Тема уроку: Узагальнення й тематичне оцінювання за темою
«Становлення Античної грецької цивілізації».
Мета. Оцінити навчальні досягнення школярів за результатами вивчення теми шляхом проведення гри «Брейн-ринг», підвищити пізнавальну активність шестикласників у вивченні історії стародавнього світу.
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть: продемонструвати свої знання з теми«Становлення Античної грецької цивілізації»; оцінити рівень власних начальних досягнень із теми; звернути увагу на ті питання, що були недостатньо ними опрацьовані; набути навичок роботи над завданнями різних рівнів складності.
Тип уроку. Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Гра «Брейн-ринг».
Структура уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка знань, умінь і навичок . Гра «Брейн-ринг»
III. Підсумки уроку
IV. Домашнє завдання
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Перевірка знань, умінь і навичок
Гра «Брейн-ринг».
Методичні рекомендації.
Матеріал вимагає залучення додаткової літератури для вивчення. Знання, здобуті в ході
знайомства з темою, допоможуть учням під час читання творів літератури, розширять їхній світогляд, підвищать ерудицію. Незвичайність теми підказує і нестандартну форму проведення уроку тематичного оцінювання — дидактичну гру.
Для проведення гри створюються чотири команди. Кожна з них обирає капітана, який керує підготовкою команди до гри. Оголошується тема гри. Призначаються ведучий і його помічник (для заповнення таблиці результатів).
Правила гри.
1) Брейн-ринг проводиться в один тур.
2) Кожна з чотирьох команд грає з усіма іншими, тобто має відбутися 6 раундів (I—II, I—III, I—IV, II—III, II—IV, III—IV).
3) Кожний раунд включає чотири питання різного ступеня складності, що оцінюються так: перше питання — 1 бал, друге — 2 бали, третє — 3 бали, четверте — 4 бали.
4) Сума балів, отриманих командою за кожний раунд, заноситься до «Таблиці результатів» і демонструється на табло.
5) Місце, яке команда посяде за результатами гри, визначає оцінку за урок.
6) Капітан оцінює участь кожного гравця команди.
Таблиця _____результатів
Раунд 1
1) Яким заняттям людей сприяли природні умови Стародавньої Греції?
2) Чим знаменитий Геракл? Назвіть його подвиги.
3) Поясніть значення усталеного виразу «нитка Аріадни».
4) Чим відрізнялося державне управління Спарти від управління Афін?
Раунд 2
1) Перелічіть реформи, проведені Солоном. Яке значення вони мали для Афінської держави?
2) Як стародавні греки пояснювали зміну пір року?
3) Поясніть значення виразу «спартанське виховання».
4) Чому загинула Мікенська цивілізація?
Раунд 3
1) Кого стародавні греки називали тираном?
2) Розташуйте в хронологічній послідовності періоди історії Стародавньої Греції:
Мікенська епоха
Гомерівський період
Критська (Мінойська) цивілізація
3) Як стародавні греки пояснювали назву Егейського моря?
4) В Елладі існувало багато держав. Але головними серед них уважалися Афіни і Спарта. Спарта мала найкраще в грецькому світі військо, в Афінах були найбільший порт, найкращий храм, Академія... Чому так відрізнялися досягнення цих міст?
Раунд 4
1) Кого називали ефором?
2) Назвіть причини створення колоній грецькими містами?
3) Поясніть значення усталеного виразу «між Сциллою та Харибдою».
4) Що, згідно з міфами, стало причиною Троянської війни?
Раунд 5
1) Чим знаменитий Гомер?
2) У який період грецької історії більш високим був рівень розвитку господарства і культури: у мікенський чи гомерівський?
3) Поясніть значення усталеного виразу «канути в Лету».
4) Як загинула Критська цивілізація?
Раунд 6
1) Що таке філа?
2) Як було доведено історичну достовірність подій, описаних в «Іліаді» Гомера?
3) Поясніть значення усталеного виразу «ахіллесова п’ята».
4) Прослухайте уривок із поеми «Одіссея»:
У просторім палаці жили п’ятдесят умілих невільниць:
Мали деякі жорна ручні і зерна добірні мололи,
Інші там пряли нитки і за кроснами ткали.
Був за широким двором сад десятин на чотири,
Що огороджений був звідусюди; росло там
Багато дерев плодоносних, гіллястих, широковершинних,
Яблунь, і груш, і ґранатів, рясних золотими плодами.
Які висновки про розвиток господарства і суспільний устрій стародавніх греків дозволяють зробити ці рядки?
III. Підсумки уроку
Учитель повідомляє про результати гри. Члени команди, яка посіла перше місце, одержують по 10—12 балів, друге місце — по 7—9 балів, третє місце — по 4—6 балів, четверте місце — 1—3 бали. Капітан за узгожденням оцінює участь кожного гравця команди.
IV. Домашнє завдання
1) Складіть кросворд «Міфи Стародавньої Греції».
2) Виконайте ілюстрації до сюжетів «Іліади» та «Одіссеї».__
підручник з всесвітньої історії 6 клас,