ПЛАН-КОНСПЕКТ
ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»
З УЧНЯМИ 10 КЛАСІВ
РОЗДІЛ: Військово-медична підготовка
Урок № 28: Перша медична допомога при ураження зброєю масового ураження.
Мета:
- сформувати знання про медичний захист, його мету, навести класифікацію засобів медичного захисту;
- ознайомити учнів з заходами першої медичної допомоги при ураженні зброєю масового ураження;
- вчити правильно використовувати Аптечку Індивідуальну та Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8;
- сприяти вихованню організованості та морально-вольових якостей учнів
Навчальні питання:
1. Поняття «Медичний Захист», його засоби;
2. Призначення і склад Аптечки індивідуальної (АІ-2);
3. Призначення Індивідуального протихімічного пакету ІПП-8;
4. Колективні засоби медичного захисту;
Учні мають знати:
- Поняття «Медичний захист», індивідуальні та колективні засоби медичного захисту, призначення і склад, порядок застосування АІ-2 та ІПП-8
Учні повинні вміти:
- Правильно і чітко використовувати Аптечку Індивідуальну АІ-2 та Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8, вміти надати першу медичну допомогу при застосуванні зброї масового ураження
Учні повинні засвоїти терміни і поняття:
- Медичний захист, Аптечка індивідуальна АІ-2, Індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8, індивідуальні та колективні засоби медичного захисту
Місце заняття: кабінет Захисту Вітчизни.
Час: 45 хвилин.
Метод проведення уроку: розповідь, бесіда, словесно-практичний.
Обладнання і література:
Бака М.М. «Захист Вітчизни», підручник для 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, К.: Вежа, 2006р.
Гудима А.А. «Захист Вітчизни», підручник для учнів 11 класу, Т.: Астон, 2011 р.
Міжпредметні зв’язки: хімія, біологія,основи правознавства.
Структура уроку
І. Організаційний момент – 10 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів – 10 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв.
IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
V. Закріплення нових знань та умінь учнів – 2 хв.
VI. Підсумок уроку – 1 хв.
VII. Домашнє завдання – 1 хв.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент – 10 хв.
1. Вишикувати учнів в одну шеренгу за зростом, зробити перекличку за списком.
2. Перевірка зовнішнього стройового вигляду учнів, усунення помилок.
3. Здача рапорту командиром відділення вчителю Захисту Вітчизни,
4. Виконання основних стройових команд: «Ставай», «Рівняйсь», «Струнко», «Вільно», «В дві шеренги шикуйсь»…
5. Повідомлення теми, мети та порядку вивчення навчального матеріалу.
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів – 10 хв.
Питання для перевірки:
- Які основні завдання поста радіаційного та хімічного спостереження?
- Розкажіть про організацію цивільного захисту в школі;
- Які мета і завдання Дня цивільної оборони в навчальних закладах?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності – 1 хв.
Серед заходів першої медичної допомоги є такі, які проводяться у разі виникнення радіаційної, хімічної або бактеріологічної небезпеки (радіаційна або хімічна техногенна аварія, значне розповсюдження особливо небезпечної інфекції чи застосування противником зброї масового ураження. Ці заходи називаються заходами медичного захисту, і вміти ними правильно користуватися та надавати медичну допомогу повинен вміти кожен з нас.
IV. Вивчення нового матеріалу – 20 хв.
1. Поняття «Медичний захист», його засоби
Медичний захист є складовою частиною комплексу медичних заходів цивільного захисту. Його мета – на основі прогнозування можливої небезпеки для здоров’я людей попередити або послабити дію факторів ураження на них іонізуючого випромінювання, отруйних речовин й біологічних засобів. Засоби медичного захисту призначені для профілактики і надання допомоги населенню, що постраждало від надзвичайних ситуацій. За їх допомогою можна врятувати життя людей, повністю попередити або значно знизити дію факторів ураження.
Засоби медичного захисту можна поділити на:
А) індивідуальні – ті, які мають бути в кожної людини (аптечка індивідуальна АІ-2, індивідуальний протихімічний пакет ІПП-8., перев’язувальний пакет індивідуальний ППІ;
Б) колективні – ті, якими укомплектовані медичні заклади для надання медичної допомоги населенню певного регіону.
2. Призначення і склад Аптечки Індивідуальної (АІ-2).
АІ-2 призначена для надання само- і взаємодопомоги при пораненнях та опіках (для зняття болю), попередження або ослаблення ураження радіоактивними, сильнодіючими отруйними речовинами (СДОР), а також для попередження інфекційних хвороб.
Гніздо №1 – протибольовий засіб (промедол) міститься в шприц-тюбику. Застосовується при переломах кісток, великих ранах і опіках;
Гніздо №2 – засіб для попередження отруєння фосфорорганічними отруйними речовинами – антидот (тарен), 6 пігулок по 0,3 г. В умоваз загрози отруєння приймають 1 таблетку, а потім надягають протигаз. При появі і наростанні ознак отруєння слід приймати ще одну пігулку;
Гніздо №3 – протибактеріальний засіб №2 (сульфадиметоксин) 15 пігулок. Засіб слід використовувати при шлунково-кишкових розладах, що виникають після радіаційного ураження. В першу добу приймають 7 пігулок одноразово, а в подальші дві доби – по 4 пігулки;
Гніздо №4 – радіозахисний засіб №1 (цистамін), 12 пігулок. Приймають профілактично при загрозі радіаційного ураження, 6 пігулок одразу. Повторний прийом допускається через 4-5 годин;
Гніздо № 5 – протибактеріальний засіб №1 – антибіотик широкого спектру дії (хлортетрацикліна гідрохлорид), 10 пігулок. Приймають як засіб екстреної профілактики при загрозі зараження бактерійними засобами, а також при пораненнях та опіках. Спочатку приймають вміст одного пенала , а потім через 6 годин – вміст іншого пенала;
Гніздо № 6 – радіозахисний засіб № 2 (йодид калію), 10 пігулок. Препарат слід приймати по одній пігулці щодня після аварії протягом 10 діб;
Гніздо № 7 – проти блювотний засіб (етаперазін), 5 пігулок. Приймається по одній пігулці при мозковій травмі, а також відразу після радіоактивного ураження з метою попередження блювоти.
3. Призначення Індивідуального протихімічного пакету ІПП-8.
ІПП-8 призначений для знезараження отруйних речовин у вигляді крапель, що потрапили на тіло і одяг людини, на засоби індивідуального захисту та інші предмети.
ІПП-8 складається з плоского скляного флакона місткістю 125-135 мл, заповненого дегазуючим розчином і 4 ватно-марлевих тампонів. Пакет знаходиться в поліетиленовому мішку.
При користуванні необхідно розкрити оболонку пакету, витягнути флакон і тампони, відгвинтити корок і вмістом флакона рясно змочити тампон. Змоченим тампоном ретельно протерти підозрілі на зараження відкриті ділянки шкіри і шолом-маску протигаза. Знову змочити тампон і протерти ним краї коміра і манжети, прилеглі до шкіри.
Необхідно пам’ятати, що рідина пакету отруйна і небезпечна для очей. Тому шкіру навколо очей слід обтирати сухим тампоном і промивати чистою водою або 2% розчином соди.. Обробка за допомогою ІПП-8 не виключає необхідності проведення надалі повної санітарної обробки людей і знезараження одягу, взуття і засобів індивідуального захисту.
4. Колективні засоби медичного захисту.
До колективних засобів медичного захисту належать:
А) радіозахисні препарати, які призначені для профілактики уражень йонізуючими випромінюваннями і послаблення проявів променевої хвороби (радіопротектори);
Б0 засоби захисту від дії отруйних речовин – антидоти, які використовуються для профілактики людей від ураження отруйними речовинами;
В) протибактеріальні і противірусні засоби (антибіотики, вакцини, сироватки тощо) – засоби профілактики інфекційних захворювань.
До заходів першої медичної допомоги входять:
А) негайне одягання протигаза всіма особами, які перебувають на зараженій території;
Б) використання антидотів (протиотрут)
В) штучна вентиляція легень при припиненні дихання без зняття засобів індивідуального захисту;
Г) вивезення уражених із зони зараження в найкоротші терміни.
V. Закріплення нових знань та умінь учнів – 2 хв.
- Що таке медичний захист, яка його мета?
- Наведіть класифікацію засобів медичного захисту;
- Перерахуйте заходи першої медичної допомоги при уражені бойовим отруйними речовинами;ї
- Розкажіть про призначення та склад Аптечки Індивідуальної АІ-2;
- Розкажіть про використання Індивідуального протихімічного пакету ІПП-8
VІ. Підсумок уроку – 1 хв.
1.Нагадую тему уроку, ступень досягнення поставлених цілей;
2.Звертаю увагу учнів на записи в зошиті по даній темі;
3. Бесіда про практичне значення та можливе застосування знань даної теми в повсякденному житті.
VІІ. Домашнє завдання – 1 хв.
Опрацювати матеріал підручника Гудими А.А. «Захист Вітчизни», вміщений на сторінках 134-146, дати відповіді на запитання (ст. 147)
Вчитель предмету «Захист Вітчизни» – Водоп’ян М.В.