Користувацький вхід

. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників у повісті І.Франка «Захар Беркут».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок 2
Тема. Змалювання героїчної боротьби русичів проти монголо-татарських нападників у повісті І.Франка «Захар Беркут».
Мета уроку.
Навчальна: розглянути й опрацювати, як у творі зображується героїчна боротьба русичів проти монгольських нападників;
розвиваюча: розвивати логічне та творче мислення, увагу,спостережливість, вміння узагальнювати і робити ґрунтовні висновки, давати розгорнуту відповідь на поставлені запитання; формувати активну громадянську позицію, життєву та соціальну компетентність, культуру роботи в малих групах, кругозір, світогляд;
виховна: виховувати почуття любові до рідного краю, почуття гордості за наших предків, які мужньо обороняли руські землі від зовнішніх ворогів; зацікавлювати учнів нашим історичним минулим.
Обладнання: портрет І.Франка, окреме видання повісті «Захар Беркут», світлини карпатських пейзажів, карта України, малюнки учнів на тему: «Краєвиди Тухольщини», застосування ІКТ
Теорія літератури: сюжет, опис.
Тип уроку: комбінований.
За рідний край і життя віддай.
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Підготовка учнів до роботи, мотивація навчальної діяльності, включення в діловий ритм.
Робота з епіграфом уроку. Чому так говорить народна мудрість? Віддати життя за рідний край може далеко не кожний , так може вчинити справжній патріот, герой. Що таке героїзм? (Героїзм — здійснення видатних за своїм суспільним значенням дій, які відповідають інтересам народних мас і вимагають від людини особистої мужності, стійкості, готовності до самопожертви) Які героїчні вчинки вам відомі?В чому, на ваш погляд, виявився героїзм тухольців? Доведіть, що захист рідної землі — це священний обов’язок кожного. (Використання презентації до 2 уроку електронного конструктора)
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Відповідь на тестові завдання до І та ІІ розділу (підготовлені учнями) або бесіда:
1. Дe i кoли вiдбyвaютьcя пoдiї, oпиcaнi y твopi?
2. Хтo xoтiв зaвoлoдiти зeмлями Тyxлi, як вiдпoвiлa нa цe гpомaдa?
3. 3 якими пepcoнaжaми зycтpiчaємocя y пoвicтi?
4. Якими пocтaють пepeд вaми Мaкcим та Миpocлaвa пiд чac пepшoгo знaйoмcтвa з ними?
5. Зaчитaйтe oпиc дивoвижнoї «кaм’янoї бpaми». Рoзкaжiть пpo cвятий кaмiнь Стopoж.
6. Щo вiдпoвiв нa цi cлoвa Тyrаpy Вoвкy Мaкcим: «Еx, вce y вac вaшe, вce y вac cвятe, вce y вac тyxoльcькe. Нeмoв-тo noзa вaшoю Тyxoльщинoю вжe й cвiтa нeмaє»?
7. Кoмy нaлeжaть cлoвa: «Дoля, звичaйнo, тиx нaйвищe пiднocить, кoгo дyмaє нaйнижчe зiпxнyти». Пpo кoгo вoни? Як xapaктepизyє цeй виcлiв Мaкcим?
8. Кoгo тyxoльцi нaйбiльшe пoвaжaли i чoмy? Чи мaв Зaxap Бepкyт влaдy нaд гpoмaдoю?
Прегляд уривку із фільму «Захар Беркут»
Запитання за змістом ІІІ- ІV розділів
9. Що вирішила на копних зборах тухольська громада?
10. Куди пішов Тугар Вовк після сварки з тухольцями?
11. Що розказав боярин монгольським воєначальникам?
12. Яким «дивним порядкам» на Русі дивується Пета?
ІV. Сприймання й засвоєння учнями нового матеріалу.
1. Виразне читання уривків. V розділ від слів: «Ось і наступив другий відділ монгольської здолини…» до слів: «Лиш сього (показав на Максима ) не тикайте» та від слів: « А тим часо монголи готовили вже коней…» до кінця розділу.
Читання VІ розділу
2. Обмін враженнями щодо прочитаного, виділення головних епізодів.
Теорія літератури. Сюжет - послідовність і зв’язок опису подій у творах художньої літератури. Складові частини сюжету VI poздiлу
3. Аналіз VI poздiлy за питаннями, які записані на дошці:
1. План Захара Беркута, його суть.
2. Зачитайте пейзаж, змальований в цьому розділі, яке його значення? Теорія літератури. (Пповторимо, що таке опис.)
3. Спалення монголами Тухлі. Як сприймають пожежу тухольці?
4. Рольова гра «Перевтілення».
Докладний переказ уривків від імені Максима і Мирослави про їхнє перебування у ворожому стані (мета завдання: передати внутрішній стан героїв, їхні думки і переживання, розпач, біль, страждання).
Бесіда за питаннями.
Що найбільше гнітило героїв у ворожому таборі?
Як кожен з персонажів намагається боротися з ворогом?
Які риси характеру виявляють Максим і Мирослава, перебуваючи у полоні?
5. Вікторина.
1. Що дивного сталося з Захаром Беркутом?
2. Від кого дізналися русичі про напад монголів?
3. У чому вбачав З. Беркут призначення тухольців у боротьбі з монголами?
4. Як назвали тухольці Мирославу, коли та зненацька приїхала до них у вивернутому монгольському кожусі?
5. Що запропонував Максим для перемоги над ворогом?
6. Якою була реакція Бурунди, коли монгольське військо прийшло до спустошеного тухольського села?
7. Яким чином тухольці почали атаку на ворога?
8. Чим займався З. Беркут під час побоїща?
9. Що наказав Бурунда своєму війську перед спочинком?
10. Який подарунок Пета обіцяв Т. Вовку у разі перемоги татар?
11. Через що Максим назвав Мирославу не дочкою Т. Вовка, а духом Сторожа?
12. Що запропонувала Мирослава для звільнення Максима?
V. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Хай герої займуть своє місце»
Позитивні. Негативні. Ті, у кого позитивне бореться з негативним.
VІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Рефлексія настрою.
Самооцінка та взаємооцінка.
VІІІ. Домашнє завдання.
Читати, переказувати 7-8 розділи повісті, намалювати портрети Максима, Мирослави, підібрати цитати до їх характеристики.

Автор: 

Гончар Зоя Олександрівна, учитель української мови та літератури Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі