Тема уроку: «Немає шедеврів, які загинули в забутті»
(Оноре де Бальзак)
Урок за оповіданням О. Генрі "Останній лист"
Мета:1. Розкрити глибину моральних уроків новели.
2. Підвести учнів до думки про те, що здатність до самопожертви і безкорисливості дарує людині вище щастя, робить людське життя затребуваним.
3. Розвиток уміння орієнтуватися в тексті художнього твору.
Обладнання: таблиця, ілюстрації до новели, портрет письменника, аудіозапис А. Вівальді "Шторм", П. І. Чайковський "Осіння пісня", гітара.
Попередні завдання для учнів:
1. Прочитати новелу "Останній лист".
2. Спробувати проілюструвати сюжет.
3. З'ясувати за словником лексичне значення незрозумілих слів, які зустрілися в тексті, а також слів альтруїзм, богема, дисонанс, оптимізм, шедевр.
4. Повторити визначення літературознавчих термінів «іронія»,
« гротеск», «новела», складових частин сюжету.
5. Індивідуальні завдання:
а) Повідомлення за новелами О. Генрі "Пурпурова сукня", "З любові до мистецтва";
б) З'ясувати, що символізував плющ в античній міфології.
6. Твір-мініатюра "Маленький сюжет для О. Генрі" (Чи доводилося тобі бачити в житті приклади непоказної самопожертви й безкорисливості).
Хід уроку
Що може дати одна людина іншій, окрім краплі
тепла? І що може бути більше цього?
Е. М. Ремарк
Записи на дошці:
Цінність зерна визначається його урожайністю, цінність людини - тією користю, яку він може принести своєму ближньому. (Дж. Гарібальді)
Если пал человек, чтобы жизнь сохранить человеку.
Значит, верно он жил, значит, умер не зря. (В. Незвал)
Тільки два сорти людей по-справжньому цікаві: ті, хто знає про життя все рішуче, і ті, хто нічого про неї не знає. (О. Уайльд)
I. Актуалізація знань.
Видатний французький письменник Е. М. Ремарк писав: "Жити - значить жити для інших. Всі ми живимося один від одного. Нехай хоч іноді жевріє вогник доброти. Не треба відмовлятися від неї. Доброта надає людині сили, якщо йому важко живеться". Я думаю, що сьогодні ми ще раз переконаємося, в чому полягає одна з важливих, а може бути, і самих головних складових частин людського життя. А допоможе нам наш старий знайомий, прекрасний американський письменник О. Генрі, людина надзвичайної долі. Він приховував подробиці своєї біографії, навмисно вводячи в оману журналістів.
Відомо, що О. Генрі - це псевдонім.
1. Назвіть справжнє ім'я письменника. (Вільям Сідні Портер)
2. Яке походження псевдоніма? (Етьєн Оссиан Генрі - автор фармацевтичного довідника, яким постійно користувався письменник на волі і в тюрмі, працюючи аптекарем)
3. Як називався перший розповідь, підписаний псевдонімом О. Генрі? ("Різдвяний подарунок Свистуна Діка", 1899 р.)
4. Як розпорядився Генрі гонораром за це оповідання? ("Подарунок дочці Маргарет")
5. В О. Генрі вийшов один роман "Королі і капуста". Однак Генрі-визнаний майстер короткого оповідання із захоплюючим сюжетом і несподіваною кінцівкою. Як називається така розповідь? (Новела)
6. Ми з вами вже встигли переконатися в тому, що новели О. Генрі надзвичайно цікаві і дотепні. Теми його творів різноманітні: життя ковбоїв, світ кримінальників, побут провінцій та екзотика Центральної Америки. Але одна тема визнана головною в його творчості. Яка? (Побут дрібного люду, що населяє Нью-Йорк)
7. На минулих уроках ми з вами від душі сміялися, познайомившись з невдачливими героями оповідання "Вождь червоношкірих", прочитавши оповідання "Дари волхвів" - гімн любові, добра, багатства та мудрості, дізналися, в чому суть людського щастя. Так у чому вона, по О. Генрі? Чи співпадає ваше поняття про щастя з переконаннями письменника?
II. Робота над змістом уроку.
Тему істинної шляхетності "маленьких" людей, здатних на самозречення і безкорисливість, О. Генрі продовжив у новелі "Останній лист" (1907 р.), сюжет якої розгортається в зіткненні найважливіших понять: життя і смерті. Життя - це творчість, дружба, любов. Смерть-це небуття і кінець всьому.
Давайте ж подивимося, як живуть наші герої в одному з численних районів Нью-Йорка.
- Де відбуваються події? (Район Грінвіч-Віллідж)
- Хто, в основному, населяє цей район?
- Чому ці люди шукали «квартиру вікнами на північ»? Знайдіть деталі, що підтверджують бідність богеми.
Який головний художній прийом використовує при цьому О. Генрі? (Іронія - зміст сказаного прямо протилежний)
- Як жили Сью і Джонсі до того, як сталася біда? Яка деталь показує їх фінансові можливості?
Юні, ще не розчаровані в житті (див. вислів О. Уайльда), вони мріють служити справжньому мистецтву. Але найстрашніший ворог для бідних, голодних людей - холод, що несе хвороби. Тому в експозиції з'являється узагальнений образ пана Пневмонії. Це вже не добра іронія, а гротеск.
- Давайте, подивимося, як Генрі малює цього "пана".
- А як пана Пневмонію уявили собі наші художники? (представлення робіт)
- Чому саме Джонсі звалила хвороба? Отже, хвороба дівчини - зав'язка новели.
- Чому містер Пневмонія став перемагати Джонсі? У чому бачить порятунок дівчини мудрий доктор?
- Чому Сью з обуренням відкидає всі пропозиції та зачіпки? (Мистецтво - вище)
- Що ж протиставляє хвора, вмираюча Джонсі суєтності світу, який вона залишає? (Зливається з природою, переконуючи себе, що помре, коли впаде останній лист з плюща)
- Давайте прослідкуємо, як поступово з Джонсі йде життя. Як про це говорить вона сама, доктор, Сью, автор?(на дошці - прикриті листками плюща цитати, що свідчать про те, як від Джонсі іде життя.По черзі діти знаходять цитати у тексті і знімають листочки.)
- Прочитайте опис пейзажу, який Джонсі бачить з вікна. Яку роль відіграє ця замальовка? На які деталі звернули увагу? (Безрадісний краєвид. Безнадія, безвихідність)
- І в той же час чому саме плющ малює О. Генрі? (Відповіді дітей. В античній міфології плющ - символ життя і безсмертя)
Отже, Джонсі починає відчувати втому від життя, байдужість до мистецтва, до турбот подруги. Саме в такий емоційно нестабільний епізод з'являється ще один персонаж - колоритна постать старого Бермана.
- Який портрет Бермана малює О. Генрі? Що ми ще дізналися про Бермана?
На перший погляд, перед нами пропаща людина, яка нічого не зробила за свої 60 років. Образ Бермана дуже своєрідний: повний комізму, він глибоко трагічний. Берман раптово з'являється і так само раптово зникає з оповідання.
- Яку роль відіграє опис дощу?
- Скільки разів і з якою метою автор звертає увагу читача на негоду? (Вівальді, "Шторм")
Всі бояться, що впаде останній листок: Сью і Берман зі страхом, читач теж в напрузі. Дощ підсилює наше передчуття трагедії. Але ... (П. І. Чайковський, "Жовтень") в новелах О. Генрі завжди відбувається не те, чого чекає читач.
–Чи стало для вас несподіванкою те, що після страшної негоди листок таки залишився?
Автор майстерно використовує ефект несподіванки. Наші почуття досягають найвищої точки (кульмінація). Але ми переконуємося, що ось уже два дні лист залишається на гілці. З цього моменту починається розв'язка. Джонсі перемагає хворобу. Які деталі говорять про це?
(Робота з другою частиною схеми)
Здавалося б, сюжетна лінія Джонсі закінчилася, але психологічну кульмінацію письменник залишає на кінець розповіді.
- Чи відчув хтось з вас почуття, яке має назву катарсису – особливу, найвищу форму емоційного потрясіння, яке очищує і просвітлює читача або глядача? Чи можете ви пояснити свої емоції?
Хвороба переможена, і в ідилічний момент дисонансом вривається розповідь Сью про останній шедеврі Бермана.
- Що ж з ним трапилося?
- Розповідь називається "Останній листок". Скільки разів зустрічається це словосполучення у новелі, коли і як змінюється його забарвлення?
(1 - З вуст Джонсі - як вирок.
2 - Впевнено, приречено й нетерпляче.
3 - Стомлено і безнадійно.
4 - З подивом.
5 - З ще більшим здивуванням.
6 - З оптимізмом.
7,8 - "останній листок" - це вже шедевр Бермана, а не той листок, падіння якого чекала Джонсі).
- А як змінюється інтонація в слові шедевр? Яку смислове навантаження набуває це слово? (Насмішка, іронія, безвихідність; шедевр і листок злилися в своєму значенні; поняття набуває істиного сенсу - вище досягнення мистецтва)
- На які роздуми наштовхнула вас новела?
- Як епіграфи уроку пов'язані зі змістом новели?
ІІІ. «Акродиктант»
А зараз я хочу запропонувати вам невелике завдання. Запишіть слова під диктовку:
Сміливість, альтруїзм, милосердя, оптимізм, переживання, об’єднання, жалість, егоїзм, розуміння, терпіння, великодушність, анонімність.
З перших букв складіть слово, яке є визначальним для сьогоднішнього уроку. Самопожертва
- Як ви розумієте це слово?
- Чи згодні ви, що всі записані слова є складовими частинами самопожертви? Яке слово зайве? (Егоїзм)
- Давайте замінимо його (етичність, ентузіазм)
У кожній людині приховано щось прекрасне, і щоб воно розкрилося, досить одного поштовху. І стає ясно, що у маленької людини - велике серце.
Ми звикли вважати, що подвиг - це мужність воїна, здатного пожертвувати життям заради перемоги. Але ж найважчий, складний вид героїзму - героїзм повсякденний, не завжди помітний, не завжди оцінений. Поет Лев Ошанін говорив так:
Подвиг - это не только в осколочный вой
подниматься, бежать в дымовое безглазье.
Подвиг - это уметь не сломаться душой
и пройти, не запачкавшись брызгами грязи.
Максим Горький вустами однієї зі своїх героїнь прорік: "У житті, знаєш, завжди є місце для подвигів. І ті, які не знаходять їх для себе - ті просто ледарі чи боягузи, або не розуміють життя, тому що, якби люди розуміли життя, кожен захотів би залишити після себе свою тінь в ній ".
- Чи залишив цю тінь Берман?
(Хочеться вірити, що молоді художниці оцінять цю самопожертву, що у них вистачить душевних сил пронести через життя здатність творити такі ж шедеври, які потребують самозречення і повної напруги сил).
ІV. Рефлексія.
Так, героїзм у О. Генрі - категорія особлива. Моральні подвиги його персонажів часто стають вирішальними для долі ближнього. Згадайте інші новели О. Генрі про повсякденну, непомітному на перший погляд самопожертву.
(Учні згадують оповідання "Дари волхвів", представляють короткі повідомлення про зміст та морально-емоційні уроки новел "Пурпурова сукня", "З любові до мистецтва")
- Чи доводилося вам в житті бачити приклад непоказної самопожертви і безкорисливості? Удома ви спробували письмово відповісти на це питання? Давайте послухаємо маленькі сюжети, які ви могли б запропонувати О. Генрі. (Твори-мініатюри вибірково зачитуються)
V. Підсумок уроку. Слово учителя.
Оскільки чудовий письменник, який подарував нам стільки зворушливих, дивовижних хвилин, був любителем сюрпризів, я теж приготувала вам маленький сюрприз – свої вірші і пісні – сподіваючись, що ваше знайомство з О. Генрі, який творив свій шедевр протягом усього свого творчого життя, не закінчиться із закінченням цього уроку.
* * *
Ах, Америка на стыке двух веков
Блеск реклам, огни витрин, свет небоскребов.
И хорошенькая девочка Марго
Ждет рождественский подарок у порога.
Мир О. Генри удивительно велик:
Уголовники, ковбои, фараоны.
А искрящийся иронией язык!
А новеллы нелогичные законы!
Только где-то на убогих чердачках,
В бедных двориках, дешевой комнатенке
Жизнь идет, бросая впопыхах
Беглый взгляд на безысходность и потемки.
Не участники скандалов и шумих,
Не военные герои с орденами –
Четыремстам видным дядям не до них –
Человечков с благородными сердцами.
Мы дороги выбираем по себе.
Боливар двоих не выдержит – мы в курсе.
Но добро и совесть быть должны везде
Самой главной силой в жизни и в искус
* * *
Желтый свет настольной лампы
Мягко трогает страницы.
То печально заморгает,
То от смеха задрожит.
Словно кот, мохнатой лапой
Сон сомкнет мои ресницы.
И такое вдруг приснится,
В вихре снежном закружит.
Рождество в пурпурном платье
Мэйда-душечка встречает.1
Джо рисует на пленере,
А котельня - ни при чем2.
И румяная мисс Элси3,
Глядя в небо, точно знает,
Что звезда над ветхой крышей
Улыбнется ей одной.
И к лицу придутся Делле
Черепаховые гребни4.
Перед зеркалом отступит
Серых будней мишура.
И для Бермана5 не станет
Тот осенний лист последним
Несмываемым шедевром
На глухой стене двора.
Состоят все наши жизни
Из улыбок, слез и вздохов.
Только слез бывает больше –
С этим спорить не хочу.
А я Генри все читаю
И страницы не считаю
И с Нью-Йоркского вокзала
В мир ковбоев укачу.
1 О. Генри. "Пурпурное платье".
2 О. Генри. "Из любви к искусству".
3 Героиня рассказа "Комната на чердаке" чуть не умирает от истощения
4 О. Генри. "Дары волхвов".
5 О. Генри. "Последний лист"