Користувацький вхід

Ядерна модель атома

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок №54
Тема уроку : Ядерна мо¬дель атома
Мета уроку: збагатити знання учнів з історії дослі¬джень будови атома. Розкрити шляхи ви¬ходу з кризи класич¬ної фізики введенням квантових постулатів Бора.
Тип уроку:урок вивчення нового мате¬ріалу.
Методи та прийоми навчання:словесний (бесіда, лекція), бліц опитування.
КМЗ: забезпечення уроку:відео «Досліди Е. Резерфорда», «Дослід Франка та Герца», « Квантові постулати Н.Бора», презентація «Атом і атомне ядро».
Хід уроку
І. Організаційний момент (перевірка наявності учнів на уроці, чергових, готовності учнів до уроку)
IІ. Аналіз результатів контрольної роботи.
IIІ.Актуалізація знань та умінь
• Які моделі будови атома вам відомі?
• Які недоліки мала модель атома Томсона?
IV. Вивчення нового матеріалу
►► План вивчення нової теми
• Модель атома Томсона.
• Схема дослідів Резерфорда та їх результати.
• Планетарна модель атома.
• Суперечності в моделі атома Резерфорда з точки зору класичної електродинаміки.
• Квантові постулати Н. Бора.
►► Опорний конспект
1911 рік (Нобелівська премія з хімії) «…відтепер мені відомо, який вигляд має атом»

Мета досліду: дослідити будову атома
Ідея досліду: розсіювання α-частинок під час проходження тонких шарів речовини

Результати досліду
• Більшість α-частинок не відхиляється від початкового напрямку руху
• Незначна кількість α-частинок відхиляється від початкового напрямку руху на невеликі кути
• Незначна кількість α-частинок практично відкинута назад
Пояснення результатів досліду
• В атомі багато порожнин
• Відхилення α-частинок обумовлено кулонівською взаємодією з атомним ядром, у якому сконцентрований позитивний заряд та значна маса
• Ударяючись об ядро,ά-частинка практично відкидається назад
Планетарна модель атома
• Атом, загалом, електрично-нейтральний
• У центрі атома перебуває позитивне ядро, у якому сконцентрована практично вся маса атома
• Розміри ядра набагато менші від розмірів атома
• На значній відстані від ядра обертаються електрони
Постулати Бора
(1913 рік), (1922 рік – Нобелівська премія з фізики) Експериментальне підтвердження постулатів – досліди Франка та Герца (1914 р.)

І. Атомна система може перебувати в стаціонарних станах, кожному з яких відповідає певна енергія. У стаціонарному стані атом не поглинає та не випромінює енергію.

ІІ. Під час переходу атома зі стаціонарного стану з більшою енергією Еn в стаціонарний стан з меншою енергією Еk випромінюється фотон з енергією
Е = Еn – Еk. У разі поглинання атомом фотона з такою самою енергією відбувається зворотний перехід

Енергетичні рівні атома водню
5----------------------------------------------------------------------------------------
4----------------------------------------------------------------------------------------

3----------------------------------------------------------------------------------------

2----------------------------------------------------------------------------------------

1----------------------------------------------------------------------------------------
Серія Лаймана Серія БальмераСерія Пашена
ультрафіолетове видиме світло та Бреккета
випромінювання інфрачервоне
випромінювання

V. Закріплення вивченого матеріалу.
Бліц опитування.
1.Чому виникли труднощі у класичному поясненні ядерної моделі атома?
У чому вони виявилися?
2.Чому постулати Бора вважаються квантовими?
3.Які дослідні факти підтверджують справедливість квантових постулатів Бора?
4.У чому полягає суть досліду Д. Франка і Г. Герца?
Яке значення мають квантові постулати Бора для сучасної фізики?
VІ. Підсумок уроку.
Рефлексія.
• Які нові поняття потрібно запам’ятати?
• Які нові залежності потрібно запам’ятати?
• Як нові формули потрібно запам’ятати?
VІІ. Домашнє завдання: §75-78,конспект
►► Додаткове завдання
• Знайдіть інформацію про відкриття електрона

Автор: 

Вербицька Світлана Іванівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі