Користувацький вхід

Тема: Рослини-живі організми, 3 клас

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Рослини-живі організми.

Мета: Ознайомити учнів з рослиною як частиною живої природи. Формувати уявлення про будову рослини і значення її органів; формувати поняття «дикорослі» та « культурні» рослини . Розвивати вміння аналізувати, спостережливість, пам'ять. Виховувати любов до природи, гуманне ставлення до всього живого.

Обладнання : таблиці з дикорослими рослинами , конверти із завданнями для трьох груп , комп’ютерна програма з природознавства для 3 класу .

Хід уроку

I. Організаційна частина
1.
- Дорогі діти, привітайте гостей що до нас завітали . Хочу чути чого б ви усім побажали.
- Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра ,
А тепер до роботи приступати пора .

2. Хвилинка спостережень.

- Яка сьогодні температура повітря? Опади? Вітер?

II. Актуалізація знань і повідомлення теми уроку .

Відгадайте загадку
Тільки вийдеш з хати,
То зустрінеш нас.
Ми – це сад зелений,
Ми – гаї й діброви,
Ми – це трави й квіти.
Хто такі ми, діти ? ( Рослини )

- Сьогодні ми подорожуємо в Царство Рослин.
( Вивішую на дошці тему уроку : Рослини – живі організми .)

- Скільки є царств? Назвіть їх (рослини, тварини, гриби, дроб’янки, віруси)

- Пригадайте з попередніх уроків, чому ми відносимо рослини до живої природи ? ( Асоціативний кущ )

Рослини – живі організми
Живляться Відмирають

Дихають Ростуть Розмножуються

- Яку користь приносять рослини ? ( Виділяють кисень у повітря, вони їжа для людей і тварин, ліки, прикрашають наше життя. )
- Скільки видів рослин всього на Землі? (500 тис.).А в Україні?(16 тис.)
- Рослини одного виду подібні чи відрізняються між собою? (подібні)
III. Вивчення нового матеріалу. ( За допомогою комп’ютерної програми.)

1. Будова рослини.
- Корінь знаходиться в ґрунті, за його допомогою рослинка живиться поживними речовинами, водою, корінь буває різний за довжиною і формою.
- Стебло. На ньому листки, квіти, плоди. По стеблу поживні речовини рухаються до листків, квітів, плодів. Ці речовини підтримують життя рослин.
- Листки найчастіше зеленого кольору, гладенькі, шорсткі, округлі, зазубрені.
- Квіти – різні за кольором, формою, величиною. За допомогою кольору квіти приваблюють комах до себе, які запліднюють їх і квітка перетворюється на плід.
- Плоди – також різного кольору і розміру. (Горіхи, яблука, сливи – це плоди.)
- Насіння, яке є в плодах служить для розмноження рослин.

Для допитливих: додаток 10.

2. Органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою,формою, розміром, розміщенням у просторі.

Цікавинка від юного природолюба. ( Мікрофон ).
- Світ рослин дуже різноманітний. Найвищі у світі дерева – австралійські евкаліпти. Їх висота сягає до 162 м. Найдовше листя в
пальми, що росте в Америці. Його довжина досягає 30 м. Найтовстіше дерево – баобаб в Африці. Потрібно 50 чоловік, щоб охопити його стовбур. Найбільшу квітку має рафлезія, її маса – 6 кг, а розмір – 1м.

3. Рослини живляться дихають, ростуть, розмножуються і відмирають. Це ознаки всього живого.

4. А тепер ознайомимося із живленням і диханням рослин.
Перший спосіб – рослини живляться поживними речовинами, які корінь всмоктує з водою із ґрунту, це відбувається вдень і вночі.
Другий спосіб – рослини самі утворюють поживні речовини – цукор і крохмаль – у своїх листках тільки на світлі з води і вуглекислого газу.
- Цю таємницю розгадав російський вчений К. Тімірязєв.

5. Дихання рослин – відбувається вдень і вночі, вночі дихає всіма органами, при цьому вони поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ.

- А вдень на світлі в листках утворюється кисень, який виділяє рослина в повітря. А кисень потрібний усьому живому на землі.

6. Органи розмноження – квітка і плід з насінням. Коли насіння потрапляє в грунт, з неї виростає нова рослина.

7. На головну сторінку. Практична робота. Живлення рослин.
8. Для допитливих. Додаток 11.

IV. Робота з підручником.

1. Опрацюйте статтю « Рослини – живі організми» на ст. 108 – 110.

2. Дайте відповідь на запитання: Чому рослини не можуть без сонячного світла ? ( На світлі в листках утворюються не лише поживні речовини, а й кисень, які необхідні для їхнього життя.
- Рослини поділяються на дикорослі, які самі ростуть у природі, які не висівають і не доглядають, а також культурні.( Ілюстрації дикорослих рослин. )

V.Фізкультхвилинка.
Не стріляй у пташку,
Не топчи комашку,
Не зімни рослинку,
Не обідь тваринку,
Бо Земля для них,
Як небо для зірок ясних.
Це створив Господь для тебе.
Їх краса – для всіх.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1.
- То, які органи є у рослини ?
- Коли і як дихають рослини ? ( Вдень і вночі, всіма органами.)
- Що є органом розмноження у рослин ? ( Квітка і плід з насінням.)

2.Поділ на III групи: «Ромашка», «Кульбабка», «Волошка».

Гра « Знайди зайве».
«Ромашка» – конверт із дикорослими рослинами. ( Часник.)

«Волошка» – конверт із культурними рослинами ( Кропива.)

«Кульбабка» – конверт з органами рослин.( Стебло.)

3.Гра « Знайди помилки».
Корінь вбирає із ґрунту воду.
Насіння захищає плід від пошкоджень.
Стебло проводить воду від кореня до всіх органів.
З листя утворюється плід.

VII. Робота в зошитах.( ст. 67 завд. 1 ).
1.Тести

2. Для допитливих. Додаток 13.

VIII.Підсумок уроку.

Д – з. ст. 107 – 110.
- За якими ознаками рослини відносяться до живої природи?
- Як ви розумієте прислів’я:
Нема дерева – посади, є дерево – бережи.
Нема ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

Автор: 

Ричицька Людмила Володимирівна, вчитель початкових класів НВК "Лозівська ЗОШ І-ІІІ ст.-ДНЗ"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі