Користувацький вхід

Урок-подорож з української мови для 3 класу «Мандрівка країною Граматики»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Підстепнянська ЗШ I ступеня
Українська мова
3 клас
Урок-подорож
с.Гранітне Вчитель початкових класів Сидоренко Л. В.

"ПОДОРОЖ КРАЇНОЮ ГРАМАТИКОЮ"
Тема. Повторення вивченого про речення. Поділ тексту на речення.
Доповнення незавершених речень.
Мета. Закріплювати знання учнів про основні ознаки речення та його оформлення на письмі; розвивати увагу, вміння зіставляти мовні явища, інтонаційну виразність; виховувати любов до природи, до рідного краю.

Обладнання. Назви зупинок, загадки.
Тип уроку. Узагальнення і систематизації знань.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.
1. Привітання.
-Щоб добре нам навчатись –
Треба всім старатись.
На уроці не лінитись
І старанно всім трудитись.
Будуть в нас знання міцні,
Всі ми будемо – знавці!

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми знову вирушаємо у цікаву мандрівку Країною Граматики, зокрема, ідемо до містечка Речення. Там живуть великі і малі родини, а на вулицях розташовані різні знаки. До міста Речення ми ідемо уже вдруге, а тому дещо про речення ви уже знаєте.

2. Зупинка «Майдан Повторення».
Вправа 87.
а) Поділ тексту на речення та їх інтонування.
- Знайдіть межі кожного речення і прочитайте.
- Знижуйте голос і робіть паузи в кінці кожного речення.
б) Бесіда за текстом вправи.
- Скільки речень у тексті? (Шість.)
- Як це довести? (У кожному реченні про щось розповідається.)
- Про що говориться у першому реченні? У другому? І т. д.
Висновок. У кожному реченні виражена певна думка.

3. Каліграфічна хвилинка.
В в В в Вв Вв вв ви ій вирій
У теплий вирій путь далека
пролягла у сизій млі … (В. Лучук).
- Вимовте звуки у слові вирій.
- Якими буквами вони позначені на письмі?
- Які слова у реченні каліграфічної хвилинки є односкладовими?

4. Списування речень.
- Спишіть речення вправи 87, ставлячи розділові знаки.

5. Робота над віршем.
а) Слухання вірша.
... Світає.
Край неба палає.
Соловейко в темнім гаї
сонце зустрічає (Т. Шевченко).
б) Бесіда за текстом вірша.
- Скільки в тексті речень?
- Із скількох слів складається перше речення?
- Назвіть друге речення, третє.
- Про кого говориться в останньому реченні?
(Звернути увагу учнів на те, що речення може складатися і з одного слова, наприклад: Вечоріє. Холодно. Зима. Літо.)

6. Вправа 88.
а) Закріплення знань про основну ознаку речення.
- Прочитайте всі рядки слів.
- Які з них є реченнями? Чому?
- Про що розповідається у першому реченні?
- Що говориться про вітерець?
- Про кого розповідається у третьому рядку? Яке слово називає того, про кого говориться? (Вівчарі.)
- Яке слово означає, що роблять вівчарі? (Грають.)
- А тепер прочитайте шостий рядок. Чому ви вирішили, що це не речення?
- Доповніть незавершене речення. (Що за веселі пісні лунають? Ще ранньої весни повели вони туди овець. А вівчарі вже працюють.)
- Прочитайте ще раз усі речення.
- Чи виражає кожне з них певну думку?
- А чи зв’язані ці речення між собою за змістом?
Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом. Утворився зв’язний текст-розповідь.
б) Списування утвореного тексту.
- Доберіть до тексту заголовок.
- Поставте в кінці речень потрібні розділові знаки.

Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Всі присіли.
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Усі веселі
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.

7. Зупинка «Вулиця Тренувальна».
Вправа 89.

а) Бесіда за текстом вірша.
- Прочитайте напам’ять вірш «Жовтень».
- Скільки в ньому речень?
- Про кого або про що говориться в кожному реченні? Що саме говориться?
- Поставте питання до слова осінь.
- Чому про неї говориться, як про істоту? (Ходить гаєм.)
б) Словесне малювання.
- Складіть за малюнком кілька речень про осінь.
- Запишіть ці речення.
в) Вибіркове списування.
- Запишіть тільки ті речення, які відповідають даним моделям.
1. Що роблять? Що?
2. Що робить?
3. Як? Що? Що роблять?
Минають дні. Минають ночі.
Сонце світить.
Світає. Тихесенько вітер віє.
Листя опадає.
Вправа 90 (1 завдання).
- Прочитайте виразно текст, правильно інтонуючи кожне речення.
- В кінці абзацу робіть довшу паузу.

8. Зупинка «Провулок Загадок».
а) Відгадування загадок.
• Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
• Сиві воли усе поле затягли. (Туман)
• Крил не має, скрізь літає
та ще й куряву здіймає. (Вітер)
б) Складання загадки.
Ле 1
си 7
ця 5
кри 20
тить 2
кри 12
му 9
ор 3
бу, 11
сон 17
роз 14
за 19
не 10
кри 15
ли 4
це 18
по 6
ла. 21
ньо 8
ла - 16
ла 13

- Складіть загадку і відгадайте її.
(Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила – сонце закрила. Хмара.)

III. Підсумок уроку. Рефлексія.

- Як називається містечко Країни Граматики, яким ми мандрували на уроці?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Чим відрізняється речення від окремих слів?

IV. Домашнє завдання.

С. 44, вправа 90 (друге і третє завдання).

Автор: 

Сидоренко Лариса Володимирівна
вчитель початкових класів
Підстепнянської загальноосвітньої школи І ступеня

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі