Урок:7 клас Історія України
Тема: Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха
Мета: ознайомити учнів з особливостями внутрішньої та зовнішньої політики Володимира Мономаха та правління його сина Мстислава,
розвивати вміння та навички аналізувати подій і явищ періоду, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки та хронологічну послідовність, складати характеристику історичних осіб,
виховувати інтерес до історії.
Обладнання: карта, атласи,короткометражний фільм «В. Мономах» (серія
Історія), схема.
Тип уроку: комбінований.
Перебіг уроку:
І. Актуалізація та корекція опорних знань.
- Хто прийшов до влади в києві після смерті Ярослава Мудрого?
- Якими були стосунки між Ярославичами?
- Як міжусобна Боротьба позначилася на становищі Київської Русі?
- Побудуйте логічний ланцюжок: «Міжусобна боротьба та її наслідки»
Міжусобиці
1097р. – Любецький з’їзд князів
ІІ. Мотивація. Повідомлення теми і плану.
Тема: Посилення великокнязівської влади за Володимира Мономаха
1) Утвердження Володимира Мономаха на київському столі, його державні заходи.
2) «Статут» Володимира Мономаха та «Повчання дітям».
3) Правління Мстислава Володимировича.
ІІІ. Сприймання та осмислення.
1) Розповідь.
Володимир Мономах князював спочатку у Чернігові, а потім став Переяславським князем. Його порівнюють з дідом – Ярославом Мудрим.
Демонстрація фільму. Завдання: - Коли та як В. Мономах посів київський стіл?
- Який напрямок його діяльності був важливим?
Повідомлення про В. Мономаха.
На основі прослуханого та тексту підручника заповнити таблицю:
Політика В. Мономаха (1113 – 1125р.р.)
Внутрішня Зовнішня
1. Поновив єдність Київської Русі
2. Зміцнив владу князя
3. Вніс зміни і доповнення до «Руської правди» - «Статут»
4. Залишив Заповіт «Повчання дітям» 1. Боротьба з половцями
( більше 80 походів).
2. Зміцнення кордонів.
3. Дипломатичні стосунки з європейськими країнамиє
2) Розповідь.
Ставши київським князем, Володимир Мономах вирішив внести до існуючих законів. Так з’явився «Статут» Володимира Мономаха - збірник законів, що врегулював правове становище міської бідноти та залежних селян на Русі, полегшив їх становище.
Наприкінці князювання Володимир Мономах, бахаючи передати власний життєвий досвід нащадкам, спробував описати свою політичну діяльність. Він складає «Повчання дітям» - 1117р.. Цей твір став його заповітом.
Робота з документом (додається).
Запитання: - Що заповідав В. Мономах дітям?
3) Повідомлення про Мстислава Володимировича.(учень)
Самостійна робота в парах.
Завдання: - За повідомленням і текстом підручника заповнити таблицю:
Політика Мстислава Великого (1125 – 1132р.р.)
Внутрішня Зовнішня
1. Продовжив справу Володимира Мономаха
2. Тримав у покорі князів 1. Продовжив боротьбу з половцями
ІV. Систематизація та узагальнення.
Бесіда: - Чи погоджуєтесь ви з оцінкою князя Володимира як видатного полководця і державного діяча свого часу?
- Впізнай особу за описом (додається)
Князював він справедливо,
Був розумним і сміливим,
Землі всі в руках зібрав,
Край він свій обороняв.
Взяв в полон вояк багато
Й на країну працювати
Долучив чужих князів,
Коли сам на троні сів.
Праці князь цей не цурався,
За убогих заступався,
Князював дванадцять років
Й край зробив собі нівроку
І щасливим, і багатим,
Розквітала кожна хата.
Слава йшла про нього всюди,
Поважали його люди,
А від цісаря гонець
Золотий прислав вінець.
Щоб не було зрад і сліз,
Всіх князів зібрав на з’їзд
Й залишив на згадку нам
«Поученіє синам».
V. Підсумок. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний текст підручника, підготувати повідомлення про Київське та Чернігівське князівства.