Користувацький вхід

Урок з природознавства "Навіщо людям корисні копалини?"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Природознавство. 3 клас

Навіщо людям потрібні корисні копалини?


Мета: ознайомити учнів з найважливіших корисних копалинами, економічним і раціональним їх використання; розвивати спостережливість, уміння порівнювати : виховувати почуття гордості та багатство рідного краю, бажання економно використовувати корисні копалини.
Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація «Корисні копалини», фізична карта України, колекції корисних копалин, склянки з водою для дослідів,
Тип уроку: урок – пошук істини

Хід уроку

I. Організація класу.
Учитель. Доброго дня - люди привітні
Клас наш радо вас вітає
І гарний настрій вам бажає.
Щиро один одному всміхнулись,
На урок старання , не забудьте взяти
Весело і дружно будемо працювати.

Слайд 1
Хвилинка "Календаря природи».слайд 2
Учень __ дата, ____стан неба, ____ температура повітря, ____вітер, ____опади.
-Чи помітили інші явища?(заповнення дітьми щоденника спостережень) 1хв.
Гідрометцентр 3 класу інформує. Слайд 3
У нас в гостях Пан Кріт із своїми коштовностями , які знаходяться на ваших партах , пропонує заповнити печеру скарбів в продовж уроку вірними відповідями , а найактивніший отримає подарунок від нього . Слайд 4

ІІ Актуалізація опорних знань
Гра «Звільни хмаринку від дощу» Слайд 5
До нас залетіла хмаринка і принесла запитання на краплинках дощу . Візьміть краплинки, дайте відповіді на запитання і відпустіть хмаринку високо в небо.
- Що називають погодою? ( Погода - це зміни, які відбуваються в нижньому шарі атмосфери над певною місцевістю)
- Що таке опади? ( Вода ,яка випадає з повітря на поверхню землі. Опади – це дощ, град, сніг, роса, іній.)
- Чим вимірюють температура повітря? (Термометром)
- Що називається вітром? (Вітер – це рух повітря)
- З яких газів складається повітря? ( Повітря складається з азоту,кисню, вуглекислого та інших газів)
- Яку користь приносить вітер людині?( Вітер приносить вологе повітря , з якого утворюються хмари ,з яких випадають дощі. Очищає повітря).
- В яких станах буває вода? ( В рідкому, твердому,газоподібному)
Робота в парах ( учень – учневі) Задають запитання один одному.
- Що називається гірськими породами?(Гірські породи – природні тіла, які знаходяться в глибинах Землі та на поверхні.)
- Що називається корисними копалинами ?( Усі гірські породи ,що використовуються людьми, називають корисними копалинами).
- Якими бувають корисні копалини?(Твердими , рідкими й газоподібними)
Природничий диктант Слайд 6.
Визначити правильні твердження Слайд 7(перевірка правильних тверджень)
Чи правильні вислови

ІІІ Мотивація навчання
- Подивіться навколо. Вулицею мчать машини. З чого виготовлені деталі до них?( З металу,який виплавляють із залізної руди.) Слайд 8
- А з чого виготовлені гума, бензин,пластмаси?( З нафти) Слайд 9
- Стоять житлові будинки. А що потрібно для їх будівництва?( Потрібні пісок, глина , вапно,щебінь ) Слайд 10
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, а ви вже здогадуєтеся , що ми будемо вивчати на уроці
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато нового про гірські породи -корисні копалини, з'ясуємо яке значення вони мають у природі, для людини, та як їх охороняти.
- Сьогодні до нас завітала консультант з організації «Довкілля». Довкілля - природне навколишнє середовище, сукупність усіх живих і неживих об'єктів, що зустрічаються у певному регіоні без впливу людини.
Консультант. Слайд 11
- Людська цивілізація досягла дуже високого рівня розвитку. І майже в будь-якій сфері життєдіяльності людини використовує запаси мінеральних ресурсів, які нам дарує природа. Багатства Землі потрібні для паливно-енергетичної промисловості, металургійної, машинобудівної, оборонної, хімічної, легкої промисловості і навіть харчової тощо.
- Корисні копалини залягають у землі на різній глибині, а можуть знаходитися і на поверхні. Для їх добування риють відкриті кар’єри, будують шахти, бурять свердловини.
- Але знайти корисні копалини в товщі землі не так легко. Родовища корисних копалин розподілені у землі нерівномірно. Їхніми пошуками займаються геологи. Геолог це спеціаліст по знаходженню корисних копалин
В Україні є понад 80 різних корисних копалин. Дякуємо за цікаву інформацію
Учитель.
- Уявімо себе геологами . Ми маємо знайти у нашій колекції відповідні корисні копалини які підготовив Пан Кріт.
Загадки від Пана Крота слайд 12
Вам потрібно відгадати і відшукати їх « У коморі корисних копалин»
Грію взимку я будови,
З мене паливо чудове,
Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисні речі,
Як пластмаси, гума, фарба,
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене? Я — ... (вугілля кам'яне). -- Слайд 13
Знайдіть його в нашій колекції
Дослід
- Розгляньте кам’яне вугілля. Скажіть тверде воно чи рідке? Визначте його колір. (Тверде )
- Понюхайте його. Чи має воно запах. (Без запаху)
- Спробуйте розламати вугілля. (Крихке)
- Я укину кам’яне вугілля у склянку з водою. Воно плаває чи опускається на дно? (Важке за воду)
- Розмішаю вугілля у воді. Воно розчиняється чи не розчиняється у воді? (Нерозчинне у воді.)
- Горить вугілля яскравим полум’ям, виділяє багато тепла.

Роблять з мене речовини:
Фарби, штучнії тканини,
Ліки і картон, пластмаси,
— Отже, справжнє я багатство.
Хоч у болоті народився,
Але й на полі знадобився,
Бо я ще й добриво чудове.
А ще — зігрію я будови,
Бо і на паливо згоджусь.
Чи впізнали, як я звусь? (Торф) Слайд14 Знайдіть його в нашій колекції

Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має,
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта) Слайд 15

Він завітав із-під землі
І по трубі забіг у хату
1 щоб жили ми у теплі
Він обігрів нам всі кімнати. (Природній газ) Слайд16
Ці корисні копалини відносять до паливних? .

На карті їх позначають так: слайд 17

Як добувають нафту і природний газ?(бурінням)
2. Зустрічається в природі,
Має шану у народі,
Тверда, бура чи червона,
Металічний має блиск.
І притягувати залізо
Вона має іще хист.
Метал з неї виплавляють
У шахтах, кар'єрах її добувають.
З неї у печах чавун виплавляють.
З нього ллють сталь,
Роблять речі сталеві,
Ну, а основа речей металевих
Буро-червона, важка і тверда
Це залізняк, чи... (залізна руда). Слайд 18
Відшукайте іх в нашій колекції
Рудні корисні копалини – це різні руди з яких виплавляють
метали. Залізна руда, мідна руда, алюмінієва руда Слайд 19
На карті їх позначають так:
Фізкультхвилинка.

Учитель.Сьогодні кожен з вас приготував для всіх загадку , а відгадку ви повинні відшукати в нашій колекції
1 учень. Це відомо для дитини: Глечики виготовляють з... (глини).Слайд 20
2 учень. З мене можна пам'ятник зробити,
Коли треба роздробити,
Я годжуся на бруківку,
Для спорудження домівки,
Я не мармур, не магніт,
А такий собі... (граніт). Слайд 21
3 учень. Без якої корисної копалини не може працювати жоден учитель? (Крейда) показати крейду

4 учень. Я родом з дна морського, природи я дитина
Від мармуру до крейди — це все моя родина,
Ми містим газ, від оцту пускаєм бульбашки
Потрібні в будівництві, усі ми —(вапняки)
Слайд 22
5 учень.
Мене ти побачиш на березі річки чи моря
Я дрібненький і сипучий (пісок) Слайд 23
6 учень.
Коли зламаєш руку ти,
Завжди врятує від біди.
І хоч у тебе настрій скис,
В лікарні вдягнуть швидко... (гіпс). Слайд 24
Відшукайте їх в нашій колекції
Учитель.Ці корисні копалини належать до будівельних. Слайд 23
На карті їх позначають так:
Надаю слово нашому консультанту
Консультант.Запаси корисних копалин у надрах Землі не обмежені. З кожним роком вони зменшуються, оскільки потреби людей постійно зростають. Із часом запаси можуть вичерпатися.
Чим більше ми знаємо про те, що нас оточує, тим краще ми можемо використовувати це і оберігати.
В нашій Дніпропетровській області є родовища залізної руди в Кривому розі.
А біля міста Павлоград знаходяться 10 шахт. На яких добувають кам’яне вугілля.

Робота з підручником «Знайди корисну інформацію зі статті в підручнику»
- Які корисні копалини належать до паливних?
- Для чого використовують рудні корисні копалини?
- Чому кухонна сіль належить до корисних копалин?
Робота з картою
- Знайдіть на карті України найбільші родовища кам’яного вугілля.
V.Підбиття підсумків. Рефлексія
- На які групи розподіляють усі корисні копалини?
- Наведіть приклади паливних корисних копалин. Що між ними спільного?
- Розкажіть ,які корисні копалини називають будівельними. Чому вони отримали таку назву?
- Подумайте і поясніть ,чому люди збирають металобрухт. Розкажіть ,як удома члени вашої родини економлять корисні копалини.
- Для чого вам знадобляться знання , отримані на сьогоднішньому уроці.
(Щоб берегти природні запаси.)
Чим більше ми знаємо про те, що нас оточує, тим краще ми можемо використовувати це і оберігати).
Робота в зошиті.

VI.Закріплення вивченого матеріалу
Індивідуальні картки

З’єднайте корисні копалини у потрібну групу: рудні,будівельні, паливні.
VII.Підсумок уроку
Оцінювання
Заповнимо нашу печеру скарбами
- На якому етапі уроку найцікавіше працювалось?
- Де ми витратили найбільше часу?
- Як би оцінили свої знання?

Дом.завдання – Підр. ст. 50 -51 Підготувати запитання і завдання від Матінки Природи.

Автор: 

Глушко Тетяна Василівна, вчитель початкових класів Жемчужненської СЗШ І-ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі