Тема. Поняття про текст. Розрізнення окремих речень і тексту. Заголовок.
Мета: ознайомити дітей з поняттям «текст», формувати уявлення про текст як форму зв’язного висловлювання, його характерні ознаки, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння добирати заголовок до тексту відповідно до його змісту, виховувати любов до природи, охайність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: ілюстрації берізки, дуба, клена, калини, демонстраційна таблиця з каліграфії.
Хід уроку
І. Організація класу (сл. 1)
Вже дзвінок нам дав сигнал –
працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
працювати починаймо.
ІІ Перевірка домашнього завдання (впр. 204)
Учитель
- Що можна сказати про Івася?
- Прочитайте речення із зверненням.
- Які слова ввічливості ви підкреслили? Прочитайте.
- Які інші слова вдячності ви використовуєте в мовленні?
III. Актуалізація опорних знань
1. Експрес – опитування (сл. 2,3)
— Що таке мова? (Все те, про що ми говоримо, читаємо, пишемо.)
— Для чого пам потрібна мова? (Щоб спілкуватися.)
— Яким буває мовлення? (Усним і писемним.)
2. Гра «Яке це мовлення?»
(Діти піднімають руку, якщо почують про усне мовлення.)
(Діти хлопають, якщо почують про писемне мовлення.)
• Двоє учнів розмовляють.
• Учитель пише на дошці. (сл. 4)
• Бабуся розмовляє по телефону.
• Тато читає газету.
• Діти пишуть у зошитах.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель
- Діти, а звідки ви черпаєте слова, красиві вирази для власного мовлення? (З розмов, книг.)
«Ой, яка чудова українська мова…», - писав поет. Вона грайлива, розкішна, багата, милозвучна. Як багато гарних думок, висловлювань, практичної інформації людини одержує через слово. Але це так лише мовиться – «слово», а це «слово» складає іноді великі фрази, вислови, цілі тексти.
Отже, що таке текст?
Завдання нашого уроку – ознайомитися і зрозуміти, що таке текст. (сл. 5)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Мовна казка про текст.
(вчитель розповідає, демонструючи частини будиночка.)
Жив собі хлопчик. Одного разу він вирішив збудувати собі будиночок. Спочатку він зробив фундамент. (сл. 6) Хлопчик хотів, щоб його будиночок був просторий та красивий, і над фундаментом почав зводити стіни. (сл. 7) Як і будь-який добрий господар, хлопець покрив свій будиночок дахом, щоб будова була завершена і можна було там спокійно жити. (сл. 8 )
Дітки, а хлопчика, який збудував будиночок , називали ТЕКСТ. (сл. 8)
Ця цікава мовна казка допоможе вам краще зрозуміти, що текст – це група речень, які обов’язково поєднані за змістом.
Каліграфічна хвилинка (сл. 9)
Т т е е к к с с т т текст заголовок
2. Тренувальна вправа 205. (сл. 10)
- Прочитайте вдумливо і порівняйте написане ліворуч і праворуч.
- Де речення зв’язані між собою, а де – ні? (Зліва – речення, зв’язані між собою. Це текст. Справа – окремі речення, не пов’язані за змістом.)
- Поясніть, чи можна до написаного справа дібрати заголовок. Чому?
- Чи підходить запропонований заголовок текстові зліва? Доведіть.
3. Правило – висновок (с. 79). (сл. 11)
Зв’язані за змістом речення утворюють текст. У тексті речення розміщені в певній послідовності. До тексту завжди можна дібрати заголовок.
- Що утворює текст? (Звязані за змістом речення утворюють текст.)
- Як розміщені речення в тексті? (У певній послідовності.)
- Що можна дібрати до тексту? (Заголовок.)
4. Робота з мовним матеріалом.
- Прочитайте записи в стовпчиках , порівняйте їх.
Бджола — це комаха. Мурашки — лісові санітари.
До нас у вікно залетіла муха. Вони поїдають шкідливих гусениць і тлю.
Мурахи — лісові мешканці. Мурашник — це їх місто.
Різнобарвний метелик сів на квітку . Зруйнувати мурашник — загине
мурашина сім'я.
(сл. 12)
— Скільки речень у 1-му стовпчику? (4)
— Про кого йдеться в кожному реченні? (Про бджолу, муху, мурах, метелика.)
— Скільки малюнків можна намалювати? (4)
— Чи можна дібрати заголовок до цих речень?
— Прочитайте, що написано в другому стовпчику.
— Скільки тут речень? (4)
— Про кого йде мова в кожному реченні? (Про мурашок.)
— Скільки малюнків можна намалювати? (1)
— Чи можна дібрати заголовок до всіх цих речень? Висновок. Порівняйте записи. Чим вони схожі? (Вони про комах.)
— Чим вони відрізняються? (У першому стовпчику — про різних комах, це різні речення. А в другому — всі про мурашок. Речення зв'язані за змістом.)
5. Робота з деформованим текстом . (Вправа 206) (сл. 13)
- Прочитайте речення . Чи можна цю послідовність речень назвати текстом? (Ні.)
- Змініть порядок речень так, щоб вийшов текст.
- Запишіть його.
Фізкультхвилинка (сл.14 )
6. Творча робота над відновленням деформованого тексту. (сл.15,16,17 )
- Розмістіть речення так, щоб вийшов текст. Доберіть заголовок (усно).
Біля дороги вона побачила ромашку. (2)
Вранці другокласниця Оля йшла до школи. (1)
Та раптом помітила на пелюсточці краплину роси. (4)
Оля вже простягла руку, щоб зірвати квітку. (3)
Дівчинка задивилася на краплину і не зірвала квітку. (5)
- Складіть звукову модель слова Оля
Давайте звіримося.
7. Вправа 207.
а) Самостійне читання тексту.
- Прочитайте текст, з’ясуйте значення невідомих слів.
б)Пізнавальна рубрика «Слово про слово» (с.80). (сл. 18)
Брунатний – темнокоричневий.
Міднолистий – кольору міді.
в)Виконання завдань.
- Подумайте і скажіть одним реченням, про що цей текст. (Цей текст про ліс узимку) або (про дерева в зимовому саду).
- Доберіть заголовок. (Зимовий ліс. Ліс узимку. Зимова туга. Зимовий шепіт дуба.)
- Запишіть перше і останнє речення.
- Дослідіть за текстом, чому взимку «дуби шелестітимуть їм про весну».
VІ. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
1. Робота з картками в парах
Діти отримують картки із завданням. Потрібно визначити, чи є ці речення текстом.
— Прочитайте речення.
Картка 1
Жили собі дід та баба. Була у них Курочка-Ряба. А хто, хто в рукавичці живе?
Картка 2
Йшов дід лісом та й загубив рукавичку. Бігла мишка та й до рукавички. Знесла курочка яєчко.
Картка З
Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Покликав дід трьох синів.
— Чому це не текст? Доведіть це одне одному.
— Спробуймо виправити, щоб вийшов текст. (сл. 19)
— «Зайве» речення закресліть, а своє допишіть так, щоб вийшов зв'язний текст.
— Чому ви легко відновили тексти? (Казки знайомі.)
2. Пізнавальна рубрика «Слово про слово» (с. 80)
а) Словникова робота. (сл. 20)
Гроно – скупчення плодів або квітів на одній гілці;китиця;кетяг.
б) Розгляд куща калини з червоними кетягами ягід.
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Продовж речення».
* Звязані за змістом речення утворюють… (текст).
* Речення в тексті розміщені упевній… (послідовності).
* До тексту можна дібрати …(заголовок).
— Що вам найбільше сподобалося на уроці?
— Що для вас було складним?
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем. (сл. 21)
С. 79 –правило, вправа 208.
Всі ви гарно працювали,
Речення переставляли,
Заголовок добирали,
Розумнішими всі стали.
А тепер час відпочити,
Не сидіти – походити.
Тож тепер часу не гайте,
А бігом відпочивайте. (сл. 22)