Тема : Вишивка вміє промовляти
Мета:
- навчальна: ознайомити гуртківців з народною легендою про вишивку; розширити і поглибити знання дітей про рушник, його призначення, ознаки візерунку і кольору, народними традиціями, пов’язаними з рушником; навчити шити швом хрестик;
- розвивальна: розвивати вміння цінувати національну самобутність і культуру України як складові загальноєвропейської культурної спадщини, аціативно-образне мислення, уяву, фантазію, естетичний смак, творчі здібності, любов до народних традицій і символіки оберегів, як мови наших пращурів;
- виховна: виховувати почуття національної гордості, лобові і поваги до праці людей, розвивати естетичний смак.
Вікова категорія: 8-9 років.
Тип уроку: комбінований
Методи роботи:
- теоретичні: вступна бесіда, розповідь, пояснення, інструктаж;
- інтерактивні методи: метод “Очікування”, “Мікрофон”, “Ти – мені, я – тобі”, фізкульт-хвилинка.
Обладнання: Вишиті рушники, зразок рушничка, тканина, голки, кольорові нитки, аркуш паперу, ножиці, запис пісні
Хід заняття
Організаційний момент
Добрий день діти. Підготуйтесь до заняття.
Керівник гуртка:
Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
У класі стало тихенько,
Усі сидять рівненько.
Вчитель до вас посміхається,
Урок починається.
Вивчення нового матеріалу
Педагог.
З історії вишивки відомо, що шов “хрестик” поширився в Україні дуже давно, більше 100 років тому. Вишивкою хрестиком прикрашали і зараз прикрашають сорочки, сукні, серветки, рушники, фартушки та багато іншого.
Вправа “Метод очікування”
Перед вами плакат у вигляді рушника, у кожного з вас є символи, які зображуються на рушникові, кожен з вас повинен записати результат який ви очікуєте від сьогоднішнього заняття продовжуючи думку: “Сьогоднішній урок навчить мене…..”. Всі символи ми прикріпимо на рушник, а на прикінці заняття побачимо, чи досягли ви очікуваного результату.
Звучить пісня “Пісня про рушник”
Про що співається у пісні?
Хто уважно прислухався до слів пісні, то дізнався, яку роль відіграє рушник у житті людей.
Отже, про це ми сьогодні і будемо говорити на занятті. І ще ви самі спробуєте створити такий символ, оберіг – вишитий рушничок.
І сучасну, і традиційну оселю важко уявити без рушника. Їхвішають для краси, на гарну долю, і просто так для душі.
А де вішали рушники???
Діти. Над вікном, на покутті, над дверима.
Це оберіг від усього злого, що може зайти в дім.
Педагог. А де використовували в давнину рушники??
Діти. На щастя і долю давала мати коли виряджала в дорогу.
Педагог. Як знак згоди на шлюб дівчина дарувала старостам. У нього загортали новонародженну дитину. На рушниках опускали в яму домовину.
Фізкульт-хвилинка
Кіт збирався до роботи (потягуються)
Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)
Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")
Накрутити вуса,
Почесати живота. (гладять живіт)
І помити писок.
Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)
Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).
Керівник гуртка. А де зараз використовують вишиті рушники?
Діти. Для окраси хати, хлібои – сіллю на вишитому рушнику зустрічають дорогих гостей, в день весілля наречені стають на рушник.
А тепер будь-ласка розгляньте ці рушники. Давайте пригадаємо, що означають кривульки, квадратики і кружечки, прямі і хвилясті лінії, вишиті на рушнику.
А ось дерево життя - найпоширеніший і найдавніший символ українського рушника ( керівник демонструє).
На рушникові можна побачити соняшник і китиці винограду, дубові листочкиі жолуді, вишніта інше.
З квітами переплітається і пташиний світ. Тому можна побачити на рушниках півня і зозулю, голуба та лебедя, та інших фантастичних птахів.
Бачите, як цікаво вміти читати рушники і чому так важливо мати їх у себе вдома.
Практична частина.
Давайте і ми сьогодні почнемо вишивати свій перший рушничок- оберіг. Спочатку зробимо викрійку за допомогою шаблону із паперу розміром 20 на 50 см.
З обох кінців відступаємо по 3 см і висмикуємо ниточки для бахрами. Потім ще 2 см для початку візерунку. Далі вишиваємо за обраним зразком.
Педагог надає допомогу тим дітям у яких виникли труднощі.
Вправа “Мікрофон”
За допомогою іграшкового мікрофона поділитися знаннями, здобутими на цьому уроці.
Вправа “Ти-мені, я-тобі”
Завдання:
- сформулювати запитання по вивченій темі і поставити його сусідові по парті;
- оцінити отриману відповідь товариша.
Продовження вправи “Метод очікування ”
Керівник гуртка пропонує вихованцям перевірити чи виправдалися їхні очікування відносно уроку (керівник гуртка зачитує декілька очікувань вихованців,а діти констатують,чи всі очікування виправдалися)
Прибирання робочих місць
Домашнє завдання
Дошити рушничок вдома.