Тема уроку : «Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Основні елементи архітектурних споруд. Зображення казкового будиночка».
Мета уроку :
навчальна: дати елементарні поняття про архітектуру як вид візуального мистецтва, ознайомити з видами архітектурних споруд за призначенням; навчити передавати основні елементи будівель;
розвиваюча : формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості архітектурної форми; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати дбайливе та шанобливе ставлення до пам’яток архітектури; естетичне сприйняття навколишнього світу.
Обладнання уроку : навчальні плакати, фотозображення архітектурних будівель, навчальні роботи, матеріали для демонстрації послідовності виконання та елементів казкового будинку.
Матеріали та інструменти : альбом для малювання, олівець НВ, гумка, гуаш або акварель, пензлі №1;6; посудина для води, серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Тип уроку : комбінований, засвоєння нових знань і методів навчальної діяльності.
Форма роботи : результативне заняття.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
-Діти, що ми побачимо,якщо відправимось на прогулянку нашим містом?
(Будинки, споруди )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що ми уявляємо , коли чуємо назву міста або країни?
- Париж- Ейфелева вежа
- Велика Британія- Біг Бен
- Італія- Пізанська вежа
Усе, що ми з вами назвали , можна узагальнити одним словом-архітектура.
ІV. Пояснення нового матеріалу
Оголошення теми уроку (слайд 1 ).
Архітектура( з грец. - будівництво ) – мистецтво проектування ,будування та художнього оздоблення будівель. (слайд 2 )
Види архітектурних споруд за призна ченням (слайд 3 ):
-житлові( житлові будинки );
-промислові (фабрики, заводи );
-суспільно-громадські ( музеї, школи, університети,театри );
-культові (церкви, синагоги, мечеті, храми ).
Римський архітектор Вітрувій визначив основні вимоги до архітектурних споруд: -користь, -міцність, -краса. (слайд 4 )
Зрозуміло, перше місце посідає користь,адже будь-яку споруду будують для чогось,із якоюсь метою.
Друга вимога містить розуміння конструкції,тобто будівля має бути міцною та простояти не одну сотню років.
Третя вимога-естетичний бік архітектури, тобто колір і художнє оздоблення будівлі.
Для створення твору архітектури необхідні зусилля людей різних спеціальностей: архітектори придумують і зображують на папері майбутню будівлю,інженери виконують для неї технічні креслення і розрахунки , будівельники зводять будівлю за кресленнями.
Основні елементи архітектурних споруд: фундамент, стіни, вікна, двері, дах, димар (слайд 5 )
V. Закріплення матеріалу
За формою, кольором будинку, за оформленням можна легко здогадатися, хто в ньому живе.
-Спробуйте відгадати, хто з героїв, в якому будинку проживає? (показ будинків героїв )
-Знайдіть відповідність між персонажем і будинками (відповіді учнів )
Нехай кожен намалює будинок для казкового героя, а ми разом вгадаємо, хто у ньому живе. Матеріал та техніку виконання оберіть таким чином, щоб вони найточніше передавали ваш задум.
Послідовність виконання.
VI. Самостійна робота учнів
Під час роботи коректую малюнки учнів, допомагаю знайти помилки і даю поради, як їх виправити.
Фізкульт хвилинка.
VII. Підведення підсумків уроку
-Які основні елементи архітектурних споруд ви можете назвати?
-Назвіть види архітектурних споруд за призначенням.
Учні демонструють класу свої роботи. З малюнків створюється виставка «Казкове містечко»