Користувацький вхід

Тема: Дарунок осені – гриби. Різноманітність грибів. Правила їх збору. Перша допомога при отруєнні

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Мета: ознайомити гуртківців з різноманітністю грибів в природі, розглянути будову шапкових грибів, з’ясувати її особливості, навчити вихованців розрізняти їстівні гриби від отруйних, правильно збирати гриби, вміти пояснювати відмінності та знаходити спільні риси грибів з рослинами і тваринами; розвивати логічне мислення, п’янять, увагу, інтерес до особливого царства «Гриби», виховувати бережливе ставлення до царства грибів, до рідного краю, рослин, любов до природи, повагу до думки іншого.
Обладнання: зображення грибів, таблиці, схема «Будова гриба».
Тип заняття: комбіноване;
Форма заняття: фронтально-групова.

Хід заняття
І. Організаційний момент.
Створення емоційного настрою
Пролунав дзвінок,
Починаємо гурток,
Працюй наполегливо.
Швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка
Не втратилась марно.
Перевірка присутніх та готовність гуртківців до заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань
Використання елементів ейдетики
- Як змінилася погода?
- Назвіть Царства живої природи.
Підніміть ліву руку перед собою. Правою рукою візьміться за вказівний палець лівої – нехай він символізує царство Рослини. Уявіть свою улюблену квітку, яка виросла і зацвіла на вашому вказівному пальці.
Середній палець буде уособлювати царство Тварини. Уявіть, як на нього стрибнула улюблена тварина і «говорить» до вас.
А зараз візьміться за безіменний палець. Нехай він представляє царство Гриби. Уявіть, що цей палець перетворився на гриб (опеньок, білий чи будь-який інший).
Потім торкніться до мізинця. Він найменший і тому символізуватиме мікроорганізми (бактерії), які входять до царства Дроб’янки.
Залишився великий палець – направлений убік від інших. Нехай він позначає царство Віруси – неклітинні форми життя.
Щоб краще запам’ятати цю інформацію, складіть кулак і побачите, що чотири пальці, які символізують царства Рослини, Тварини, Гриби, Дроб’янки, тримаються разом – це будуть організми клітинної будови, а великий палець, який символізує царство Віруси – лише торкається зверху, бо віруси мають неклітинну будову.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми заняття
Отже, сьогодні на занятті ми розглянемо загальну характеристику царства Гриби, і з’ясуємо, чому ці організми виділили в окреме царство та чи безпечні вони для здоров’я людей.
Ігрове завдання. Робота в групах
Учні діляться на 2 групи і кожна група отримує завдання: Назвіть відомі вам гриби. Пригадайте загадки, приказки і прикмети, пов’язані з грибами. (Час підготовки — 10 хвилин). Після цього кожна група доповідає про результати своєї роботи. Перемагає група, яка змогла пригадати найбільшу кількість прикладів.

V. Вивчення нового матеріалу
Інтерактивна вправа «Гронування».
- Що вам відомо про гриби? (Гуртківці висловлюють усе, що їм відомо про гриби).
Робота з висловом
- Давайте поміркуємо, а що означає вислів: «Людина без знань однаково, що гриб: хоч на вигляд і міцний, а за землю погано тримається»
(Китайська мудрість)
Гуртківці висловлюють власні думки
Розповідь вчителя, демонстрування малюнків грибів
Гриби – одна з найбільших груп організмів до неї належать близько 100 тисяч описаних ученими видів. Розміри грибів різні від одноклітинних дріжджів до величезних «поганок». Гриби населяють різноманітні середовища існування – у воді та на суші. Гриби поселяються на продуктах харчування, і в організмах тварин і людини, тобто є паразитами. Крім того, що вони виконують особливу роль у біосфері, їх широко застосовує людина для медичних і господарських потреб.
Пояснення керівника з елементами бесіди
Гриби мають усі ознаки живих організмів. Вони дихають, живляться, ростуть, розмножуються і помирають. Однак гриби — особливі живі організми, відрізняються і від рослин, і від тварин.
- Ви знаєте шапкові гриби? Збирали їх раніше?
Розгляд будови шапкового гриба за схемою
Тіло шапкового гриба складається із шапки, і грибниці.
Грибниця знаходиться в ґрунті. Вона схожа на тонкі розгалужені білі нитки. Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.
А грибниця – як рослина,
І гриби – її плоди,
Ніби вишеньки на вишні,
Пам’ятай про це завжди.
А якщо якийсь незграба
Гриб зірве якось не так,
То загине вся грибниця,
Не залишить навіть знак.
І грибочків на цім місці
Вже не буде! (Ну хоч плач!)
Отож, думай, любий друже,
Чи грибник ти, чи палач.
(М. Зазуля)
Розмножуються гриби спорами і частинами грибниці.
Цвіль і дріжджі — це також гриби.
Серед грибів є й такі, що викликають тяжкі хвороби в рослин, тварин і людей.
Робота з робочими зошитами
Гуртківці замальовують будову гриба в робочі зошити.
- Давайте всі разом з’ясуємо спільні і відмінні риси між грибами, рослинами і тваринами.
Спільні риси рослин, грибів і тварин: мають клітинну будову, еукаріоти, спільні життєві процеси - розмноження, обмін речовин, ріст, розвиток, рух, дихання, живлення, мають спільне середовище життя.
Відмінності тварин від рослин: в клітинах тварин відсутні хлоропласти й вакуоля, клітинна оболонка, більшість здатні до активного руху, мають обмежений ріст і складну поведінку, гетеротрофний спосіб живлення.
Спільні риси грибів і тварин: мають органічні речовини – хітин, сечовину, запасають глікоген, гетеротрофний спосіб живлення, хлорофіл відсутній.
Відмінності тварин від грибів: мають тонку еластичну оболонку поверх клітинної стінки – глікокалікс, обмежений ріст, активний рух.
Фізкультхвилинка
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понагинались
І здоровими зостались.
Заочна подорож. Проведення ігор
Сьогодні ми на занятті з вами відправимося у заочну подорож за збором грибів.
- Чи знаєте ви де ростуть гриби?
- Які гриби вам відомі?
Пограймо у гру «Кращий грибник класу»
Розбіглися по полянці
Мухомори і поганки.
Щоб з шляху тебе звести
І від білих відвести.
Там, де сонечко пригріло
Затриматись можна сміло
Отже, тут сім’я маслят,
Чи лисички тут стоять
А між голками в ялинці
Хтось сховався на одинці
В темній шапочці на бік
Сидить тихо боровик
А десь поруч є сімейка
Ніжки в них такі тоненькі,
А голівоньки кругленькі,
Заховались біля пня
І кричать це я! Це я!
Правда ви нас відгадали,
Ми опеньки ви це знали!
- Давайте визначимо хто був найуважнішим? Де потрібно шукати гриби?
- Які з цих грибів вам доводилось збирати?
У лісі ростуть не тільки їстівні гриби, але і отруйні, які саме, зараз ми з вами дізнаємось.
Гра «Плутанка букв»
Клас ділиться на дві групи. Кожній групі роздається своя картка. На картці у квадраті написані букви, із них необхідно скласти слово, і тоді ми дізнаємося, які гриби ви збирали.
мхуормо бдлаі пнокага
Хто перший відгадав назву гриба, той читає слово і розповідає, що він знає про цей гриб.
Відгадування загадок
- А давайте зараз ми з вами познайомимося з отруйними грибами, щоб дізнатися, з якими саме, послухайте загадки:
1. Красень гриб цей хоч куди,
Та у руки не бери!
Кожна муха його знає,
Як побачить – геть втікає. (Мухмор)
2. У лісі, полі, біля ганку – скрізь росте бліда…(Поганка)
3. Ці стрункі грибочки
Зайняли пеньочки.
Шапки в них кругленькі,
Кличуть їх… (Опеньки)
Пояснення
Мухомор, смертельно отруйний гриб. Відваром з нього з додаванням цукру отруюють мух. З мухомора також виготовляють препарат, який застосовують при спазмах судин. Але це можуть робити тільки лікарі, людям, які не знають цього потрібно бути дуже обережними. Гриб дуже отруйний!
Я мухомор, я людомор
Червоний, наче помідор
Кашкет цяцькований розлогий,
А сам стрункий і довгоногий
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого
Та я отруйний, пам’ятай,
Мене побачиш – обминай.
Також одним з найотрутніших грибів є бліда поганка.
Серед грибів є дуже небезпечний,
Про нього знати все є цілком доречно,
Адже цей гриб на хамелеона схожий,
Хоча його минає всяк прохожий.
Проте людина недосвідчена, так часто,
Помилки допускає і це страшно…
Одні його приймають за печерицю,
За сироїжку-зеленушку інші, як водиться,
А гриб цей є бліда поганка -
В корзину не беріть ні ввечері, ні ранком
Поганок багато після дощу. Від усіх грибів він відрізняється дивним блідим забарвленням, і на шапочці білі плями, а на ніжці воротничок.
Сірчато-жовтий несправжній опеньок – це досить поширений різновид отруйних грибів, які зустрічаються в осінній період по всій території України. Неїстівні опеньки від їстівних можна відрізнити тільки за кольором пластинок, які розташовуються ближче до капелюшку. У їстівних забарвлення пластинок - спокійно-кремове або коричневе на пізній стадії розвитку гриба, в отруйних – яскраво-жовте або ж чорне.
Запам’ятайте їх. Ці гриби для людини небезпечні!
Не дивлячись на це не можна їх знищувати. Отруйні гриби лікують деяких тварини.
Цікаві факти про гриби
Гуртківці зачитують раніше підготовлені повідомлення про гриби, розглядають ілюстрації.
Розповідь з елементами бесіди
- Як ви гадаєте, яку роль мають гриби для природи та для життя людини?
Гриби відіграють важливу роль у природі. Основне їхнє призначення – це руйнування й розкладання органічних решток.
Важлива роль грибів в утворенні симбіозу із вищими рослинами та водоростями. Більше 80% судинних рослин пов’язані з грибами кореневою системою, що покращує їхнє ґрунтове живлення.
Плодові тіла шапкових грибів є кормом для багатьох тварин.
Не менш важливе значення грибів і в житті людини. Дріжджові гриби вона використовує у хлібопекарській промисловості, для виробництва пива, вина, спирту, сирів. Кормові дріжджі вирощують на соломі, відходах деревини і разом з комбікормами згодовують тваринам.
Їстівні гриби є харчовим продуктом.
Деякі гриби використовують у медицині. Пеніцил для отримання антибіотиків, чагу – відвар для лікування виразкової хвороби, гастритів, злоякісних пухлинах, пивні дріжджі як джерело вітамінів.
Гриби мають і негативне значення для людини. Так сапротрофні гриби псують харчові продукти, руйнують дерев’яні будівлі, шпали, книги. Гриби можуть спричиняти різні хвороби рослин, тварин, людини. Вживання отруйних грибів може призвести до смерті.
Розповідь з елементами бесіди
Симптоми отруєння грибами.
Розрізняють чотири групи симптомів отруєння людей грибами, а саме:
Перша група – отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блювання, іноді розлад шлунку.
Друга група – отруєння блідою поганкою із близькими до неї видами грибів, виявляється через 8-24 години, з’являються раптові болі у животі, блювання, слабкість, зниження температури, висока ймовірність смертельних наслідків.
Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хв. Через 6 годин з’являються нудота, блювання, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.
Четверта група – отруєння опеньками-несправжніми і чортовим грибом та отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні.
- Як ви гадаєте, яку першу допомогу потрібно надати людині, яка отруїлася грибами?
Перша допомога
Якщо з'явилися перші ознаки отруєння грибами, слід терміново вжити необхідні заходи.
Промити потерпілому шлунок, для чого дають йому випити розчин харчової соди (чайна ложка соди на півлітра води) або розчин марганцевокислого калію блідо-рожевого кольору, потім слід викликати блювоту, натиснувши на корінь язика держаком ложки, промивання повторити два-три рази. Це допоможе видалити з шлунка рештки грибів і значну частину отрути і тим самим зменшити її всмоктування у кров. Якщо після промивання шлунку ознаки отруєння зберігаються, необхідно звернутися до лікаря.
В тих випадках, коли у хворого різка слабкість, невпинна блювота, затьмарення свідомості, необхідно терміново викликати «швидку допомогу» і обов'язково пояснити, що людина отруїлася грибами. До хворого буде направлена спеціальна бригада, яка надасть необхідну допомогу. До прибуття «швидкої допомоги» покласти потерпілого на бік, щоб під час блювоти шлунковий вміст не затікав в дихальні шляхи. Порожнину рота постаратися очистити бинтом, намотаним на держак ложки. До прибуття «швидкої допомоги» не залишати хворого одного.
VІ. Узагальнення вивченого матеріалу.
Метод «Мікрофон»
- Давайте згадаємо, про що ми сьогодні з вами говорили на занятті.
Методичний прийом «Путанка»
- У нас розсипались картинки з отруйними і їстівними грибами. Давайте зберемо їх по групам. Гуртківці складають.

VІІ. Підсумок заняття.
1. Які гриби вам відомі?
2. Назвіть спільні і відміні риси між грибами, рослинами і тваринами?
3. Назвіть їстівні гриби?
4. Назвіть отруйні гриби?
5. Для чого потрібні людині гриби?
6. Як правильно потрібно збирати їх?
7.Розгадайте загадку
По стежинці лісовій
Біжить півень Кукурій
Він кричить: Ку-ку-рі-ку !
Честь і слава грибнику.
Я наповнив кошик свій
І біжу курник мерщій
Дорікають йому все ж:
Всі ж гриби ти розтрясеш
Й насправді, гляньте, що сталось –
Всі гриби перемішались:
Бо- ви-мас-під-оп-че-ки-ки
Ки-сич-ли-під - ре - бе- лю-ки
Ро-їж-сич-о-ни-ень-ки
Си-зни-ро-не-ри-ці-ки-ки.
Відповідь: Боровики, Маслюки, Підосичники, Опеньки, Підберезники, , Лисички, Сироїжки, печериці.

VІІІ. Домашнє завдання: Скласти невеличке оповідання про гриби

Автор: 

Гавінська Наталія Вікторівна, керівник гуртків екологічного напрямку Комунального закладу "Новопразького будинку дитячої та юнацької творчості Олександрійського району"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі