Користувацький вхід

РОСЛИНИ І ТВАРИНИ ПРІСНИХ ВОДОЙМ

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. РОСЛИНИ І ТВАРИНИ ПРІСНИХ ВОДОЙМ
Мета: поглиблювати знання учнів про водойми; ознайомити учнів з різноманітністю рослин і тварин прісної водойми; вчити по¬яснювати зв'язки у живій природі на прикладі прісної водойми; формувати інформаційно-комунікативну компетентність; розвивати спосте¬режливість, мовлення дітей, учити міркувати над отриманою інформацією; виховувати інтерес до природи, любов до рідного краю.
Обладнання: презентація, ілюстрації рослин і тварин прісної водойми, картки для роботи в групах, парах.
Тип уроку: урок-усний журнал
Хід уроку
І. Організаційний момент
Урок природознавства
Розпочинаємо з вами.
А займемося сьогодні
Серйозними ділами.
Розкриємо віконце
В чудовий світ природи.
Тож часу не втрачаємо,
Зручненько сідаємо
І швидко до роботи.
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо незвичайний журнал «Мій рідний край».
1) Девіз уроку.
Щоб – успіх – мати – треба – добре – працювати.

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень
1 сторінка – «В гостях у синоптика».
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
2 сторінка – «Питайлик».
1. Бліц опитування
1) Яку місцевість називають лукою?
2) Які рослини ростуть на луках? За якими ознаками їх можна розпізнати?
3) Чому на луках багато комах, птахів?
4) Як люди використовують луки?
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Відгадування загадок
1. Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має. (Річка)
2. Стоїть корито води налито. (Ставок)
3. Із – під гірки, з – під крутої
Прокрадається порою
Тай до моря утіка
Через лози по ярах. (Джерело)

4. Посеред поля лежить дзеркало:
Рама зелена, поле блакитне. (Озеро)
5. Не вода і не суша,
на човні не перепливеш
і ногами не підеш. (Болото)
2. Бесіда:
- Як назвати одним словом відгадки? (Водойми).
- Які ще водойми знаєте? (Моря й океани).
- Які з цих водойм прісні? (Річка, ставок, джерело, озеро, болото).
- А які солоні? (Море, океан).
- Чому їх так називають? (У прісних водоймах вода несолона, а в морях і океанах – солона).
Фізкультпауза.
V. Повідомлення теми і мети уроку
3 сторінка – «Нові таємниці».
- Діти, сьогодні на уроці ми ознайомимося із прісними водоймами. Я пропоную вам більше дізнатися про рослинний і тваринний світ водойм, про те, які взаємозв’язки між ними існують, подумаємо над тим, як ми можемо допомогти дорослим у охороні водойм.
VI. Сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу
1. Повідомлення «кореспондентів» журналу про рослинний світ водойм.
- У прісних водоймах дуже багатий рослинний світ. Рогіз – найпоширеніша рослина прісних водойм. Коли рогіз відцвітає, утворюються темно – коричневі початки з насінням. Із стебел рогозу роблять різні речі: ажурні сумочки, килимки.
- Очерет – дуже корисна рослина, його їдять свійські тварини. Люди використовують його як будівельний матеріал, паливо. Очерет очищає воду у водоймах.
- Глибше плавають латаття та глечики жовті. Вони є найпрекраснішими квітами наших водойм. Коріння цих рослин закріплюється на дні, а тонкі стебла виносять квіти і листки на поверхню.
- На поверхні води плаває маленька рослина – ряска. Тварини водойм ховаються в ній. Це вітамінний корм.
- Існують рослини, які все життя проводять під водою. Це елодея, кушир.
Елодея була завезена до нас з Канади. Ця рослина швидко розростається. Її вважають бур’яном, вона пригнічує інші рослини, утруднює рибальство.
Кушир цікавий тим, що в нього немає коріння. Воду і поживні речовини він всмоктує стеблами і листям. Кушир добре очищає водойму. Ним живляться риби і водоплавні птахи.
2. Робота за підручником ( с. 132)
- Які бувають прісні водойми?
- Які рослини можна побачити? Що ви про них дізналися з тексту?
- Порівняйте їх. За якими ознаками вони відрізняються?
3. Повідомлення «кореспондентів» журналу про тваринний світ водойм.
- Водойму населяють різні тварини. Хижа комаха водомірка швидко бігає по поверхні води. Вона полює за дрібними комахами. На її довгих ногах є волоски, змащені жиром. Так вона пристосувалася до життя на воді.
- У товщі води живуть мікроскопічні тварини – інфузорії, дрібненькі рачки. Вони є кормом для риб.
- По стеблах повзають рослиноїдні молюски – ставковики, котушки.
- Серед рослин плавають хижі жуки – водолюб і плавунець, живуть личинки бабки.
- Постійними мешканцями є риби. Серед них є рослиноїдні – товстолобик, червонопірка; всеїдні карась, лящ, короп; хижі – щука, судак, сом. Всеїдні риби живляться рослинами, личинками комах. Хижі підстерігають дрібну рибу, пуголовків, а великі соми – навіть птахів і звірів.
- Частину свого життя у прісних водоймах проводять жаби, тритони, водяні вужі.
- В заростях очерету живуть качки, гуси, лебеді. Тут вони в’ють гнізда, виводять пташенят. Птахи добре добре плавають, пірнають. Це – всеїдні птахи.
- Берегові нори заселяють звірі: видра, хохуля, бобер. Вони теж добре плавають. Вхід у нори ховають під водою.
4. Продовження роботи за підручником ( 133)
- Які тварини живуть поблизу озера й у самій воді? Розкажіть про чаплю. Чим вона живиться?
- Доведіть, що бабки — хижаки. Які комахи бігають по поверхні води?
- Які жуки мешкають у прісній водоймі?
- Чим живляться жаби?
- Як люди використовують прісні водойми?
Висновок: У водоймах живуть різні рослини і тварини. Люди використовують водойми для господарських потреб.
4 сторінка – «Екологічний прогноз».
1. Бесіда про охорону водойм.
- Які дії людей можуть зруйнувати водойму?
- А що б ви порадили мешканцям нашої планети зробити, щоб зберегти прісну водойму? Давайте складемо про це пам’ятку.
Пам’ятка
1.Пам’ятайте! Водойма – це не просто вода. Це дім, де живуть різні і незвичайні істоти. Їм потрібен дім і вони йому потрібні.
2.Оберігати водойми від забруднення.
3.Будувати очисні споруди.
4.Садити на берегах водойм дерева, які будуть укріплювати береги.
5.Розчищати джерела.
6.Написати статтю до газети про охорону водойм.
7.Виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
VII. Узагальнення та систематизація знань.
5 сторінка – «Повторяйка».
1.“Незакінчене речення”
- Водойми, у яких несолона вода називаються - …(прісними)
- У нашому краї є… (Річки, ставки, джерела, болота).
- У водоймах ростуть… (очерет, рогіз, ряска, стрілолист,елодія)
- У водоймах живуть такі групи тварин… (Комахи, мікроскопічні тварини, молюски, раки, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі).
- Для захисту водойм від забруднення потрібно… (Не кидати сміття у водойми, розчищати джерела, насаджувати дерева на берегах річок для укріплення берегів, проводити роз’яснювальну роботу по охороні водойм, виготовляти і розміщувати на берегах водойм заборонні знаки).
2. Робота в парах
- Покажіть стрілками, що до чого призводить.
У водойми спускають воду підприємства — а) починають утворюватися
болота.
Усе озеро заросло очеретами і водоростями — б) рибам легше дихати,
Узимку рибалки наробили лунок у льоду — в) гинуть рослини і тварини.
3. Гра «Четвертий"зайвий"
- У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.
Водомірка, ящірка, жук-плавунець, бабка.
Рогіз, очерет, береза, водяна лілія.
4. Робота в групах
Кожна група отримує висловлювання на картках.
- Біля яких висловлювань ви написали б «Дозволено», а біля яких — «За-боронено»?
Смітити на берегах.
У водойми не кидати відходи.
Не мити машини у водоймах.
Не скидати промислові відходи.
Вирубувати ліси по берегах водойм.
Обмежити вилов риби.
Дозволити необмежену риболовлю.
VIII. Підсумки уроку.
6 сторінка – « Підсумуй знання з теми»
1. Метод «Мікрофон»
- Чи сподобався тобі урок?
- Що найбільше сподобалося?
- Про що нове, цікаве дізнався?
Висновок. Любити природу – це означає її берегти.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
7 сторінка – «Будинок».
С. 132-134, опрацювати
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав.
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.

Автор: 

Богдюк Оксана Вікторівна учитель початкових класів Дружнянська ЗОШ І-ІІ ст.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі