькому
Дам писанки дві,
Щоб качав їх по зеленій
Шовковій траві.
Друга дівчинка.
Ввечері матуся нас чарує –
Писанки на виставку малює.
Віск черпає
Писачком із блюдця.
Її очі лагідно сміються.
Її очі світяться у ласці.
Квіточки на писанці зірчасті.
А на другій – півники та бджоли,
Ми таких не бачили ніколи.
А на третій – олені і сарни.
На четвертій – рушничок прегарний…
Дивиться і тішиться матуся.
Я у неї малювати вчуся.
ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).
1. Виразне читання оповідання вчителем.
2. Бесіда
- Що означає подарована крашанка?
- Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі?
- Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?
3. Словникова робота (скласти словосполучення).
У церкві клали
До свята охороняє
В полі святять
Під поріг приорювали
До купелі фарбують
Від пожежі
4. Вибіркове читання
- Прочитайте, від чого оберігає писанка.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».
- Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна?
- Який настрій передано віршем?
2. Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).
- Підготуйтеся прочитати вірш виразно.
VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.
1. Розповідь учителя з демонстрацією писанок.
Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:
«писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);
«дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);
«мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);
«крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).
2.Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.
VІІ. Підсумок уроку.
- З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились?
- Які вам здалися найцікавішими?

Перегляд і виставка дитячих робіт.

Автор: 

Ткачова Тетяна Анатоліївна
вчитель початкових класів
Вугледарської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі