Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання
числа 4. Задачі на знаходження суми й остачі. Кругові
приклади. Порівняння виразу і числа
Мета: формувати обчислювальні навички додавання й віднімання
числа 4; ознайомити учнів із круговими прикладами; вправляти в розв’язуванні задач на знаходження остачі; виховувати старанність
та акуратність.
Хід уроку:
I. Організаційний момент
Любі діти , у наш клас
Завітали люди щирі –
Привітайте в добрий час
Людей посмішкою й миром!
Учні повертаються до гостей і вітаються
Ми вам раді, люди добрі
І вітаєм щиро вас,
І запрошуєм ласкаво
На урок у 1 клас.
II. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні ми вирушаємо до чарівного світу російської народної казки.
- Скажіть ,будь ласка, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
*я хочу дізнатися нове.
*я хочу повторити цифри
* я хочу швидко лічити
*а я хочу побувати у казці.
- заплющте очі, промовте чарівні слова:
Казко, казко, зʹявися!
Казко, казко, покажися!
- Ну, звісно, ви здогадалися! Це казка «Гуси-лебеді». Але казка не проста, а матиматична.
- Діти, про кого ця казка? Про кого в ній ідеться? У кого дівчинка просила допомоги? (у пічки, у яблуньки, у річки)
- Перш ніж допомогти дівчинці, її просили виконати бажання. Але дівчинка боїться, що не впорається із ними самотужки, тому просить вас допомогти.
- Допоможемо дівчинці? (так)
- Тоді вирушаємо в дорогу разом . під час подорожі з героями цієї казки ми повторимо випадки табличного додавання і віднімання числа 4.
- Але спочатку потрібно трішечки підготуватися.
Тож давайте проведемо розминку:
Назвіть числа, які ми вивчили.
Назвіть числа в порядку спадання.
Назвіть наступне число до числа 5,9.
Назвіть попередне число до числа 3,7,10.
Усна лічба
• Знайти суму чисел 5і4.
• На скільки 6 більше 4?
• До 3 додати стільки ж.
• Збільшити 2 на 3.
• Перший доданок 2, другий доданок 5. Чому дорівнює сума?
• Зменшуване 8, від’ємник 2. Чому дорівнює різниця?
- молодці , тепер ми готові вирушати в дорогу!
- Почала дівчинка шукати братика. Бігла, бігла – бачить: стоїть Піч.
- Пічко, Пічко, скажи, куди Гуси-лебеді полетіли?
- Виконай мої завдання – скажу!
III. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
1.розвязування задач
на одній тарілці 3 пиріжки, а на другій – 4. Скільки всього пиріжків?
- Про що йдеться в задачі?
- -Повторіть умову задачі.
- Що означає число 3 в цій задачі?
- Що означає число 4?
- Повторіть запитання задачі.
- У відповіді ми отримаємо більше число чи менше?
- Яку дію виконаємо, щоб розв’язати задачу?
- Яким буде розв’язання задачі?
- Як відповісти на запитання завдання?
Піч спекла 6 пиріжків з капустою, а з яблуками – на 2 пиріжка менше. Скільки пиріжків піч спекла з яблуками?
- Повторіть умову задачі.
- Повторіть питання завдання.
- Що означає в задачі число 6?
- Що зазначено в задачі про кількість пиріжків з яблуками?
- Про що запитують в задачі?
- Яку дію треба виконати , щоб відповісти на запитання задачі?
- Складіть приклад , що є розв’язанням цієї задачі.
Фізкульитхвилинка
1 – піднялись, підтяглись,
2 – зігнутись, розігнутись,
3 – в долоні три плеска,
Головою три кивка.
На 4 – руки ширше.
5 – руками помахати,
6 – за парти сісти знову.
- Біжить дівчинка далі. На заваді їй стала Яблунька з румяними яблучками.
- Яблунько, Яблунько, куди Гуси – лебеді полетіли?
- Виконай мої завдання – скажу!
2. розв’язування прикладів
На дошці приклади, але це приклади не прості, а кругові.
Вони розв’язуються не по порядку. Ось давайте ми розв’яжемо перший приклад. Яку відповідь отримали? (9). Другий приклад, який ми будемо розв’язувати, повинен починатися на 9і т.д. відповідь останнього прикладу повинна дорівнювати числу 5, яке є початком першого прикладу.
5+4 4 -4
9-3 6-2
7-2 0+7
- Діти , а 2 яблучка впало, і на них – теж приклади, які ви маєте розв’язати працюючи в парі.
6+3-4 7-4+2
1+4+4 5-4+3
6+4-3 2+4-3
0+2+4 1+3-2
- Молодці, діти! Усі завдання Яблуньки виконанні. Показала Яблунька дівчинці дорогу.
- Біжить дівчинка далі. Бачить: тече молочна Річка в киселевих берегах.
- Молочна Річко, куди Гуси – лебеді полетіли?
- А ось як виконаєш моє завдання – скажу!
Фізкультхвилинка
Ми писали, ми писали,
А тепер всі дружно встали,
Ніжками потупали,
ручками поплескали,
потім пальчики стиснемо;
сядемо й писати почнемо.
- Розв’яжіть нерівності.
6+2 8 4+2 7
9-2 5 8-2 4
- Молодці, із завданням Річки ми впоралися! Показала річка дорогу дівчинці.
- Біжить дівчинка далі лісами, полями. Раптом бачить: стоїть хатинка на курячих ніжках. Саме там її братик.
- Бабо Яга, відпусти мого братика!
- Баба Яга погодилася відпустити братика, якщо ви виконаєте її завдання.
3. геометричний матеріал.
Зав-ня 3 (друкований зошит)
Побудуй ламану лінію з 5 ланок.
IV. Підсумок уроку
- Отже, діти, ми врятували братика!
Дівчинка з братиком повернулися додому. Там на них чекали батько з матірю, вони принесли дітям гостинці. У казках завжди перемагає добро.
- Згадайте, що ми сьогодні повторювали?
- Чи справдилися ваші очікування?
Кондратюк Віра Вячеславівна, вчитель початкових класів, Новопавлівська ЗОШ І-ІІ ступенів.