Користувацький вхід

Узагальнюючий урок з теми «Травлення»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Узагальнюючий урок з теми «Травлення»
Л. І. Шамота, учитель біології Опитненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. Бахмутської районної ради, Донецької області. 8 клас
Мета: 1.систематизувати знання про будову й функції органів травлення, їхній узаємозв’язок з іншими системами внутрішніх органів;
2 продовжувати формувати вміння встановлювати взаємозв’язок будови й функцій органів, розвивати мислення,вміння робити висновки
3.розвивати працездатність
Обладнання: таблиця «Органи травлення», рельєфні таблиці, динамічна модель «Ковтання», клаптик накрохмаленої тканини, йод, сірник.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Узагальнення й систематизація знань про травну систему
1. Значення травлення. Органи травлення, функції травної системи
Евристична бесіда
Чому білки, уведені в кров, спричиняють смерть, а пройшовши через травну систему, засвоюються клітинами?
Бесіда про травлення, ферменти, органи травлення, будову стінки травного каналу
2. Індивідуальні завдання на картці «Підпишіть окремі органи»
3. Травлення в ротовій порожнині
Клас об’єднується по 2 групи. Кожна група отримує завдання.
Завдання 1
Згадайте, що таке рефлекс, рефлекторна дуга й поясніть, чому і як у людини відбувається виділення слини після потрапляння до рота солі. Намалюйте й підпишіть схему цього рефлексу.
Завдання 2
Чому після ковтання їжа проходить у глотку і стравохід, але не потрапляє в гортань і носову порожнину? У якому випадку їжа може потрапити й у гортань? Продемонструйте на динамічній моделі.
Завдання 3
Які хімічні перетворення відбуваються з їжею під дією слини? Як це можна дослідити? Виконайте практично.
Завдання 4
Нам відомо такі факти:
1) їжа пересувається по стравоходу в будь-якому положенні тіла, навіть униз головою;
2) стінки стравоходу мускульні, м’які та слизисті.
Зіставте ці факти й поясніть:
а) яким чином їжа потрапляє у шлунок по стравоходу;
б) як будова стравоходу відповідає його функціям.
Учні обговорюють відповіді колективно.
4. Травлення у шлунку. Залози шлунка, шлунковий сік, його вплив на білки їжі, регуляція виділення шлункового соку. Взаємозв’язок будови й функцій шлунка. (Фронтальна бесіда)
5. Травлення в кишечнику. (Взаємоперевірка)
Завдання 1. Порівняйте будову шлунка й тонкого кишечнику та поясніть:
а) чому шлунок об’ємний і без ворсинок, а тонкий кишечник довгий і з ворсинками;
б) доведіть, що будова шлунка й тонкого кишечнику відповідає функціям цих органів.
Завдання 2. Намалюйте кольоровими олівцями, через які кровоносні судини, відділи серця і кола кровообігу пройде:
а) алкоголь, що всмоктується в капіляри шлунка, до клітин головного мозку;
б) снодійне до клітин мозку після всмоктування в кишечнику.
6. Функції та будова товстого кишечнику й прямої кишки. (Фронтальна бесіда з використанням таблиць)
7. Гігієнічні умови нормального харчування. Попередження шлунково-кишкових захворювань. (Фронтальна бесіда)
Додаткові завдання
Дайте письмову відповідь на запитання:
1. Чому ранки в порожнині рота швидко загоюються?
2. Чому в людей із хворими зубами часто хворіє шлунок?
3. Чим відрізняється за складом плазма крові, що потрапляє в капіляри ворсинок,від плазми крові,що витікаєз ворсинок?
4. Чому є шкідливим самолікування кишкових хвороб антибіотиками?
5. Чому не рекомендують починати м’язову роботу відразу після їжі?
III. Тестування з теми «Травлення»
I рівень
1. Ферменти слини розщеплюють:
а) жири;
б) білки;
в) вуглеводи.
2. Фермент шлункового соку пепсин розщеплює:
а) жири;
б) білки;
в) вуглеводи.
3. Очищає кров, накопичує глікоген, виводить із крові зруйновані еритроцити:
а) нирки;
б) селезінка;
в) печінка;
г) підшлункова залоза.
4. Чи можуть у шлунку людини розщеплюватися тверді жири?
а) Так;
б) ні.
5. Жовч у організмі людини утворюється:
а) у печінці;
б) у жовчному міхурі;
в) у селезінці;
г) у підшлунковій залозі.
6. Поживні речовини в організмі людини переважно всмоктуються:
а) у шлунку;
б) у тонкому кишечнику;
в) у товстому кишечнику.
II рівень
1. Причиною захворювання органів травлення людини є:
а) переохолодження організму;
б) важкі метали й токсичні речовини, що потрапляють до організму;
в) порушення правил особистої гігієни;
г) крапельна й пилова інфекції;
д) проникнення з їжею хвороботворних мікробів;
2. Печінка в людини виконує такі функції:
а) видалення з організму кінцевих продуктів обміну білків;
б) видалення з організму води;
в) тепловіддачі;
г) знезараження токсичних речовин;
д) участь у процесах травлення;
е) виведення надлишку солей.
3. Тонкий кишечник у організмі людини виконує такі функції:
а) перетравлює білки, жири й вуглеводи;
б) перетравлює тільки білки;
в) знищує мікроорганізми завдяки кислому середовищу;
г) розщеплює білки й, частково, вуглеводи;
д) всмоктує продукти розщеплення білків, жирів і вуглеводів.
4. У ротовій порожнині людини відбувається:
а) розщеплення білків, жирів і вуглеводів;
б) механічна обробка їжі;
в) розщеплення тільки вуглеводів;
г) всмоктування води;
д) розщеплення білків і, частково, вуглеводів.
5. Шлунок людини виконує такі функції:
а) розщеплює вуглеводи;
б) перетравлює білки, жири, вуглеводи;
в) знищує мікроорганізми за рахунок кислого середовища;
г) всмоктує продукти розщеплення білків, жирів і вуглеводів;
д) перетравлює білки й, частково, вуглеводи.
6. Товстий кишечник людини виконує такі функції:
а) всмоктування продуктів розщеплення білків, жирів, вуглеводів;
б) знищує мікроорганізми за рахунок кислого середовища;
в) всмоктування води;
г) виведення з організму неперетравлених решток їжі.
7. Печінка людини виконує такі функції:
а) виділяє жовч;
б) виділяє інсулін;
в) накопичує глікоген;
г) виділяє травні ферменти;
8. Підшлункова залоза людини виконує такі функції:
а) виділяє жовч;
б) виділяє інсулін;
в) накопичує глікоген;
г) виділяє травні ферменти.
III рівень
1. Поясніть узаємозв’язок між будовою й функцією шлунка.
2. Як форма й будова зубів людини відповідають їхнім функціям?
3. Як будова дванадцятипалої кишки відповідає її функціями?
4. Як будова кишечнику людини відповідає його функціями?
5. Ротова порожнина людини покрита багатошаровим епітелієм, а кишечник — одношаровим. Яке це має значення для виконання функцій названих органів?
IV. Підбиття підсумків Оцінювання робіт учнів.
V. Домашнє завдання Повторити матеріал з теми «Травлення».

Автор: 

Шамота Людмила Іванівна, вчитель біології Опитненської ЗШ І-ІІІ ст.
Бахмутської районної ради Донецької області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі