Користувацький вхід

Іван Гнатюк "Козацький дуб"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

ТЕМА. Іван Гнатюк. Козацький дуб
Мета: продовжити ознайомлення учнів зі славною історією українського козацтва; формувати поняття про ліс; вдосконалювати навички свідомого, виразного читання поетичних творів; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву; розвивати мислення в учнів, активний словник, пам’ять, увагу; коригувати зір, слух в учнів при розпізнаванні дерев та звуків лісових мешканців, вміння порівнювати рослини дуба; виховувати гордість за свій народ.
Обладнання: картинки різних дерев, картки, плакати, підручники, аплікації,

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вчитель: Всі сідаємо тихо – тихо.
Домовляємось не шуміти.
Руку гарно піднімати
І знання нові сприймати.
Учні: Кожен урок для нас завжди важливий.
Будемо на ньому активні й кмітливі.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок?
- Якими ви будете на уроці?
( учні обирають серед переліку слів найбільш влучні і прикріплюють на пелюстках квіток)

Урок - Повчальний. Цікавий. Навчальний. Продуктивний. Результативний. Захоплюючий. Веселий. .
Учні - Наполегливі. Уважні. Зібрані. Активні. Працьовиті. Кмітливі

На дошці у нас 2 квіточки, у яких опали пелюстки, нам потрібно допомогти знайти відповідні пелюстки до кожної квітки. Перша - це яким буде сьогоднішній урок . Друга, якими маєте бути ви на уроці.
Ви готові? Тож починаймо працювати

III. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
В нас на ґанку горобці —
Крихти їм несу в руці.
А сусідський хлопець Гліб
Вчора їм приносив хліб.
Прийоми читання скоромовки
- Повільне читання, тихо
- швидке, голосно
- запитальна інтонація,
- оклична інтонація,
- читання з пам'яті
2. Нервово-психічна підготовка
Гра «Знайди «зайве» слово». Чому воно зайве?
Дуб, береза, клен, зозуля, каштан, верба.
IV. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Презентація виставки ілюстрацій до твору «Козак Голота»
Діти демонструють свої ілюстрації та стисло переказують твір Марії Пригари «Козак Голота» за планом.
Продемонстуйте свої ілюстрації на дошці.
V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
— ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Відгадайте загадку.
• 3 жолудя він проростає,
В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,
Люди міць його цінують. (Дуб)

- Сьогоднішній урок ми присвячуємо величному дереву, яке так люблять українці, - дубові, але не просто дубові, а могутньому, вільному козацькому дубові.
-
Отже, що нам відомо про дуб?
Гра «Мікрофон»
- Дуб – могутнє дерево заввишки до 40 м. Живе до 500 років, деякі – до 2000 років. Його легко впізнати по гілочках-бруньки ніби згуртувались на самому кінчику, їх тут цілий пучок
(учні розглядають картину великого російського художника Івана Шишкіна „Дуб”):

Плоди дуба – жолуді, голі, бурувато-коричневі.

Жолудями живляться лісові мешканці – сойка, білка. Плодами дуба годують домашніх свиней. Листя його велике і тверде, заокруглене на кінцях,різьблене,рясне.
Дуб завжди тягнеться до світла, бо не любить затінку.
Дубовий ліс називають дібровою. У ньому завжди легко дихати, адже дуби виділяють багато кисню. Після зимового сну дуб прокидається останнім.
Цікаво знати:
700-літній козацький дуб зараз росте в селищі Верхня Хортиця (правобе¬режна частина Запоріжжя). Він справді жив за часів козаччини. Легенди роз¬повідають, що попри цей дуб Богдан Хмельницький вів своє військо до пере¬можних Жовтих Вод. І, зупинившись, побажав хлопцям бути такими ж нероз¬ривними з Батьківщиною, як коріння дерева із землею.
У 2010 році Запорізький дуб став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 1 місце в номінації «Історичне дерево України»[4]. Свідоцтво видано Запорізькій міській раді.
Восени 2012 року на території комплексу розпочато будівництво церковної козацької школи.

СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
- Перш ніж перейти до читання віршика, прочитаємо хто є його автором.
Гнатюк Іван Федорович народився 1929р. в Тернопільської області у бідняцькій селянській сім'ї. Батько клав печі , а мати ткала людям полотно.
Діти теж змалечку заробляли собі на прожиток власною працею.
1944р. батько загинув на війні , залишивши дружину з чотирма дітьми, І. Гнатюк по закінченні школи поступив до педагогічного училища, але його було заарештовано за письмо на 25, проте був звільнений за станом здоровя, але важко хворий, він потай знову береться за перо та продовжує писав вірші,. І творчість додає йому сил боротися із важкою недугою.
За два з половиною десятки років він видав п'ятнадцять збірок поезій.
такі як: "Жага" , "Життя" , "Дорога" , "Чорнозем" , "Турбота" , "Осіння блискавка" "Благословенний світ" та книжечка для дітей "Хто найдужчий на весь світ" .

1. Виразне читання вчителем вірша Івана Гнатюка «Козацький дуб»
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття ви переживали, слухаючи його?
— Які картини поставали у вашій уяві?
2. Словникова робота
Цятка — маленька пляма на чому-небудь.
Гайвороння — перелітні птахи родини воронових з блискучим чорним пір’ям.
3. Читання вірша учнями
- Квіточка
- Диктор телебачення
- Дощиком
4. Робота в парах
Гра « Обличчям до обличчя»
Гра «Розвідники» за малюнком
5. Індивідуальна робота
6. Фізкультхвилинка Слухають мелодію „Вечір у лісі ”.
7. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
Гра «Мозковий штурм»
— Де росте дуб?
— Як поет описує це місце? Поет порівнює дуб з козаком
— З ким поет порівнює дуб?
— Чому він уживає слово козарлюга, а не козак? Козарлюга – збільшене про козака..
— Якими словами автор підкреслює непохитність дуба?
Скільки років дубові? Давнину засвідчують слова: «старий той дуб, як світ», «він тут височіє
не одну вже сотню літ».
— З чим поет порівнює його вік?
Якими словами у вірші поет засвідчує силу дуба? Силу засвідчують слова: «височіє непохитно дуб, закутаний в сніги», «не страшні йому завії
— Хто посадив дуба?
— Знайдіть у вірші слова-синоніми. Продовжіть синонімічний ряд.
Хуга, завія, завірюха... (метелиця Видно — ... (непохитно)
Навкруги — ... (в сніги)
Хуга — ... (козарлюга)
Ніде — ... (не веде)
Завії — ... (височи)
Як світ — ... (лід)
Гілляках — ... (ніяких)
В’є — ... (визнає)
Старожили — ... (посадили)
Віки — ... (козаки)
8. Побудова асоціативного куща ДУБ
Дуб- дерево, міцний, могутній, лицар, величний,сила,мебель, богатир,кораблі, ліки

1. Слово вчителя
– Підводячи підсумок уроку, хочеться нагадати вам, діти:
– Ліс, дерева в ньому, звірі – це краса землі. Бережіть і любіть ліс! Це дивовижний край, який зачаровує нас своєю красою.
– Вчіться сумлінно і наполегливо, працюйте старанно, щоб вирости гарними людьми, справжніми господарями нашої славної України.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Яка гра вам сподобалася найбільше?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати розповідь про знамениті дерева рідного краю

Автор: 

Крічфалушій Яна Юріївна вчитель початкових класів Поляно-Гутянської ЗОШ І-ІІ ступенів

Джерело: 

посібник

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі