Тема: Урок – змагання за романом Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан».
Мета: повторити і узагальнити вивчений матеріал, розвивати логічне мислення, уяву, спостережливість, творчі здібності, самостійність до отримання нових знань, прищеплювати інтерес до вивчення літератури.
Обладнання: комп’ютер, проектор, творчі роботи дітей.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Повідомлення теми, мети уроку
III.Мотивація навчальної діяльності.
Ось і завершується наша зустріч з героями пригодницького роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Мені було дуже приємно спостерігати за вашими жвавими оченятами,слухати ваші,відповіді, чути ваші думки. А сьогодні, щоб повторити і узагальнити вивчений матеріал, ми проведемо урок у вигляді змагань. Це буде своєрідною пригодою, Адже ви всі дуже любите пригоди, чи не так?
IV.Робота над темою уроку.
1.Змагання. Представлення команд, журі.
Розминка. «Відгадай, хто це?»
-«...з міцним здоров'ям, вона звикла до тривалих морських подорожей"
( Місіс Уелдон)
-"...він був чорнявий, сухорлявий, моторний, середній на зріст"
(Негору)
-"...Міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима, дуже рухливий, спритний і міцний фізично."
( Дік Сенд)
-"...Спритний, сміливий, добрий, розумний, але дуже не любить Негору."
(Дінго)
-"...Вона вміє заспокоїти, переносить усі труднощі, няньчить маленького Діка"
(Нен)
- Як звали самого сильного негра з «Вальдека»?
(Геркулес)
- Що підклав Негоро під компас на корм?
(залізний брусок)
- На скільки градусів відхилився «Пілігрім» від заданого маршруту?
45 градусів
- На якого кита вийшла полювати команда «Пілігріма»?
(полосатик)
2. Конкурс «Юні географи»
Розповісти про подорож «Пілігріма» на основі створеної карти
Так команда подорожувала. І зараз ми побуваємо в країнах , в яких бував «Пілігрім».
Наш наступний
3. Конкурс « Юні художники»
Розповідь по створеним колажам
4.Конкурс капітанів
Капітани дають відповідь на запитання «Якби я опинився з командою на незнайомому материку, як Дік Сенд, якими були б мої дії?
5.Конкурс « ДОСЛІДНИКИ АФРИКИ »
( супровід з використанням мультимедіа )
Умови : на обдумування 1 хвилина. Питання задаються по черзі кожній команді.
а) . Що ви знаєте про ебенові дерева ? (чорна деревина твердіше і краще за інших сортів дерев)
б) . Мангові дерева дають густу тінь , вони приносять дивовижно смачні плоди , і все ж тубільці не наважуються розводити їх. Чому ? («Хто посадить мангове дерево , той помре » - свідчить місцеве повір'я )
в) . « - Мене хтось вкусив ... якась комаха . - Так роздавіть же її і не заважайте нам спати ! - Розчавити комаху ? - Скрикнув кузен Бенедикт . - Що я бачу ! Ура! Це двокрила комаха , і яке чудове ! .. Кузен Бенедикт показав усім ... (велику муху ) ... з довгим хоботком і жовтими смужками на черевці ». Що це за комаха ? ( муха цеце )
г) . Які достоїнства мухи цеце ? ( Ця муха - сказав ентомолог - людині не страшна. Але для тварин ... це страшний ворог ! Цією мухою по праву пишається тільки один континент !)
д) . Про кого йдеться?
« Маленький Джек зазвичай прогулювався з матір'ю по факторії . В саду чимало цікавого : на високих баобабах виднілися сплетені з сухих гілок гнізда важливих ... ( марабу ) , схожих на старих , плішивих чиновників в чорних фраках і білих , в обтяжку , штанях. »
( марабу - великий птах з породи лелек , з голою головою і шиєю , і великим міцним дзьобом )
е) . Пора лихоманок в самому розпалі. Ви хворі лихоманкою. Великий мандрівник Лівінгстон зробив одне тонке спостереження , яке допоможе вам врятувати життя.
Що це за спостереження ?
(хворий може позбутися хвороби , покинувши місце , де заразився )
є) . Африканські дикуни не знають , що таке кишені . Де ж вони носять ті дрібні ужиткові предмети - ножі , трубки , все те , що цивілізовані люди носять у кишенях ?
( У вухах)
ж) . На вершині пагорба росло величезне дерево , під його розлогими гілками могло вміститися 500 осіб. Хто не бачив цих африканських дерев - гігантів , той не може собі уявити , наскільки вони великі .
Що це за дерево ?
( смоківниця )
6.Конкурс «Юні дизайнери»
Продемонструвати одяг та прикраси африканців.
7.Конкурс «Музичний»
Необхідно підібрати музику, яка відповідала б певному герою.
8.Конкурс Пошук»
Знайти в тексті епізоди, де описується море, Африка.
9.Конкурс «Створи мій образ»
На основі розрізаних карток створити образ Діка Сенда.
Сирота, Ричард, пісок ( Дік скорочене Річард, пісок, де знайшли.
Дитячий будинок, рішучість, енергія, жвавий, серйозний, стати людиною, вивчав вищу математику, захоплювався історією, географією, мужність, бракувало знань з навігації, рішучість, відчуття вдячності людям
Імя. Сильний фізично. Скромний, прагнення допомогти, народився не рабом, а вільною людиною, вів подвійне життя, думав, як врятувати себе.
10.Конкурс « У МОРЕ ...» (кожна команда тягне сама номер квитка, у разі правильноЇ відповіді бали додаються )
1 . Днем 10 лютого місіс Уелдон , прогулювалася по палубі « Пілігри-
ма" зауважила , що поверхня моря раптово стала червонуватою . Здавалося, вода забарвилася кров'ю. Скільки бачило око, в усі сторони простягалося це червоне загадкове поле. Це забарвлення воді надають мільярди крихітних ракоподібних, які служать зазвичай їжею великим морським ссавцям. - Як моряки називають цих рачків ? («Китовою юшкою"
2 . Як моряки називають стан атмосфери , іменованою на суші бурею? (дуже свіжий вітер)
3 . Що ти будеш робити , коли отримаєш команду: « Наповнити віт-
рила ! » ? ( поставити вітрила під вітер для прискорення ходу)
4 . Що ти будеш робити , коли отримаєш команду: « Лягти в дрейф ! » ? ( привести судно в нерухомий стан за допомогою особливого розташування вітрил )
5 . Тебе призначили коком . Куди ти підеш на кораблі? ( на камбуз )
6 . На кормі вас попросять зняти показання компаса. Куди ви підете ? ( до нактоуз - шафка , де встановлюється судновий компас )
7 . Що означає вираз: « Цькувати шкот ! » ? ( Послабити снасть , яка розтягує кути вітрил )
8 . До чого вдаються моряки , щоб заспокоїти хвилі і полегшити прохід кораблю через рифи ? ( виливають на поверхню води китовий жир)
Змагання підійшло до кінця. Багато чого сьогодні було новим, дещо відомим.
Журі – оцінки
V.Рефлексія
Метод «Прес»
Власна позиція: «Я вважаю, що…»
Обґрунтування: «..тому, що..»
Приклад «Наприклад, ..»
Висновки «Отже ( тому), я вважаю..»
Домашнє завдання
Підготуватися до к/р. Повторити поняття "оповідання"