Урок
Тема. Словотвір як розділ мовознавства. Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення.
Мета:дати учням поняття про словотвір як розділ науки про мову,ознайомити з основними способами словотворення, формувати вміння змінювати й утворювати нові слова, розвивати мислення, увагу, пам’ять, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: таблиця, портрет В.Симоненка, презентація.
Тип : урок засвоєння нових знань.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Ось вже дзвоник пролунав
6 клас за парти став
Станьте рівно,як годиться
Чи все на парті - подивіться
Дружно назад озирніться
Мило гостем посміхніться,привітайтесь
Додалося Вам охоти?
То ж, приступим до роботи.
Запишіть число і класна робота
II. Актуалізація знань учнів
1) Бесіда
- Які розділи мовознавства Ви знаєте?
- Які частини слова є значущими?
- Що таке корінь?
- Префікс?
- Суфікс?
- Яка частина слова називається основою?
- Розгляньте позначення, перемалюйте їх у зошит і біля кожного напишіть, яку частину слова воно позначає.
2) Що ви очікуєте від уроку ? Подумайте й закінчіть речення :
Від уроку я очікую …
Наш урок буде …
На уроці ми будемо …
Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий, творчий продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.
1)Робота с текстом
Прочитайте текст, визначте його тему і головну думку, тип стиль мовлення, дайте заголовок .
Батьківщина – Україна!
Кожна нація і народ створили десятки тисяч слів. Одні з них звучать вагомо й живуть довго, інші з часом стираються, темніють, як мідяки, і щезають із пам’яті людської. Але є слова, які можуть зникнути тільки тоді, коли зникне сам народ, що створив їх. До таких належать прекрасні слова : Батьківщина, Україна, вони вічні, як вічний народ. За ними стоїть весь світ. Ніжні й сердечні слова говоримо ми про Україну. Для багатьох вона ставала мукою,за Україну віддавали життя кращі її сини. У часи національного гніту Україна ставала сумлінням кращих умів, тих, хто боровся за честь своєї Вітчизни,хто йшов за неї до тюрем і заслань.
( 104 слова) (За В.Симоненком)
2) Випишіть виділені слова й розберіть їх за будовою. (Робота біля дошки)
Батьківщина
Створили
Віддавали
Національний
Як Ви вважаєте, для чого ми повторили цей матеріал ?
III. Повідомлення теми, мети уроку
Україно! Ти для мене диво!
В.Симоненко
Сьогодні на уроці ми розглянемо розділ «Словотвір». На цю тему нам відведено 6 уроків. Тому нашим завданням сьогодні є знайомство з способами творення слів, ця тема не є новою, виконуючи вправи та завдання, ми ше раз пригадаємо ім’я славетного українця - Василя Симоненка. Письменник особливо чутливий до слова, він майстерно володіє інструментами словотворення, про які йдеться в розділі «Словотвір». У 5 класі ми розглядали тему «Будова Слова».
З яких частин складається слово, «словотвір» ?
2) Спостереження над мовним матеріалом
Цей розділ запрошує Вас у майстерню. Але майстерню незвичну, бо ви не побачите в ній ніякого приладдя. Тут панують особливі інструменти, що використовуються для творення слів. Це суфікси, префікси, поєднання основ, перехід однієї частини мови в іншу.
Одним з інструментів словотворення – префікс, а спосіб – префіксальний. Скажімо, префікс –не. Лише два звуки, а як вони можуть змінити значення слова, та й Ваш настрій: веселий – невеселий!
Інструмент словотворення – суфікс, а спосіб суфіксальний.
Цим способом утворено багато слів (дубовий, комп*ютерник).
Cуфікси можуть робити слово страшним або лагідним (чоботище, дівчинонько).
IV Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1) Робота з підручником
Впр. 147 стр. 70
2) Дослідження – пошук
Підібрати по два приклада до кожного пункту правила
V Усвідомлення здобутих знань.
1. Робота біля дошки
Випишіть з тексу у дві колонки слова, утворені: а) суфіксальним способом, б) префіксальним способом
Він як прийде, залоскоче,
То сміється, хто й не хоче.
Тільки де він появлявся,
Зразу плач там припинявся
І приходив до усіх
Голосний та щирий сміх.
Не любили Лоскотона.
Цар Плаксій і Плаксуни
Видавали заборони
Проти лоскоту вони.
2. До поданих слів прислів’я за допомогою різних способів утворити три,чотири слова.
Рідний край – земний рай.
Рід – родина – родовід.
Край – краєвид – крайовий.
Земний – підземний – землекоп.
Рай – райський -
3. Вибірково- розподільний диктант .
4.Тести.
1) Укажіть слово, утворене суфіксальним способом:
А Тиша
Б Український
В Придніпровський
2)Слово, утворене безафіксним способом у рядку.
А Блакить
Б Дівчинонька
В Хлібороб
3) Слово, утворене префіксально-суфіксальним способом.
А Гілля
Б Універсам
В Настільний
4) Слово, утворене префіксальним способом.
А Розквітнути
Б Квітник
В Квітень
5) Слово, утворене складанням основ.
А Прикордонний
Б Килим
В екс-чемпіон
6) Способом творення слів, при якому відкидаються значущі частини слова, є
А Префіксальний
Б Суфіксальний
В Безафіксний
Відповіді:
1. Б
2. А
3. В
4. А
5. В
6. В
IV. Підсумок уроку
Рефлексивно-оцінювальний етап.
Продовжити речення:
- На уроці я дізнався…
- Мені найбільше сподобалося…
- Найкраще я зрозумів…
Оцінювання
Домашнє завдання
Параграф 18, впр. 182 с. 71.