Користувацький вхід

Розробка уроку з української мови «Основні випадки чергування у – в, і – й»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Основні випадки чергування у-в, і-й.
Мета: пояснити учням особливості чергування у-в, і-й, формувати вміння орієнтуватися у фонетичних законах рідної мови, дотримуватися цих законів в усному та писемному мовленні; розвивати мовні смаки, дикцію, пам'ять, увагу; виховувати любов до рідної мови та культурних надбань українського народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування практичних умінь і навичок.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

Ви вже знаєте, що українська мова – одна з наймилозвучніших мов світу. Сьогодні ми ще раз переконаємося в милозвучності нашої мови, побачимо, як задля легкості у вимові одні звуки чергуються з іншими. (Учні записують тему уроку)

Лінгвістичне спостереження

Варіант 1. У душі кожної людини місто дитинства будить наймиліші й найтепліші спогади. Майже всі ми народилися в Києві. Тому любимо наше місто й пишаємося ним.

1. Про що йдеться у цьому тексті?
2. Який заголовок можемо дібрати до нього?

Варіант 2. В душі кожної людини місто дитинства будить наймиліші і найтепліші спогади. Майже усі ви народилися в Києві. Тому любимо наше місто і гордимося ним.

- Який варіант тексту правильний, допоможе з’ясувати сьогоднішній урок. Отже, до запропонованого тексту ми повернемося пізніше.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нових знань.

Увага на дошку (презентація)

Ст. 149 підручник

- На дошці висвітилася не всі правила чергування у-в.
- Зачитайте правила, яких немає на дошці.

ІV Закріплення здобутих знань та формування практичних умінь і навичок.
Усне виконання вправи ( презентація )

Фізкультхвилинка слайд

Інтерактивна гра «Займи позицію»
Кожен учень отримує на аркуші два слова, які слід поєднати за допомогою у, в або і, й.
Учні зачитують утворений вислів і обґрунтовують свій вибір.
Дорослі й діти, вулиці й сквери, автобуси й тролейбуси, добробут і краса, зайти в музей, гуляти в саду, у будинку культури, у кінотеатрі, приїхали в Почаїв, нагадують і закликають, поважають і допомагають, троянда у вазі, Кай і Герда, парк і сквер.
Необхідно знати, що в українській мові є слова, у яких чергування у-в, і-й не змінює значення слова, а є такі, у яких чергування неможливе, бо від цього значення слова змінюється.
Робота біля дошки
Виписати слова, у яких може відбуватися чергування у-в, і-й. (учні зачитують і пояснюють)
Іграшка, вперед, (уперед), вчений (учений), вчитель (учитель), влада, уважний іти (йти), взяв (узяв), взаємини, імовірно, (ймовірно), інститут, вправа.
Вправа 372
Повернемося до тексту, який був запропонований Вам на початку уроку. Який варіант тексту правильний. Доведіть свою думку.
- Завдання на карточках.
Випишіть у два стовпчики поєднання слів:
1) спочатку ті, у яких нічого не треба виправляти;
2) ті, у яких порушенні правила милозвучності.
В Алушті тепло, іти з подругою, тополі й верби, розмовляв з батьком, опинився у казці, емігранти в Америці, зайшов в клас, мир й спокій, ромашки й гладіолуси, закинув у ставок, гарно й затишно, осінь й весна, в п’ятому класі, листопад взимку, аплодисменти в залі, єнот у дуплі, якір в воді, мати й батько, Європа у снігу.
Ключ. З перших букв виписаних словосполучень прочитаєте назву вірша
Т.Г. Шевченка «Вітер з гаєм розмовляє»

V. Підбиття підсумків.
Метод «Мікрофон».

Автор: 

Шевель Наталія Сергіївна
вчитель української мови та літератури
середньої загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №190 м. Києва

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі