Урок музичного мистецтва у 5 класі
Урок №30
ТЕМА: «Взаємодія музики з іншими видами мистецтва»
Тема уроку:Музика у кіномистецтві
МЕТА:
• зосередити увагу учнів на кінофільмах, у яких музика є «Дійовою особою» або допомагає яскравіше розкрити зміст та образи героїв;
• познайомити зі значенням слів «сценарій», «тапер»;
• сприяти розвитку естетичного сприйняття, уяви і музичного кругозору учнів;
• виховувати естетичний смак учнів; розвивати творчі здібності учнів засобами музики;
• продовжити використовувати здоров'язберігаючи технології для профілактики та оздоровлення учнів.
ОБЛАДНАННЯ:
фортепіано; дошка; портрет композитора;магнітофон; диски; ноутбук; наглядний матеріал, проектор.
ТИП УРОКУ: комбінований
Методи: хороспів, музично-ритмічні вправи, творчі завдання, слухання музики, інтерпретація інтонаційно образного змісту музичного твору, зіставлення музичних творів, аналітико-синтетичний словесний метод.
ХІД УРОКУ
Організаційний момент: вхід в кабінет під музику з к/ф "Пригоди Електроніка»,
«До чого дійшов прогрес»
Музичне привітання: «Добрий день,вам.»
Актуалізація знань.
Вчитель :Наш урок я хочу почати словами відомого кінорежисера,сценариста та актора Григорія Васильовича Александрова: «Ніщо так не допомагає передати почуття у кінофільмах, як музика». Саме цей режисер створив жанр – музичне кіно.
(1 слайд)
Щоб визначити тему нашого уроку я поставлю вам кілька музични фрагментів, а ви уважно їх послухайте. (Звучать фрагменти з м / ф «Бременські музиканти» і к / ф «Мері Поппінс, до побачення»). (2 слайд)
- Вам знайомі ці фрагменти?
(Відповіді дітей)
- За кожну вашу відповідь на уроці я буду давати вам «Музичні сюрпризи», вам потрібно якомога більше відповідати, бо чим більше у вас «музичних сюрпризів» тим вища в вас буде оцінка.
Вчитель: музику до цих кінострічок написали Геннадій Гладков і Максим Дунаєвський.
Вчитель: Як би ви сформулювали тему нашого уроку?
- відповіді дітей.
Вчитель: Початок XX століття - це час появи нового виду мистецтва - кінематографа. Кіномистецтво 20 століття з самого свого народження тісно пов'язане з музикою. «Великим німим» називали кіно, коли воно ще не було звуковим. Глядачі не могли почути з екрану жодного слова, але сприймати фільм їм допомагала музика.
(3 слайд)
Зазвичай в кінотеатрі служив Тапер (піаніст, який супроводжував грою на фортепіано показ фільму).
Музика допомагала зрозуміти і пережити події фільму: вона сумувала і раділа, лякалася і дивувалася разом з акторами на екрані; як і вони, бувала ніжною, граціозною і грізною, серйозною і смішною. (4 слайд) І сьогодні ми з задоволенням дивимося фільми Чарлі Чапліна з їх різноманітною музикою - веселою і серцевою, (перегляд фрагменту з к / ф «Банк» за участю Чарлі Чапліна). (5 слайд)
І ось герої заговорили. Звуковому кіно ще більше стала потрібна музика - чудовий засіб характеристики героїв фільму, часу, оточення, всієї атмосфери дії. Чи звертали ви увагу, що на початку майже кожного фільму звучить музика?
- відповіді дітей.
Вчитель: На екрані ще тільки назва картини, прізвища акторів і творців фільму, а музика вже вводить нас в головний настрій, час подій, які повинні відбутися. Вона захоплює нас і допомагає співпереживати героям фільму. (6 слайд) В основі сюжету кінофільму лежить літературний твір - сценарій, як лібрето - в основі опери чи балету. Сценарій, як і лібрето, є "посередником" між літературним твором і кінофільмом, Він допомагає пристосувати літературний сюжет до умови створення фільму.
Вчитель: У багатьох фільмах герої співають чудові пісні. Для чого ж потрібна пісня в кінофільмах?
Щоб фільми були багатозвучні і різноманітні.
Вчитель: Пісня не тільки характеризує героя фільму, допомагає краще зрозуміти його, вона створює настрій картини, насичує її красою. Давайте згадаємо к / ф, м / ф, які запам'яталися Вам завдяки музиці, що звучить у цих фільмах?
- Відповіді дітей.
Вчитель:А зараз ми з вами пограємо в гру: «Вгадай мелодію»(7-28 слайд).
Відповіді дітей. («Пісенька», «Вагон», «Загадка», «Відьма», «Дзеркало», «Сніжинка», «Три білих коня»).
Вправи вокалотерапії
- А тепер почнемо оздоровчу гімнастику- звук « з-з-з» - (летить комар, літає і кусає) притиснути долоню до горла, відчуваючи вібрацію, застосовувати при болю в горлі;
звук «ж-ж-ж» - (летить жук), прикласти долоню до грудей і відчути потужний звук, частіше виконувати вправу при кашлі;
А тепер виконаємо вправи для підготовки вокаліста до співу (зняття напруги з внутрішніх та зовнішніх м'язів: рахунок на чотири: вдих - голова назад, затримка дихання - голова прямо, видих - голова вниз; прочищення носоглоткової системи:
"Кішечка нюхає" - рівномірний вдих, видих, повернувши голову вліво, потім вправо.
Гімнастика для розвитку дихання.
Поставте праву руку перед собою, а іншу розташуйте на діафрагму повільно вивільняйте легені від кисню на долоню.
Розспівки
Закритим ротом на м... «Дон-ділі-дон » на дикцію;
Виконання пісні «Співати приємно та зручно» Розспіпка-руханка
Вчитель:Існують музичні фільми, в яких музика є головною дійовою особою. Для прикладу познайомимося з музикою до фільму „Звуки музики". (29-слайд) Музику до кінострічки «Звуки музики" написав композитор Річард Роджерс. (30 слайд)А у 1965 році представив глядачам художній фільм "Звуки музики" американський режисер, Роберт Уайз.
Сюжет фільму такий: жоден вихователь не міг впоратися з непосидючими та неслухняними дітьми, але прийшла нова вчителька і захопила дітей своїм чарівним співом. Діти дуже полюбили музику та з задоволенням почали співати. Нова вчителька складала для них цікаву музику, що будувалася на простих інтонаціях, кількох звуках і звичайних гамах. (31 слайд)
Весела дитяча музика так часто звучить у цій стрічці, що стала головною дійовою особою, (32 слайд перегляд фрагменту з к/ф «Звуки музики») Аналіз прослуханого твору (33-слайд)
- Чи сподобався вам цей музичний твір? Чому?
- Який характер музики?
- В якому настрої вона звучала?
- Пісня «До, ре мі» з к/ф «Звуки музики», з'явилася зі звичайного звукоряду До -
мажор. Звукоряд-послідовне розміщення звуків по висоті в висхідному і низхідному
руху. Давайте зараз заспіваємо звичайний звукоряд всі разом.
«Звукоряд» на розвиток слуху та голосу.
Тепер ми з вами познайомимося з піснею «До, ре, мі»
Вивчення сольмізованого вступу до пісні.
- Спів по голосам.(34слайд)
Спів зі словами разом з вчителем. Виконання пісні з використанням різної динаміки, запропонованої учнями.
Вчитель: І ще один фільм, який важко уявити без пісень. Це фільм, який ви, безсумнівно, дивилися, (перегляд уривку з к / ф «Чародії») Що це за фільм? (Чародії.)
Вчитель: Які пісні з цього кінофільму вам відомі?
- Дякую, молодці. Зараз я вам роздам листки, в яких є 5 питань. На кожне питання три варіанти відповіді, вам потрібно вибрати правильну на ваш погляд відповідь і відзначити її.
- Яку музику ми слухали на уроці?
а) оперну;
б) з кінофільмів;
в) з театральних вистав.
- Хто із режисерів був основоположником жанру- «музичний фільм»?
а)Чарлі Чаплін;
б) Григорій Александров.
- Як називається літературна основа кінофільму?
а) лібрето;
б) байка;
в) сценарій.
- Хто автор музики до кінофільму «Звуки музики»?
а) Р. Роджерс;
б) М. Дунаєвський;
в) Роберт Уайз.
- Послідовне розміщення звуків по висоті у висхідному і низхідному руху - це:
а) мелодія;
б) нотний стан;
в)звукоряд.
- Піаніст, який супроводжував грою на фортепіано показ фільму – це…
а) виконавець,
б) тапер,
в)соліст.
Зараз обміняйтеся листочками і перевірте завдання, а я буду читати правильні відповіді. За кожну правильну відповідь в тестах ви отримуєте – бал – «музичний сюрприз»
Вчитель: А в яких відомих вам піснях композитори теж використовують звукоряд?
(Відповіді дітей «Веселкова пісня», «Веселі нотки»…)
Давайте заспіваємо пісню «Веселкова пісня» Муз. О.Янушкевич.
Виконання пісні «Веселкова пісня»
Підсумок уроку:
- Коли з'явилися перші к/ф?
- Що, є літературною основою к/ф, м/ф? (сценарій)
- Чим відрізняється просто фільм від музичного фільму?
- Навіщо потрібна музика у фільмах?
Музика допомагає глядачам краще зрозуміти героя фільму; вона створює настрій картини, насичує її красою. Музика пробуджує наші почуття, робить наше сприйняття більш живим.
Оцінювання учнів.
Д/3 Привести приклади к / ф і м / ф (назва та коротку інформацію про фільм), де музика є «головною дійовою особою» Музичне прощання. Вихід з класу.