Проект-презентація «Океани Землі» 4 клас
Навчальна мета: Познайомити учнів з поняттям «Океани», їх розміщенням на глобусі і карті півкуль; розкрити значення океанів для людини; закріпити практичні навички роботи з картою; вчити користуватися здобутими знання¬ми, джерелами інформації;
Розвиваюча мета: розвивати найважливіші загальнонавчальні вміння(рефлексійні, пошукові, комунікативні та презентаційні), пізнавальні інтереси дітей, пам’ять, спостережливість.
Виховна мета: виховувати дбайливе ставлення до одно¬го з багатств природи — води; виховувати самостійність, бережне ставлення до дарів океанів.
Обладнання: карта світу, глобус, енциклопедії, відео проектор, фільм «Тайни океанів»,слайди.
Тип уроку: нетрадиційний( урок-заочна подорож)
Зміст: захист проектних робіт,заключні рекомендації вчителя.
Хід уроку:
І. Організаційнийетап
Емоційне налаштування : В школі справу хоч яку-починаю по дзвінку.
Тож хвилини не втрачаєм, все нове запам’ятаєм.
ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Учитель:На минулому уроці ми вивчали материки. Пригадайте, що називається материками? Так, це великі ділянки суші на нашій планеті.
- А погляньте на глобус. Якого кольору тут більше?
- Ми часто чуємо Земля - блакитна планета. І дійсно,якщо на карту Землі подивитись, то більшу територію займає вода. Це 2/3 всієї поверхні. Нашу планету було б краще назвати планетою Океан.
Глянь на глобус – голубий:
Океан то Світовий.
Океани він єднає,
Їх чотири в собі має:
Індійський - він самий (ЯКИЙ? )…. ( солоний ) у світі,
Океан Атлантичний славен ( ЧИМ?)своїми …. (хребтами)
Північно-Льодовитий весь час спить під ( ЧИМ?) … (льодовиками)
А Тихий – не тихий, а зовсім бурхливий, глибокий і самий( який?)
великий.
Учитель:
Запитання: Яке походження слова « океан »?(Слайд №1)
Учні: Слово „Океан” прийшло від давніх греків, так вони назвали безперервну водну оболонку Землі, що немовби величезна ріка обтікала світ з усіх боків.
- Діти, а чи хотіли б ви дізнатися більше про світ океанів?
- Ось сьогодні на уроці ми разом спробуємо побувати на всіх океанах. Познайомимося з підводними жителями та різноманітними рослинами. І допоможете у цьому мені ви.
Наш клас ми умовно об’єднали у 5 команд. Кожна отримала завдання знайти цікаву інформацію про океани Землі.
ІІІ. Організація навчального процесу.
1. Отже, розпочнемо нашу заочну екскурсію до світу океанів.
- Світовий океан- це виняткове творіння природи. Довгий час океанічні гли
бини були недосяжні для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої, що допомагають вивчати морські глибини. Але навіть у наш час про поверхню Місяця знають більше, аніж про поверхню дна Світового океану.
- Для того, щоб краще вивчити океани, почала швидко розвиватися молода, цікава наука – океанологія. Ця наука вивчає різні явища і процеси , що відбуваються у Світовому океані.
- Світовий океан – неперервна водна оболонка Землі, що оточує материки й острови. У світовому океані виділяють його складові частини: океани, моря, затоки, протоки.
- На Землі умовно виділяють 4 океани . Це Тихий океан, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океан.Хоча деякі вчені виділяють і п’ятий океан Південний.
2. Надаємо слово групам зі своєю презентацією. Групи готувалися за планом: місце розташування океану, історія дослідження океану, рослинний і тваринний світ.
1 група – Тихий океан.(Слайд №2)
-Який Тихий океан за розмірами? Хто назвав його Тихим?(Слайд №3)
Які особливості Атлантичного океану нам розкаже 2 група.
2 група – Атлантичний океан (Слайд №4)
-Що дізналися про Атлантичний океан?
3. Які найбільші риби живуть у цих двох океанах? Про них ми подивимося відеофільм « Таємниці моря» «Акули».
4. А тепер, відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, що знаходиться у чорній скринці. У воді родиться, але води боїться? (сіль) А яке відношення має сіль до нашого уроку?
Який океан самий солоний ми і дізнаємося .
3 група – Індійський океан.(Слайд №5)
-Отже. самий солоний океан – Індійський. Які ще особливості цього океану?( Найтепліший)(Слайд №6)
-Назвіть антонім до слова найтепліший. Найхолодніший.
Який океан найхолодніший розкаже 4 група.
4 група – Північний Льодовитий океан.(Слайд №7)
-Які тварини живуть тільки в цьому океані?(Слайд №8)
Молодці, діти.Ви гарно попрацювали і дізналися багато цікавого про Світовий океан.
5. -А тепер запросимо групу експертів – науковців, які вивчали значення океану для всього людства, а також проблеми, зв’язані з забрудненням води.
Група експертів – науковців.
-Ми бачимо, що океани під загрозою. Наша задача зберігати і охороняти водні простори.
ІV. Узагальнення та перевірка знань.
- Ось і закінчується наша заочна екскурсія по океанах Землі.
- Щоб дізнатися , як ви засвоїли вивчений матеріал, ми проведемо «Бліц-опитування».
1. Водна оболонка нашої Землі.(Світовий океан)
2. Чи існує море без берегів?(Саргасове)
3. Назвіть кольорові моря.
4.Плаваюча крижана гора ( Айсберг).
5. Гігантські хвилі, що виникли на поверхні в результаті землетрусів на дні океанів.(Цунамі)
6. Скільки є океанів?
7. Який океан самий теплий?(Індійський)
8. У якому океані найбідніша рослинність?(Північний)
9. Самий солоний океан? (Індійський)
10. Який океан найбільший? (Тихий)
11. Який океан називають холодильником Землі?(Північний)
12. Який океан простягнувся з півночі на південь?( Атлантичний)
13. Яка наука вивчає океани?( Океанологія)
V. Рефлексія.
- Чи сподобалась вам екскурсія?
Підведемо підсумок . Закінчіть речення.Технологія « Незавершене речення»
- Мені запам’яталося…
- Я б хотів побувати…
- Що було найцікавішим…
- Який настрій маєте наприкінці уроку?(Розгляд газети «Океани Землі»)
VІ. Оцінювання.
- Ви добре попрацювали,приготували гарні виступи. А на наступному уроці
ми проведемо тестування по цій темі, і ви всі отримаєте оцінки.
Презентація
Епіграф:„Океан – це постійний рух, любов і вічне життя”
Ж. Верн
Слайд №1
Тихий океан
Індійський океан
Слайд №2
Цунамі
Слайд №3
Атлантичний океан
Слайд №4
Червоний морський їжак
Слайд №5
Риба-клоун
Слайд №6
Айсберг
Слайд №7
Гренландський кит
Слайд №8