Тема: Український рушник – оберіг твого народу.
Мета:
- навчальна: дати знання про народне мистецтво – вишивання; узагальнити знання щодо законів композиції; ознайомити учнів з відомостями про регіональні особливості оздоблення виробів в українських національних традиціях; ознайомити учнів із давнім символом та оберегом слов’янських народів (зокрема українського) – вишитим рушником; навчити самостійно розробляти композицію візерунка рушника;
- виховна: сприяти вихованню працелюбності, охайності, активності, розкутості, формуванню естетичних якостей; виховувати почуття гордості за свій народ, захоплення мистецтвом свого народу;
- розвивальна: сприяти розвитку творчої активності, естетичного смаку під час створення композиції візерунка рушника; сприяти формуванню і розвитку самостійності, організованості під час виконання ескізів композиції рушника.
Вікова категорія: 8-9 років.
Тип уроку: комбінований
Методи роботи:
- теоретичні: вступна бесіда, пояснення, інструктаж
- інтерактивні методи: гра “Вгадай-но”, метод “Струмок”, фізкульт-хвилинка
Обладнання:
Комп’ютер, проектор, мультимедійний екран,дидактичні засоби, кіно-, відео- та діафільми,запис пісні А.Малишка “Рідна мати моя”,презентація слай-шоу “Оздоблення виробів вишивкою”, плакат “Регіональні особливості української вишивки”, доповідь гуртківців, ікона, вишиті рушники,зразки малюнків,аркуш паперу, олівець,пензлі, гумки, фарби.
Хід уроку
Організаційний момент
1) Привітання;
2) Перевірка присутності гуртківців за журналом; заповнення керівником журналу;
3) Перевірка підготовленості дітей до заняття; наявність паперу, олівців,фарби, води, пензлів;
4) Ознайомлення гуртківців із планом заняття.
Вивчення нового матеріалу
Інтерактивна гра “Вгадай-но” На запитання треба відповідати так або ні.
• Рушники у давнину купували в магазині?
• Рушники вишивали дівчата з дитинства?
• Символи на рушникові мають якесь значення?
• Один рушник використовується для різних обрядів?
1. Повідомлення теми заняття.
Кабінет прикрашений вишитими рушниками. Біля дошки висить ікона Божої матері,прикрашена рушником, поряд – ваза з квітами та запалена лампадка. (Додаток 1).
Педагог усно під запис повідомляє нову тему уроку.
2. Бесіда.
Керівник. Діти чи задумувались ви коли-небудь,що таке краса і чому вона потрібна людям?
Краса в природі, в людях, краса у навколишньому середовищі, краса в одязі, краса у вчинках і людських взаємовідносинах.
Так, це почуття й отримали люди від природи. Вона подарувала нам це почуття і виховує його протягом усього нашого життя. Людина живе почуттями: краси, радості, печалі,любові, ненависті, вірності, зради та добра.
Прикрашанню оселі завжди надавалось особливе значення.
Довгими зимовими вечорами збиралися дівчата в одній оселі, співали народних пісень і вишивали,наносячи на полотно візерунки, які вражають і по сьогодні гармонійною красою.
3. Розповідь педагога.
Учитель. Вишиванка в Україні завжди була одна із найпоширеніших різновидів народної творчості. Її витвори – це піднесення у світі краси й фантазії, поетичного осмислення природи, схвильована розповідь про думки й почуття людини, світ натхнення образів,що сягають своїми коріннями далекого минулого.
Художнє вишивання – один із найпоширеніших видів народного мистецтва, в якому втілені кращі традиції народу – приносить і буде приносити радість тисячам його шанувальників.
4. Демонстрація презентації слайд-шоу “Оздоблення виробів вишивкою”.
5. Розповідь педагога.
До складу українського народу входять кілька етнографічних груп, які характеризуються загальними особливостями побутової культури. Ці особливості склалися внаслідок історичного розвитку, культурних зв’язків з іншими народами, під впливом природно-географічних умов і цілої низки інших причин. Національні костюми, предмети побуту кожної етнографічної групи характеризуються певним сполученням кольорів, своєрідними формами виробів. На території України умовно виділяються шість етнографічних регіонів: Полісся, Карпати, Поділля, Південь, Слобожанщіна, Середня Наддніпрянщина.
(Демонструється плакат “Регіональні особливості української вишивки”.)
У вишиванні застосовуються техніки “занизування”, “хрестик”, “верхоплут”, “настилування”.
Соьгодні наш урок присвячений рушникові.
(Звучать два куплети пісні А. Малишка “Рідна мати моя” у записі.)
Педагог.
Рушник – це дорога життя, тому полотно повинно бути цілим і безперервним,як життя.
У давнину рушник, вишитий відповідним візерункоми-символами, був невід’ємним атрибутом багатьох звичаїв. Протягом століть йому надавалось важливе значення. Важливі події у житті народу ніколи не обходилися без рушників. Мабуть, у всьому декоративному мистецтві немає іншої такої речі, яка б концентрувала в собі стільки різноманітних символічних значень.
Біли колір притаманний рушнику,завжди асоціювався із чистотою, очищенням, сакральність, добром, отже, і захистом від усього злого.
Орнаменти, символи, вишиті на ньому, мали особливий зміст та глибоке значення. Крім того, рушник став символом краси і широко використовувався для оздоблення ікон,як деталі святкового одягу тощо.
Дитина 1.
Майже в кожній хаті завжди на видному місці висіло кілька рушників. Утирач використовувався для рук і обличчя. Стирок – для посуду, столу,лав. Покутник і кільковик – оздоблював стіни, покуті. Божник – для обрамування дорогих ікон. Окремо зберігалися ритуальні рушники: плечові – призначалися для сватів,весільні – для різноманітних весільних обрядів. У рушник загортали новонароджених. Рушники на смерть готували заздалегідь.Були також подарункові рушники: родичам, майстрам, дорогим гостям.
Дитина 2.
“Не лінуйся, дівонько, рушники вишивати, буде чим гостей зустрічати”, - нагадували матері своїм дочкам. Досвідчені наставниці привчали непосидючих дівчаток до клопітної роботи вишивальниці. Кожна дівчина намагалась вишити для коханого рушник, який не був би схожим на вибір подруг.
Практична робота. Створення композиції візерунка для рушника
Спочатку керівник нагадує дітям один із законів композиції,що допомагає отримати красу.
Гуртківцям демонструється послідовність роботи:
• Виконати осьову лінію на середині аркуша, визначивши висоту.
• Пошук симетричного відгалуження від основної лінії.
• Узагальнення зображення квітів та листя.
• Детальна промальовка квітів та листя.
• Детальна робота над зображенням усього візерунка в техніці вишивання “гладь”. (Додаток 2).
Фізкульт-хвилинка
Хто ж там,хто вже так втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати, (вийти з-за парт)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,(очі закритті долонями)
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало (відкрити очі і підняти голови)
І проміння всім послало.(піднятися на носки, руки піднести вгору, розвести у сторони)
Раз,два – всі пірнають (присісти)
Три, чотири – виринають (встати)
П’ять, шість – на воді (помахати руками)
Кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім – що є сили (імітація плавання)
Всі до берега прилипли.
Дев’ять, десять- (розгорнулись)
Обсушились,потягнулись (потягнулись)
І розбіглись хто куди. (сісти за парти)
Демонстрація виконання практичного завдання педагогом. Після завершення свою роботу керівник прибирає, щоб діти не перемальовували її, а працювали самостійно.
Під час самостійної роботи педагог допомагає тим дітям, в яких виникли деякі ускладнення.
Прибирання робочих місць
Метод “Струмок”
Обговорення з дітьми результатів роботи на заняті,виявлення емоційного стану.
Керівник гуртка:
- Чого ви навчилися на заняті?
- Чи знадобляться у житті набуті вміння?
- Якщо так, то де ви зможете їх застосувати?
- Отже, заняття на вашу думку було яке? Доберіть прикметники, продовжуючи думку (цікаве, корисне, пізнавальне…..)
Підведення підсумків заняття
Підбиття підсумків практичної роботи;
Відзначення кращих робіт і їх демонстрація;
Аналіз найхарактерніших помилок і недоліки у роботі дітей;
Повідомлення педагогом про досягнення мети заняття;
Об’єктивне оцінювання результатів індивідуальної праці гуртківців на занятті.
Домашнє завдання
Розпитати бабусю, маму про те, чим є рушник для вашої родини.