Користувацький вхід

Розробка уроку і презентація з фізики «Тиск. Сила тиску»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: Тиск. Сила тиску.
Мета уроку:
навчальна - дати поняття тиску, як фізичної величини та формувати уявлення про його залежність від сили тиску, яка перпендикулярно діє на поверхню та площі цієї поверхні. Ознайомити учнів з одиницями вимірювання тиску;
виховна - виховувати в учнів самостійність і наполегливість при виконанні конкретного завдання, а в перспективі, у досягненні мети;
розвиваюча - використовуючи практичні знання про тиск у природі й техніці, розвивати в учнів інтерес до вивчення політехнічних наук.
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: столик на двох цвяхах, для демонстрації залежності тиску від площі опори, три цеглини, картки із задачами, картки із запитаннями.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання. Визначення відсутніх на уроці . Дітки протягом уроку ви будемо виконувати багато різних завдань і відзначати це пелюстками, вкінці уроку наша квітка розквітне.
Інтерактивна вправа «Оціни свій настрій»
У вас на столі лежать «Робочі аркуші» в яких я пропоную записати одне слово з тих, що вимовлю, яке, як вам здається, визначає ваш настрій зараз:роздратований, стривожений, байдужний, спокійний, радісно захоплений. Наприкінці уроку з'ясуємо, чи зміниться ваш настрій.
Однин філософ сказав: Лише осмислені знання приносять плоди.
ІІ. Актуалізація опорних знань
З метою перевірки ваших знань проведемо бліц-турнір. Проведемо уснот і швидко.за правельну відповідь ви отримаєте фішки. В кінці уроку ми підрахуємо ваші фішки.
(Бліц – турнір) Учні чітко і швидко дають відповіді на поставлені питання:
1. Які сили в природі ви знаєте?
2. Як називається сила, з якою Земля діє на тіло?
3. В яких одиницях вимірюється сила?
4. Як називається сила, з якою тіло, в наслідок його притягання до Землі діє на горизонтальну опору, або на вертикальний підвіс?
5. В яких одиниці вимірюється площа
Відмітити кращих учнів фішками
Квітка(Я)

ІІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу
Як ви думаєте, що чинить більший тиск: жало бджоли під час укусу людини чи танк на поверхню дороги. Ви ж звичайно скажете, що танк. А насправді ні. Виявляється, що бджола чинить тиск у 500 разів більший ніж танк. Отже, що таке тиск? Від яких фізичних величин він залежить? І в яких одиницях вимірюється? Відповідь, на ці та багато інших запитань ви отримаєте на сьогоднішньому уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу. Спостереження.
Чи знайоме вам слово тиск? (Учні згадують, де зустрічали це слово.) Можливо зустрічаємо його в повсякденному житті
Учитель:
Що ви скажете про сліди на розі¬грітому асфальті? Послухайте жартівливий вір¬шик.

Дайте відповідь серйозну,
Хто бажає відповісти?
Як з’являються в асфальті
Від підборів дірочки,
Дайте відповідь скоріше
Що,дівчатка всі важкіші?
(відповіді учнів)

1). Робота з малюнком
А зараз всі погляне на екран та розглянемо малюнок.
(За допомогою проектора учням подано малюнок)

Що ви бачите? По пухкому снігу людині йти важко, (рис. а) вона глибоко провалюється при кожному кроці. Але надівши лижі, можна йти по снігу, майже не провалюючись у нього (рис. б). Чому? Адже вага людини не змінюється?
Дійсно, на лижах, або без них людина діє на сніг з тією самою силою, що дорівнює її вазі. Проте дія цієї сили в обох випадках неоднакова. Чому?
А зараз буде експеримент з кнопками та аркушом паперу.
2). Постановка експерименту.
До дошки виходить учень. Він приколює кнопками газету до дошки, при чому діє на кожну кнопку з однаковою силою.
Учень робить висновки, що кнопка, яка має гостріший кінець, легше входить у дерево.
Зараз відкриваємо підручник пар 25 і розглядаємо малюнок.
Висновок учнів.
Отже,розглянувши досліди ми зробимо висновок
результат дії сили залежить не тільки від її величини, а й від площі опори, на яку вона діє перпендикулярно.
У розглянутих прикладах сили діяли перпендикулярно до поверхні тіла. Вага людини була перпендикулярна до поверхні снігу; сила, яка діяла на кнопку, перпендикулярна до її поверхні. Зрозуміло, що більша сила, яка діє на ту саму площу, чинитиме більший тиск. А також, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, а й від площі тієї поверхні, перпендикулярно до якої вона діє.
Величину, яка дорівнює відношенню сили, що діє перпендикулярно до поверхні, до площі цієї поверхні, називається тиском.(кВ(у)

Отже, щоб визначити тиск, треба силу, яка діє перпендикулярно до поверхні, поділити на площу цієї поверхні:

За допомогою магнітів та букв учні викладають (рис. 4) формулу: кВ(у)

мал. 4
де, p – тиск, F – сила, S - площа поверхні.

Одиницею вимірювання тиску є 1 паскаль. : кВ(у)

1паскаль - це тиск, за якого на площу, що дорівнює 1 м2, діє сила тиску, що дорівнює 1Н.
: кВ(у)
1Па = 1Н/1м2 =1(Н/м2)

Тиск в 1 Па дуже малий. На практиці використовують кратні одиниці: 1гектопаскаль=100Па=1гПа

1кілопаскаль= 1000Па=1кПа

1мегапаскаль= 1000000Па=1МПа

4). Історична довідка. ( Домашнє завдання учня)
Блез Паскаль (1623 – 1662) - французький математик, фізик і філософ. Фізичні дослідження стосуються в основному гідростатики. Йому належить відкриття закону передачі тиску рідиною (закон Паскаля), він розробив принцип дії гідравлічної машини, застосував ртутний барометр для передбачення погоди, створив лічильну машину.
давайте розгл способи зменш та збільшення тиску.
5). Способи зменшення та збільшення тиску (фронтальна бесіда)

Учитель. З визначення тиску випливає, що змінити тиск можна двома способами: змінивши силі тиску або змінивши площу, на яку діє ця сила.

У більшості випадків, змінювати тиск, змінюючи силу тиску, незручно, тому змінюють площу поверхні, на яку діє сила. При збільшені площі тиск зменшується, а при зменшені - збільшується.
діти наведіть приклади збільшення або зменшення тиску.
У техніці, будівництві та в транспортному господарстві дуже часто використовують різні способи, щоб зменшити, або збільшити тиск. Наприклад, фундамент висотного будинку роблять широким порівняно з самим будинком, тому що він чинить великий тиск.

Шини вантажних автомобілів роблять набагато ширше, ніж у легкових автомобілів. Широкі гусениці дозволяють зменшити тиск трактора на грунт і роблять його більш прохідним на ґрунтовій дорозі.
З іншого боку, тиск можна збільшити завдяки зменшенню площі поверхні. Це використовується у техніці при виготовлені інструментів (зубило, свердло, різець, ножиці). КВ(д)

Отже, підсумуємо пелюсткою де найчастіше зустрічаються способи збільшення та зменшення тиску.
V. Закріплення.
Навчаємося розв’язувати задачі
Квітка (Я)
Який тиск чинить ковзаняр масою 60 кг на лід, якщо ширина леза ковзана 4 мм, а довжина леза, що стикається з льодом, 30 см? (Відповідь. 500 кПа)
m = 60кг F=mg S=a*b p= mg/ a*b

a = 4 мм =0,004м

b=30см =0,3 м p = (60кг*9,8Н)/кг/(0,004*0,3) p=588/0,0012=490 000 Па = 490кПа
p- ?

А тепер я пропоную вам розв’язати різнорівневі задачі.оцінюватися будуть вони фішками. Хто перший розв’яже отримає фішку.
Правельні відповіді в кінці на слайд!!!!

VІ. Підсумок уроку.
Я пропоную визначити правельну відповідь.
Дайте відповіді на запитання тесту, який знаходиться на екрані
Поради від знавця фізики
1. Не зовсім сумлінна учениця, бажаючи визна¬чити свій тиск на стілець, ділила площу по¬верхні стільця на свою вагу. Твоя порада:

а) продовжуй далі;
б) діли вагу на площу;
в) не знущайся зі стільця.
2. Порадь своїм однокласникам, у яких одини¬цях вони мають вимірювати тиск.
а) У ньютонах;
б) у Паскаля;
в) у кілограмах.
3. Порадь, як можна змінювати тиск.
а) Змащувати поверхню мастилом;
б) змінювати силу й площу поверхні тіла;
в) змінювати колір тіла.

4. Учениця першого класу хотіла залишити ще глибший слід на вогкому піску. Що ти їй по¬радиш?
а) Надіти лижі;
б) взути туфлі на підборах;
в) не займатися дурницями.
5. Дай пораду рятівникам, які намагаються витягти з ополонки потопельника, а навкруги —
тонка крига.
а) Швидко бігти до нього;
б) повзти на животі;
в) йти повільно.
Квітка (Я)
А тепер обміняємося аркушами та взаємоперевіримо. Підніміть руки вгору в кого всі відповіді правельніви отр 1 фішку.
VІІ. Фізичні цікавинким
1. Еверест – це межа?
Для Землі – так! Для Землі критична висота гір – 30 км. Якби земні гори були б вищими, то тиск біля підніжжя гори був би настільки великим, що породи плавилися б, а висота гори у такий спосіб зменшувалася до критичної. У реальності ж висота гір ніде не досягає критичного значення через вплив навколишнього середовища – вивітрювання, вологості тощо
А для Місяця гори, подібні до Еверетсу, - звичайна справа.

VІІІ. РЕФЛЕКСІЯ
Інтерактивна вправа «Незакінчене речення» (слайд 20)
На уроці я:
• дізнався …
• зрозумів …
• навчився …
• на наступному уроці я хочу …
Ви гарно попрацювали тому пригадайте, який був у вас настрій на початку уроку. Чи змінився він? Залишіть на «Килимку вражень» «смайлик» - обличчя з різними посмішками, які показують з яким настроєм ви залишаєте кабінет фізики: роздратований, стривожений, байдужний, спокійний, радісно захоплений.
Домашнє завдання.
1.Прочитати параграф «Тиск. Одиниці тиску». Вивчити означення тиску.
2. Заповнити схему мої фізичні феличини.

Автор: 

Керей Маргарита Юріївна
вчитель фізики
Каїрської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Горностаївської районної ради Херсонської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі