Основи християнської етики 2 клас
Тема: Радість Різдва Христового.
Мета: Поглибити знання учнів з традицій святкування Різдва, закріплювати вміння виконувати обрядові дійства, виховувати почуття гордості до збережених народних традицій, використовувати здобуті знання на практиці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: класна кімната, виставка літератури по християнський етиці, стіл з 12 пісними стравами, ікони, запалена свічка, хлібина на рушнику.
ХІД УРОКУ
І.Вступна організаційна частина.
1.Учитель. Добрий день, діти! Я вітаю вас на нашому уроці!
«Продзвенів дзвінок.
Всі зібрались на урок?
Ось ми часу не гаймо
І урок свій починаймо!»
Учитель. А урок у нас сьогодні незвичайний. Урок – свято. Гостей зібралося багато. Давайте всі привітаймося з гостями по – християнськи: - Спаси Господи!
1. Повторення вивченого.
Учитель. Діти, хто нагадає, яке було домашнє завдання?
Учитель.
• -Діти, яка зараз пора року за календарем?
• Чим багата зима?
• Які зимові свята ви знаєте?
• Чому саме взимку багато свят?
• Яке зимове свято ми з вами святкували, відзначали, згадували останнім? (свято Миколая)
• Хто такий Миколай?
• Що вам подарував Миколай ?(діти показують книжечки)
• Чи усім дітям Миколай приносить книжечки?
• А наші учні всі отримали гостинці?
Значить у нас всі діти гарні і слухняні.
2. Бесіда – розповідь.
Учитель. З кожним святом пов’язані певні звичаї та обряди.
На свято Андрія (13 грудня), яке відбувається дійство?
- Правильно, кусання калити. Калита – це солодкий корж.
На день святої Катерини (7 грудня) дівчата збирались у гуртки аби погадати на судженого. Робили це по-різному: кидали чобота за ворота, ставили у воду гілочку вишні, яка мала розквітнути до Різдва.
19 грудня ми святкували день святого Миколая – захисника дітей, всіх бідних і знедолених. Лише за одну ніч обходить всіх дітлахів і залишає подарунки під подушками.
Наші дітки теж всі отримали подарунки.
ІІ. Основна частина.
1. Розповідь.
Учитель. Одним із найзнаменитіших та найвеличніших свят зимового календаря є РІЗДВО. Розпочинається воно опівночі, після святвечора, між 6 - 7 січням. І відразу, з 6 січня і аж до 19 січня – проходить свято колядки. В цей період можна колядувати кожного дня. А кожен з цих вечорів називається «святвечір». У ці вечори всім суворо заборонено працювати, щоб не накликати лиха на свою родину.
Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо з вами про те, як же святкують, відзначають свято Різдва Христового на Україні.
ІІІ. Оголошення теми і мети.
1.Тема нашого уроку «Радість Різдва. Різдво в Україні».( тема записана на дошці, діти хором читають)
2. розповідь учителя, про народження Христа.
Учитель:
Дітки, ви всі сіли рівненько, зручно і послухайте Євангельську історію.
- Дітки, ви не задумувалися над тим, чому саме в цей день святкують Різдво?
- Що це за день?
- Що ж відбувалось з 6 січня на 7 січня?
-
Євангельська історія «Світло Віфлеємської зорі»
« Наближалася холодна зимова ніч у невеличкому палестинському пречиста містечку Віфлеємі. Пречиста Діва Марія і праведний Іосиф опинились у незнайомому місті, куди вони прибули на перепис населення. Бажаючи провести ніч під дахом, вони просилися на ночівлю, але їм скрізь відмовили, бо дуже багато людей прибуло до Віфлеєма на перепис. Пречиста Діва Марія та праведний Іосиф змушені були піти у поле, до віддаленої печери, в яку пастухи загонили худобу під час негоди. Саме там, у пристановищі для тварин, у яслах на сіні, тієї ночі Пречиста Діва Марія знайшла місце для щойно народженого Царя віків Ісуса Христа.
Маленький Христа лежав у яслах. Над Ним схилилась Його Пресвята Мати. У той час ще ніхто не знав, що Христос у своїх маленьких рученятах тримає нашу долю, наше спасіння, і лише від нас самих залежить прийняти спасіння чи відкинути.
(Діти, відкрийте «Дитячу Біблію» на сторінці 10 і подивіться малюнок)
Неподалік на полі, як завжди вівчарі вночі стерегли отару овець. Раптом перед ними постав сяючий ангел – Господній. Страх охопила вівчарів. І сказав їм ангел: « Не бійтесь, я сповіщаю вам велику радість, яка буде всім людям,бо нині народився для вас Спаситель, який є Христос –Господь»
Після цих слів у небі залунав ангельський спів: «Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління». Ангели співали про мир не лише як про відсутність війни, а про Божий мир. Божий мир – це цілковите викорінення злоби з людських сердець.
Під час народження Христа, на небі з’явилася незвичайна зірка. Вона відтоді називається Віфлеємською.»
3. Робота з підручником Читанка.
1.Читання вірша «Радісна звістка» учнями.
- Що на небі спалахнуло?
- Про що сповістила зоря?
- Хто опустився до людини?
- Хто заспівав чудесну пісню?
2. читання вірша учнями по строфах
4. Фізкультхвилинка.
5. Розповідь учителя про поклоніння мудреців.
« Йосип і Пресвята Мати Божа з немовлям Ісусом ще залишалися у Віфлеємі, коли з далекої країни, зі сходу прийшли в Єрусалим мудреці (волхви). Вони вивчали і спостерігали за зірками під час народження Христа, на небі з’явилася незвичайна зірка і вказувала шлях східним мудрецям, коли вони йшли з дарами на поклоніння новонародженому Царю. Без такого дороговказу вони б довго шукали Новонародженого Царя. Зірка йшла попереду, а мудреці слідували за нею. Та коли вони підійшли до міста, зірка зникла. Сум охопив мудреців. Мудреці зайшли в місто. Вони запутували у людей, чи не знають вони що-небудь про нового Царя. Там нічого не дізнались і зажурені вийшли з міста. Та раптом на небосхилі знову побачили зірку. Вона і повела мудреців далі, зупинившись над печерою, де знаходився Ісус Христос.
Мудреці вклонилися Божому немовляті і піднесли йому свої дари – золото, ладан і смирну.
Смирну – (пахуче масло) як помазанику Божому;
Ладан - як первосвященику;
Золото – як цареві.
Тож у світлий радісний день Різдва Христового ми разом з мудрецями сходу можемо і повинні принести новонародженому Христу золото наших чистих сердець і ладан наших щирих молитов.
Читання вірша на сторінці 34 «Східні мудреці».
- Куди прибули мудреці?
- Чого вони прибули?
- Про що вони сповістили всім людям?
- Так чому ж ми святкуємо Різдво Христове саме 7 січня?
(бо в цей день народився Ісус Христос) - Славімо Його!
Учитель. А зараз закрийте очі і уявіть собі, що всі – одна велика родина, яка зібралася разом відзначити свято Різдва.
На вулиці мете хуртовина , завіває вітер, а в хаті тепло в затишно.
ІНСЦЕНІЗАЦІЯ
Господиня. Доню, ходи сюди швидше, ти найстарша, допомагай накривати стіл. Он ще трошки зазоріє, колядники прийдуть, а у нас ще й куті на столі нема.
Доня. Мамочко. А чому ми на вечерю їмо не картоплю чи щось інше, а кутю? І чому так у все святково прибрано.
Господиня. Сідайте, дітки. Та послухайте. Ця традиція сягає сивої давнини і називається цей вечір – Святвечір - тому і кутя на столі. Збирається на цю вечерю вся родина. В хаті підлогу встеляють сіном, а в кутку ставлять сніп, який називають «раєм», і прикрашають яблуками і горіхами.
Доня. А чому ? це ж на ялинку треба вішати.
Господиня . Ні , дитино, ялинка до нас прийшла з-за кордону. А у нас завжди ставили сніп. Та й подумайте, скільки таких ялинок нищать, рубають, щоб у кожній хаті була. А вона ж жива, постоїть їй боляче. Ще постоїть тиждень в хаті і засохне, та й на смітник, сніп постоїть у хаті, ще краще зернятка висохнуть, а після свят його обмолотять, навесні кинуть зерна в землю – зазеленіє нива і буде нове зерно. Отже, дітки, сніп - це символ достатку.
Доня. Мамочко, як цікаво. А розкажи ще про Святвечір.
(стукіт. У двері заходить господар)
Мати з дітьми. Помагай Боже! Що несеш?
Господар. Несу злато, щоб увесь рік ми жили багато! А вечеря вже готова?
Господиня . Так. Зірка вже сходить. Пора накривати стіл. Дай , доню, сіно. Спочатку розстели сіно, потім, синку, клади часник і гроші.
Син. Часник кладу на чотири кути стола, щоб злі сили не приступали, зерно, - щоб урожай був гарним, а гроші , щоб у хаті трималися і позичати їх не доводилося.
(все це робить).
Господиня. Сіно поклади, доню, і на стіл, бо Ісус народився в яслах, на сіні.
Доня. Далі стелимо білу скатертину. Давай, мамо, я застелю!
(застеляє скатертину)
Господиня. А т и, синку, бери хліб і калачі та й клади на стіл . Тепер викладаємо всі страви на стіл. Їх повинно бути 12. Дівчатка, накриваймо на стіл.
(діти ставлять їжу на стіл).
Господиня. Ніби все поставили. (перелічує страви). Можна і вечеряти.
Господар. Ні, ще не час. (Засвічує свічку. Обходить із хлібом на рушнику тричі. Всі моляться.)
Господиня. Тепер сідаймо до столу.
Господар. Спочатку , діти, беруть хліб, сіль, часник, щоб усі ми були здорові, а потім кутю з медом і все інше.
Господиня. (чути стукіт, гомін, дзвін дзвіночків). Ой! до нас хтось іде. Мабуть колядники.
Учитель. Діти, а знаєте, хто такі колядники?
(відповіді учнів).
- Що таке колядка? (урочиста віншувальна пісня)
- Давайте і ви будете у ролі колядників. Чи знаєте ви колядки?
- Заколядуйте. (діти по черзі колядують. А господиня пригощає гостинцями).
Зі святом пов’язано чимало повір’їв. (зачитую).
- А які повір’я знаєте ви, діти?
- Де чули, хто розповідав?
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
Отже, діти, чи приносять вам радість Різдвяні свята?
- Що вам цікавого запам’яталося із минулорічного Різдвяного свята?
- А що нового ви дізналися із сьогоднішнього уроку?
- Так чому саме з 6 на 7 січня ми святкуємо Різдво Христове
Гарно працювали на уроці. І хто не отримав гостинця за колядку після уроку отримаєте.