Урок
математики
у 3 класі
Тема : Таблиця множення числа 7. Обчислення значень виразів на дві дії різного ступеня. Задача на зведення до одиниці.
Вчитель : Зубашевська С. С.
Урок математики
3 клас
Тема : Таблиця множення числа 7. Обчислення значень виразів на дві дії
різного ступеня. Задача на зведення до одиниці.
Мета : закріпити знання вивчених таблиць множення та ділення; скласти
таблицю множення зі сталим множником 7;
формувати навички самонавчання, самоконтролю й самооцінювання;
розвивати пам’ять, кмітливість, логічне мислення; виховувати вміння
досягати успіху.
Обладнання: гра «Морський бій», таблиця множення, картки, малюнки.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Стали, дітки, всі гарненько
Підрівнялися рівненько.
Привіталися з гостями.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?
- Математика – це гімнастика розуму.Отже, почнемо з розминки. Готові до труднощів, перемог, різноманітніх перешкод ? Тоді – вперед!
1. «Морський бій» (1 учень).
2. « Чарівний квадрат»(1 учень)
45 42
30
18 57 15
А всі інші – починаємо наповнювати портфелі своїми досягненнями.
* Математичний диктант. ( 1 учень біля дошки )
Кожний з вас розумний дуже,
Кожний має свій талант,
То ж смужечках напишем
З математики диктант.
Смужки рівненько поклали,
Ручки в руки узяли
І писати почали.
М.д.
- добуток чисел 4 та 6;
-частка чисел 18 та 2 ;
- частка чисел 42 та 6 ;
- добуток чисел 4 та 7 ;
- добуток чисел дорівнює 32, перший множник 4. Який другий множник ?
- Яке число треба збільшити у 5 разів, щоб отримати 35 ?
- число 30 зменшити у 6 разів.
24, 9, 7, 28, 8, 7, 5.
(Перевірка – робота в парі )
- Наповнюємо свої «портфелики» правильними відповідями.
* Перевірка тих, хто працював на дошці.
- Всі ви хочете бути успішними людьми . А ось що треба для успіху, ми дізнаємося, виконавши наступне завдання.
Отже, Юрко (9), Олена (6), Олег(10) та Ліза(3) пропонують вам розв’язати такі вирази:
- перший вираз пропонує той, хто в 3 рази молодший Юрка. Хто це? (Ліза).
Вона пропонує розв’язати вираз, в якому добуток збільшено на якесь число.
(Учні обирають цей вираз)
( 5 * 6 ) + 14 = М ( 24 : 4 ) : 3 = І
(3 * 6 ) – ( 18 : 2 ) = Р ( 21-16 ) * 9 Я
- Наступний вираз пропонує той, хто на 4 роки молодший Олега ( це Олена ).Вона пропонує вираз, у якому частку зменшили в декілька разів.Який це вираз ?Хто наступний? Юрко .Його вираз той, в якому результат більший.
Вираз Лізи прочитайте самі і розв’яжіть.
Розв’язавши вирази, ви відкрили першу сходинку на шляху до успіху – мрія.
Маючи мрію, будете успішні ? Ні! Що ж треба ще – дізнаємося пізніше.
А зараз – наступне завдання. ( на дошці схема)
* +
Як ви гадаєте, що неохідно зробити ? (Діти складають задачі )
Таблицю перевертаю . А тепер яку задачу складете ?
Ви рахуєте відмінно,
швидко, вправно, безупинно .
І задачі склали враз –
Молодці! Ціную вас .
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
У – 21 = 52 100 – х = 24 (записують значення У та Х )
73 76 73 76 73 76....
Що спільного в цих цифрах ? Хто помітив помилку в моєму запитанні ?
(Це числа восьмого десятку, двоцифрові, кількість десятків записана однаковими цифрами ). Що позначає цифра 3?, 6 ? Що можна сказати про кількість одиниць та десятків у числі 73 ? Яке число у цьому десятку незвичайне ?(77)
7 - чарівне число.Про це ми згадували на уроці читання.
ІV. Повідомлення теми уроку
Яке число зайве ? 7, 14, 21, 24, 28, 35, 42 ? Чому ?
Отже, яка тема уроку ?
V . Осмислення матеріалу.
Назвіть множники. Так це таблиця множення на 7. А чому я її розділила на 2 частини ?
7*2 7*7 М
7*3 7*8 Е
7*4 7*9 Т -Запишіть ці приклади.
7*5 7 * 10 А
7*6
Нові приклади привели нас до другої сходинки на шляху до успіху – мета.
- Що таке мета ? Яка мета нашого уроку ?(Наша мета сьогодні – вивчити нові приклади з таблиці множення на 7.)
VI .Усвідомлення матеріалу.
Наступне завдання пропонує вам ось ця бджілка.
Бджілка трохи покружляла
Задоволено зітхала :
Молодці ви рахувати.
Ось вам рівності, малята.
Як ви гадаєте, що вона вас попросить зробити, щоб пов’язати ці приклади з таблицею множення на 7?
-Доберіть праву частину, виражену добутком чисел одне з яких 7:
90 – 55 = 61 – 12 =
58 + 5 = 46 + 26 =
(коментовано біля дошки )
-Хто приніс вам це непросте завдання ? Чому ми вчимося у бджіл ?
Так, саме праця – наступне слово у нашому ланцюжку. Без праці не збудеться жодна мрія, не досягнеться жодна мета. Про такі серйозні речі ми почали говорити...продовжимо на читанні.А зараз повернемося до математики.
Математика – це гімнастика не тільки розуму, а й тіла.
VII .Фізхвилинка. ( під музику Аліни Гросу «Бджілка»діти танцюють)
Бджілка весело літає
І до праці закликає.
Каже : - Досить танцювати,
Час задачі розв’язати.
VIII. Робота над задачами.
- Бджілка працювала все літо, завдяки її праці ми маємо можливість кожний ранок чи вечір випивати склянку води з медом, щоб бути здоровими. Адже мед – це скарбниця вітамінів.
- Отже, складіть задачу про мед за короткою умовою :
1 б. – 3 кг
Яке запитання можна поставити ? Скільки меду в __ банках ?
Запишіть лише розв’язання задачі. Хто записав, складіть обернену задачу.
А зараз відкрийте підручники і прочитайте задачу № 243.
Пальне – це рідина, на якій працює двигун трактора, літака.Трактор працює на солярці. Хто може розв’язати задачу самостійно, працюйте. Якщо справитесь, намалюйте усміхнене обличчя.
Кому потрібна підказка, піднімаємо руку, я дам схематичну підказку.
*Запис умови на дошці. 6 год – 42 л
8 год - ? л
Міркування(1учень)
І група розв’яжіть задачу виразом і складіть обернену задачу.
2 учні біля дошки ( з І гр. та з ІІ гр.)
Перевірка задачі.
- Що знайшли в 1 дії ?
- Який це вид задачі ?
IX. Закріплення матеріалу.
1. Робота по картках.
- Це завдання від рудої кішки . Чому саме від неї ?Відгадайте.
(працюють учні самостійно)
Картка.
1.Добуток чисел 7 і 7. 49 М
2. На скільки 80 більше 17 ?. 63 О
3.* + 23 = 65 42 И
4. Число шостого десятка, в якому 6 одиниць. 56 В
5. * : 5 = 7 35 С
6. * - 20 + 50 = 100 70 Л
X .Підсумок уроку.
- Що помітили у відповідях ? ( Це відповіді таблиці на 7 ). Назвіть множники до кожного добутку.
Поставте відповіді в порядку зростання. Яке слово вийшло ?
Руда кішка – символ ........ Чого? ( успіху)
У слов’ян руда кішка символізує шалений успіх, приносить неабияку популярність своєму господареві. Тому рудих кішок розбирають в першу чергу.
Працюючи в гімназійному проекті, ми ще не раз повернемося до цього ланцюжку : мрія
мета
праця
успіх
Що найголовніше ?
Д.з. №246