Користувацький вхід

Наш рід. Ми - християни

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Наш рід. Ми – християни


Мета: продовжувати формувати у дітей уявлення про сім'ю як спільноту рідних людей, про приналежність кожного учня до певної сім'ї; виховувати в учнів розуміння свого місця в сім'ї, вчити шанувати й любити своїх батьків та інших членів родини, надавати їм посильну допомогу у веденні домашнього господарства; розвивати позитивне ставлення до рідної домівки; викликати у дітей бажання до ведення сімейних альбомів, календарів, збагачення й збереження родинних реліквій; виховувати шанобливе ставлення до свого роду.

Обладнання: ілюстрації із зображенням родини, сімейні реліквії, сімейні фотографії; малюнок "Дерево роду", текст « Пам'ять родоводу»(  Ю. М. Лобода – вчитель м. Хорол, Полтавська обл..)


Хід уроку


1.Організаційний момент.

Учні сидять в класі колом.

Пролунав дзвінок.

Починається урок.

Працюватимемо старанно.

Щоб почути у кінці, що у нашім класі

Діти – просто молодці!

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо говорити про родину, рідню; дізнаємося, що таке рід; поговоримо про те, як зберігати пам'ять свого роду.

Технологія « Мікрофон»

Сьогодні на уроці я навчуся…

На дошці

  • читати швидко;
  • переказувати прочитане;
  • ставити запитання до тексту;
  • працювати в команді;
  • бути терплячими;

3. Актуалізація опорних знань, надання необхідної інформації.

« мозкова атака» « 5 слів – 3 слова». Робота в групах.

Крок 1. Діти об’єднуються в 4 групи.

Крок 2. Кожен член групи самостійно записує 5 слів, що спадають на думку під час роботи над темою уроку.

Крок 3. Учасники обговорюють ці слова та відкидають ті. Що повторюються.

Крок 4. на великому листі секретар записує три слова, які найбільш вдало характеризують тему обговорення. Листи вивішуються на дошку.

Крок 5. Доповідачі повідомляють ці слова та пояснюють для всього класу.

Крок 6. Скласти коротку розповідь щодо теми обговорення на основі опорних слів.

III. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Родина посідає особливе місце у житті людини. Тато й мама дали вам життя, вони доглядали за вами, коли ви були ще зовсім маленькими, співали вам колискову, притискали до свого серця. Вони й зараз допомагають вам, турбуються, радіють вашим успіхам і сумують через невдачі. Ваші батьки виховують вас, привчають вас до праці, дуже люблять вас.

– Із кого складається родина? (Із батьків і дітей).

– Із кого складається ваша родина?

Ви повинні шанувати своїх батьків, дідусів і бабусь, адже вони батьки вашого тата і мами. У них теж були батьки – ваші прабабусі і прадідусі. Усі разом вони називаються родом. Рід – це рідня із давніх часів і до сьогодні.

Старші члени родини мають багатющий життєвий досвід і вони допомагають молодшим. Рід тримається на них, ніби дерево на корінні.

Про пам'ять говоримо багато. Без пам'яті немає народу. Народ, що забуває історію, перестає бути народом. Рід, що втрачає пам'ять, теж перестає існувати. Ви вже дещо знаєте з української літератури про нашу історію, а це все історія наших прадідусів та бабусь. Всі наші предки були також молодими, як ви зараз, з чогось мріяли, когось любили, щось знали, уміли, робили, з чогось раділи і сумували. їх давно немає, ми ніколи не дізнаємося про це. Помирає людина, вмирає цілий світ. Давайте замислимося над життям. І страшно подумати, що нас ніхто не згадає, що ми зникнемо назавжди, не залишиться пам'ять про нас. Якщо ми не дізнаємося, чим жили наші рідні, не передамо цього своїм дітям, ніхто не згадає і про нас. Останнім часом почало зникати з нашого життя щось святе, рвуться нитки родоводу, втрачається єдність поколінь, вмирає пам'ять. Це страшно.

Розповім легенду. Це описав киргизький письменник Чингіз Айтматов у романі «І понад вік триває день».

Дуже давно кочувало у киргизьких степах войовниче плем'я. Ці кочівники нападали на села, захоплювали молодих здорових хлопців, чоловіків та забирали із собою. Полоненим одягали на голову вим'я верблюдиці, відвозили у степ, там залишали без води і їжі. Минав тиждень, другий, вим'я засихало і здавлювало голову. Рідко людина могла винести такий біль. Волосся росло всередину, і голова страшенно боліла, людина в муках помирала, але іноді залишалася живою. Виживали одиниці. І вони втрачали пам'ять. Вони забували своє ім'я, матір, батька, рід, своє село і вірно слугували хазяїну за шматочок сиру, їх називали манкуртами.

І ось у романі розповідається про матір, що шукала сина, якого вкрали кочовики. Довго шукала. Не могла повірити, що немає в живих. І знайшла. Він у степу пас отари овець. Але син не впізнав матір. І мати вдень ховалася поблизу, а ввечері, коли ніхто не міг побачити, приходила до сина. Розповідала про сестер, братів, згадувала дитинство його. І в сина на обличчі іноді з'являлося щось живе. Але матір побачив хазяїн і сказав хлопцю: «Це зла жінка. Вона хоче зняти з тебе шапку». А це для манкурта було найстрашніше. Дав хлопцю стрілу і наказав стріляти в матір. І коли мати прийшла знову, син націлився у неї.

— Я твоя мати, сину, — гукала вона. Не вірила, що син вистрелить. А син вистрелив і вбив матір. А душа її почала літати над степом білою чайкою, тужити з горя.

Повчальна легенда.  Щоб не стали ми манкуртами з доброї волі, не забули свого роду-племені.

4. Закріплення та осмислення знань.

                   Усвідомлення змісту.

Технологія «Метод « Прес»».

Чому так сталося, що  син   забув свій рід?

Дидактична гра "Оживи дерево".

Діти підходять до дерева і, вказуючи на листочок, гілочку, стовбур, розповідають, хто це в їхній родині.

Бесіда про родинні реліквії.

– У нашого народу є традиційне родинне правило: діти, онуки повинні з повагою ставитися до старших, своїх батьків. Допомагають їм, піклуються про них.

У спадок від старших нам залишається не лише мудрість, поради, але й речі, які вони зробили своїми руками або купили чи одержали в нагороду. Такі речі стають родинними реліквіями.

Родинною реліквією є і родинні фотокартки рідних. Раніше вони висіли у рамках на стіні, тепер частіше зберігаються в альбомах або коробках. Родинні фотографії багато можуть розповісти про життя роду.

Робота з підручником (с. 24-26).

Читання оповідання В. Сухомлинського "Дідусь".

V. Підсумки уроку.

За технологією « Мікрофон»

  • Про що вели мову на уроці?

–   Що нового дізналися про родину?

  • Урок допоміг мені зрозуміти що…
  • Що потрібно робити, щоб сім'я була щасливою?–
  • Що ти можеш для цього зробити?


Посилання


Р.О.№ 1 2008 рік

№ 3-4    2009 рік

№ 21 -22 2009 рік ТОВ« Редакція освітянських видань»

В. П. Телячук, О. В. Лесіна «Інноваційні технології в початковій школі» Харків Видавнича група основа 2008

Інтегровані уроки в початковій школі О. Ю. Чекіна  Харків видавнича група « Основа»

ПП « Тріада+»


Автор: 

Агафонова Маргарита Миколаївна, учитель початкових класів Федорівської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів Карлівського району Полтавської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі