Тема: В. Скуратівський «Калина»
Мета:
Продовжити роботу над темою: «Що таке Батьківщина»;
Ознайомити зі змістом оповідання В. Скуратівського «Калина»;
Розширити знання про калину як символ України;
Формувати пізнавальну та самоосвітню компетентності;
Розвивати читацькі навички, образне мислення, вміння аналізувати прочитане, робити висновки;
Збагачувати словниковий запас учнів;
Виховувати любов дорідного краю, бережне ставлення до природи.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Сіли рівненько. Подивіться, чи все у вас лежить на парті потрібне для уроку. Добре.
Сьогодні на уроці ви будете за кожну правильну відповідь отримувати намистинки. Ваша задача отримати як умога більше намистинок, щоб одержати кращу оцінку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Асоціативний кущ Батьківщина – Скажіть, будь ласка, над яким розділом ми зараз працюємо? («Що таке Батьківщина»)
- Що спадає вам на думку коли ви чуєте слово Батьківщина?
рідна домівка сім’я
школа Батьківщина рослини
річки птахи батьки
- Добре, молодці.
ІІІ. Перевірка д/з
1. Бесіда
- А що ми читали в цьому розділі? (Вірші, оповідання)
- Зараз ми подивимося, як гарно ви запам’ятали те, про що читали.
Тест за Н. Забілою «Древній Київ» та М. Познанською «Зацвіли каштани»
Взаємоперевірка
- Подивіться, в кого скільки правильних відповідей. Якщо ви на всі запитання відповіли правильно, то це 12 балів, на 5 запитань – 10 балів, на 4 – 8 балів. Хто відповів на меншу кількість запитань треба більше читати та уважніше слухати.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Робота за пошуковою таблицею
- Візьміть, будь ласка, пошукову таблицю. Приготуйтеся до роботи, слухайте уважно.
Червоний ряд сонечко 3 слово зверху (герб)
Жовтий зірка 1 знизу (прапор)
Синій хмарка 1 зверху (гімн)
Зелений сонечко 2 зверху (верба)
Зелений хмарка 2 знизу (рушник)
Червоний хмарка 2 знизу (соловейко)
(герб, прапор, гімн, верба, рушник, соловейко)
- Як все це можна назвати одним словом? (символи України)
- А про який символ ми сьогодні розширимо свої знання, ви дізнаєтеся розшифрувавши речення.
Вправа «Трям»
Посадіть калину коло серця, щоб цвіла вона в душі.
- Так про який символ України буде йти сьогодні мова? (про калину)
ІV. Повідомлення теми та мети уроку.
- На уроці ми розширимо свої знання про калину як символ України, будемо вчитися аналізувати прочитане та робити висновки.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Знайомство дітей з біографією В. Скуратівського
- Оповідання «Калина» написав Василь Скуратівський. Погляньте на дошку.
Народився Василь Скуратівський у глухому поліському хуторі Забуда на Житомирщині.
З дитинства любив читати. У 13 років вирішив стати письменником, написав перші вірші і надіслав до районної газети. З часом їх почали друкувати.
Всього за життя письменника було видано понад 20 книг.
У своїх творах Скуратівський знайомить нас із традиційною культурою, обрядами. Він був ініціатором започаткування уроків народознавства у школах, одним із організаторів фестивалів: «Котилася торба» (дитячі ігри),«Коляда» (новорічні та різдвяні традиції), «Берегиня» (міжнародний фестиваль фольклору). Організував та проводив багаторічну народознавчу експедицію «Чумацькими шляхами».
2. Опрацювання оповідання «Калина»
а) словникова робота
- Перед тим як ми почнемо читати, наші діти з групи «Словничок» ознайомлять вас із словами, які можуть бути для вас незрозумілими.
Символ – умовне позначення якогось предмета, поняття або явища.
Розвеселити – зробити кого-небудь веселим, радісним.
Наруга – глузливе, зневажливе ставлення.
Ганьба – вигук, що виражає осуд кого-небудь.
Насамкінець – під кінець
Дбайливо - старанно, пильно.
- Давайте ми з вами разом прочитаємо ці слова. Молодці.
- А зараз відкрийте, будь ласка, підручники на сторінці 104 і послухайте це оповідання.
б) читання оповідання вчителем. Перевірка первинного сприймання.
- Що нового ви дізналися?
- В тексті згадується ім’я Богдан Хмельницький. А чи ви знаєте хто це такий?
В цьому нам допоможе наш Довідничок.
Довідничок : Богдан Хмельницький – гетьман України полководець і державний діяч.
Ф – ка
в) читання оповідання «ланцюжком»
- Яке відоме прислів’я згадується в оповіданні? (Без верби і калини нема України)
г) вибіркове читання
- Прочитайте, що символізує калина.
- За що вкривали людину ганьбою?
- Що казали дітям, аби ті не ламали цвіту калини?
- Коли цвіте калина?
VІ. Закріплення та систематизація знань учнів.
1. Презентація проектної діяльності учнів
- Після читання казки «Калинка» Галини Демченко ми з вами розпочали пошукову роботу для того, щоб більше дізнатися про цей чарівний кущ – калину. Для цього ви розподілилися на групи, отримали завдання. Зараз кожна група презентує свою роботу.
І група – Дослідники. Завдання: знайти загальні відомості про калину та її значення для людини.
ІІ група – Художники. Завдання: намалювати калину, підібрати прислів’я.
ІІІ група – Експерти. Завдання: знайти вірші та пісні про калину.
VІІ. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я …. (що робив?)
Я дізнався…
VІІІ. Д/З
С. 104 – 105, прочитайте оповідання про калину батькам, та розкажіть, що цікавого ви запам’ятали із додаткової інформації.