Тема: День народження Зайчика.
Характеристика заняття: навчально-розвивальне заняття з розвитку українського мовлення , сюжетне, ігрове.
Мета: Вчити розуміти українську мову, відповідати на запитання реченнями, вчити складати прості речення; розвивати інтонаційну виразність мовлення (доброзичлива спокійна інтонація, інтонація звернення); виховувати дбайливе ставлення до друзів, викликати бажання допомогти порадою.
Матеріал: іграшки – зайчик, їжак, жабка, ведмідь, качка, котик, посуд, цукерки, печиво, розвивальна гра «Розрізни картинки» з зображенням іграшок.
Словник: день народження, цукерки, печиво, квіти, фарби, картини; узагальнюючі слова – подарунки, іграшки.
Хід заняття.
Хвилина зосередження уваги "Ми всі впправні діточки"
Гра «Можна, не можна».
Дітям пропонується висловлювання, вони відповідають реченням можна, чи ні таке робити.
- Можна грати іграшками
- Можна розкидати іграшки
- Можна складати іграшки на полицю
- Можна їсти цукерки
- Можна пригощати друзів печивом
- Можна битися
- Можна дарувати подарунки
- Можна танцювати і співати
- Можна штовхати друзів
- Можна уважно слухати вихователя.
Казкова ситуація.
- Подивіться, який гарненький Зайчик! У нього сьогодні день народження, але він невеселий, бо не знає, як його святкувати. Давайте розповімо Зайчику, як святкувати день народження!
- Що треба спочатку зробити? (запросити гостей). Зайчик – іграшка, і його гості також іграшки. Кого він запросить у гості, назвіть? (їжак, жабка, ведмідь, качка, котик).
Словникова гра «Зайчик запросив».
Діти запрошують гостей на день народження Зайчика: «Зайчик запросив на день народження …». Після запрошення іграшка переноситься за іграшковий стіл.
- Як підготуватися Зайчику до зустрічі гостей? (накрити стіл, підготувати частування). Давайте допоможемо Зайчику накрити стіл. Що поставимо на стіл? (чашки, тарілки, ложки, виделки, чайник, цукерниця). Чим буде частувати Зайчик гостей? (цукерками, печивом, медом, тістечками).
- Прийшли гості та принесли йому подарунки. А щоб дізнатися, що подарували гості Зайчику, треба скласти картинку.
Розвивальна гра «Склади картинку».
Дітям пропонуються розрізані картинки з зображенням подарунків (м’яч, морква, квітка, фарби, барабан, олівці, книга, картина). Картинки розрізані на чотири частини. Діти складають речення: «Зайчику подарували моркву (м’яч, квітку, фарби, барабан, олівці, книгу, картину)».
- Як одним словом назвати, що принесли гості на день народження? (подарунки).
- Подякував Зайчик за подарунки та став гостей частувати. Чим він їх частував? Діти складають речення : «Пригощайтесь гості медом (цукерками, печивом, тістечками)».
Гра середньої рухливості «Іменинний пиріжок».
Подякували гості Зайчику та стали йому хоровод водити.
Принесли у дитсадок
Іменинний пиріжок
Ось такий високий,
Ось такий широкий
Ось такий низенький,
Ось такий вузенький.
Часу, Зайчику, не гай,
Кого хочеш обирай!
Підведення підсумків заняття.